Byliny mogą być głównymi kwiatami w twoim ogrodzie. Są bardzo różnorodne, dzięki czemu nadadzą się na każdy skrawek ziemi. Ogród bylinowy to prawdziwa bomba kolorów i różnokształtnych form roślin.
Ogród bylinowy może występować w przeróżnej kompozycji. Zawdzięcza to zróżnicowaniu kwiatów, które mają różne kolory, liście, długość i czas kwitnienia. Jakie są zalety kwiatów? Jakie byliny najłatwiej pielęgnować? Sprawdź!
Czym się charakteryzuje ogród bylinowy?
Ogród bylinowy może być niezmienny przez kilka lat, ponieważ byliny to wieloletnie rośliny. Miłośnicy roślin cenią je ze względu na różnorodność kształtów i kolorów. Zazwyczaj nie potrzebują corocznego odmładzania i przesadzania, by stale prezentowały się pięknie. Wszystko zależy od gatunku rośliny. Nie wszystkie byliny będą tak samo wytrzymałe. Z biegiem czasu mogą stracić na swojej atrakcyjności, np. żurawki czy jeżówki.
Kiedy sadzić rośliny bylinowe?
Na posadzenie bylin masz dwie okazje w ciągu roku. Wiosną lub początkiem wczesnej jesieni. Byliny posadzone na jesień muszą zostać okryte w czasie zimy, aby nie zmarzły. Pierwsza zima jest dla nich najtrudniejsza. Możesz łączyć je ze sobą wraz z innymi roślinami w nieograniczony sposób.
Zalety ogrodów bylinowych
Byliny to cenione rośliny ze względu na swoją niepowtarzalność i wielopostaciowość. To bardzo rozległa grupa, dzięki czemu z samych bylin możesz utworzyć unikatowy ogród. Dobrze dobrane rośliny jeszcze bardziej podkreślają piękno ogrodu. Często posadzone raz w danym miejscu zostają tam na dłużej, a dodatkowo same rozsiewają się, zajmując wolne przestrzenie.
Okres kwitnienia i rozmnażanie
Okres kwitnienia jest długi. Trwa od wiosny, kiedy zaczynają pojawiać się liście oraz pachnące kwiaty, do późnej jesieni, a nawet i w zimie możesz zauważyć niektóre gatunki. Ich łatwość rozmnażania jest także ich zaletą. Sadzonki możesz uzyskać na wiele sposobów, poprzez: nasiona, liście, szczepki lub podział rośliny.
Różnorodność
Przez swoją różnorodność możesz dopasować kwiaty do swojego gustu i wymagań rośliny. Łatwo stworzyć z nich ozdobne kompozycje, które nie będą potrzebowały specjalnego podłoża czy pielęgnacji. Kwiaty bylinowe są świetnym miejscem dla ptaków, owadów czy małych zwierząt. Kwiaty miododajne przyciągają owady zapylające, np. trzmiele, motyle i pszczoły. Zimą, nasiona, które pozostały po okresie kwitnienia będą doskonałym pożywieniem dla ptaków.
Ogród bylinowy – wady
Byliny to rośliny, które początkowo wymagają nieco więcej pielęgnacji niż w późniejszym czasie. Ogród bylinowy i rabaty powinny być regularnie podlewane, zwłaszcza w okresie suszy, gdy narażone są na niepożądane silne nasłonecznienie. Wyrywanie chwastów również powinno być stosowane podczas początkowej pielęgnacji i później. Zapobiegnie to walce roślin z chwastami o przestrzeń, wodę i słońce.
Jakie byliny najłatwiej pielęgnować?
Nie wszystkie rośliny w ogrodzie bylinowym są proste w pielęgnacji. Niektóre z nich wymagają specjalnej troski, jak np. firletka kwiecista, która często może umarzać i być zjadana przez ślimaki. Do łatwiejszych w uprawie należą:
- liliowce – najmniej kłopotliwa i najbardziej uniwersalna bylina. Posiada długie i wąskie liście, które komponują się z innymi roślinami. Mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Latem zakwitają piękne wielokolorowe kwiaty;
- piwonie – wiosną piwonie cudownie zakwitają. Ich kwiaty są duże, okazałe z dłoniastymi liśćmi. Najlepiej rosną na słonecznych stanowiskach;
- funkie – preferują stanowiska zacienione, pod drzewami i krzewami. Są roślinami wieloletnimi. Ich zaletą są duże, zielone liście z białą obwódką;
- bergenie – posiadają okrągłe i wielkie liście, które stanowią uzupełnienie licznych kompozycji. Od marca do czerwca kwitną małe, urocze kwiaty;
- żurawka – prosta w uprawie bylina. Cechą charakterystyczną są wielobarwne liście, które sprawdzą się z każdą kompozycją ogrodową.
Ogród bylinowy może być naprawdę piękny dzięki odpowiedniemu zastosowaniu roślin i umiejętnym dbaniu o ich potrzeby. Dobrze zadbany ogród sprawi, że poczujesz przyjemność przy każdym zerknięciu na niego.