Niecierpek waleriana kwitnie nieprzerwanie przez całe lato i jesień, często aż do mrozów. To roślina łatwa w uprawie, która zachwyca mnogością kolorów. W pojedynkę może nadać charakter całej rabatce lub małemu ogródkowi na twoim balkonie. Sprawdź, jakie warunki trzeba mu zapewnić, aby cieszyć się jego najlepszymi cechami.
Niecierpek waleriana – charakterystyka
Niecierpek to zwarta, wiecznie zielona bylina, która w naszym klimacie zazwyczaj hodowana jest jako roślina jednoroczna. Można uprawiać we wszystkich rodzajach doniczek i pojemników, a także na rabatach ogrodowych. Jego liście są drobne i jasnozielone. Pojedyncza roślina dorasta do 30 cm wysokości oraz 35 cm szerokości.
Najważniejszą ozdobą niecierpka są jego kwiaty. Kwitną w żywych odcieniach czerwieni, różu, pomarańczy i fioletu, a także bieli i delikatniejszych pastelowych barw. Mają liczne płatki i mogą nieco przypominać kwiatostany azalii. Występują także odmiany dwubarwne.
Roślina ta dostępna w różnych odmianach. Najpopularniejsze z nich to:
- Fiesta Coral Bells;
- Musica Pink Energy;
- Cheeky Purple;
- Spellbound Blackberry Star.
Kiedy sadzić niecierpka walerianę?
Roślinę te sadzimy po pierwszych przymrozkach. Można dokonać wysiania bezpośrednio z nasion, jednak zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem będzie kupno gotowych sadzonek lub rozmnażanie tych już posiadanych. Umieszcza się je w gruncie w okresie wiosny lub lata.
W naszym klimacie jest to roślina jednoroczna. Żeby cieszyć się nią dłużej, najlepiej sadzić w pojemnikach lub donicach, które zimę mogą przetrwać na balkonie.
Niecierpek waleriana – gdzie go zasadzić?
Omawiana roślina może być hodowana zarówno w doniczkach na balkonie, czy tarasie, jak i w przydomowym ogrodzie. Stanowisko może znajdować się w lekko zacienionym miejscu. Stała ekspozycja na pełne słońce może sprawiać, że liście doznają widocznych poparzeń i zaczną opadać.
Wymagania glebowe tej rośliny nie są szczególnie wysokie, dlatego jej uprawa nie powinna sprawiać szczególnych kłopotów. Najlepiej rośnie w żyznej, ale przepuszczalnej ziemi. Odpowiednia gleba powinna być wilgotna, ale zastoje wody nie są lubiane przez niecierpka.
Delikatne łodygi mają niestety tendencję do pękania, dlatego zarówno balkonowe, jak i ogrodowe stanowiska niecierpków powinny być osłonięte od silnych wiatrów.
Pielęgnacja i nawożenie niecierpka
Aby roślina mogła zachwycać swoimi pięknymi i kolorowymi kwiatami, powinna być regularnie podlewana. Niecierpek najlepiej kwitnie w wilgotnej ziemi, jest natomiast bardzo mało odporny na suszę. W czasie upałów podlewaj szczególnie obficie, jednak nie używaj do tego zraszaczy, które mogą zostawić wyjątkowo nieestetyczne plamki na kwiatkach.
Dwa razy w miesiącu niecierpka warto wesprzeć płynnym nawozem do balkonowych roślin kwitnących. Inne zasilanie jest nie jest potrzebne. Ważnym elementem pielęgnacji jest również często uszczykiwanie. Przycinaj wierzchołki młodych pędów razem z liśćmi szczytowymi. W ten sposób roślina uzyska wyjątkowo piękny pokrój. Roślina kwitnie równomiernie, dlatego usuwanie starych kwiatów nie jest potrzebne.
Niecierpek waleriana – pasożyty i choroby
Dostępne obecnie odmiany niecierpków są raczej odporne na choroby. Jednak mogą niestety zostać ofiarami pasożytów. Mszyce mogą pojawiać się na młodych, nowych pędach. Regularnie sprawdzaj roślinę i w razie potrzeby ręcznie zgniataj małe pasożyty, aby zapobiec ich stałemu zadomowieniu się.
Rośliny w doniczkach są mniej dostępne dla tych szkodników niż niecierpki rosnące w ziemi. Regularne zrywanie martwych liści i kwiatów pozwala uniknąć szarej pleśni (botrytis).
Podsumowanie
Niecierpek waleriana (Impatiens walleriana) to piękna roślina balkonowa, która zachwyca kwiatami. Mogą one być pomarańczowe, białe, różowe, pastelowe a nawet wielobarwne. Możesz sadzić ją na rabatach w ogródku przydomowym albo w donicy na tarasie. Jest dosyć odporna, chociaż delikatna. Właśnie dlatego trzeba chronić ją przed bezpośrednim działaniem pełnego słońca oraz silnego wiatru.