Mietelnik żakula jest również znany jako ogniste ziele, płonący krzew, czy wcześniej wspomniany letni cyprysik. Znakomicie się sprawdza jako element dekoracyjny. Ten niepozorny kwiat ozdobi każde wnętrze ze względu na piękne, jaskrawoczerwone liście jesienią. Dowiedz się więcej na jej temat tego dekoracyjnego pokroju rośliny od nas!
Podstawowe informacje o Kochia scoparia
Mietelnik żakula znany jest również pod nazwą Cyprysik Letni z uwagi na jego uderzające podobieństwo do roślin iglastych z rodziny cyprysowatych. To roślina jednoroczna, która należy do do rodziny komosowatych, osiągającą od 80 do nawet 120 cm wysokości. Wywodzi się z Azji Środkowej, gdzie dobrze radzi sobie w trudnych warunkach atmosferycznych tj. przy dużym nasłonecznieniu i mało żyznej glebie. Roślina po ususzeniu była wykorzystywana m.in. jako miotła oraz odgrywała dużą rolę w medycynie chińskiej.
Cechy charakterystyczne
Z uwagi na jego niezwykle dekoracyjny, wręcz krzaczasty pokrój zyskuje coraz to większą popularność w naszych ogrodach. Skrętolegle osadzone liście, o wąskiej i owłosionej strukturze, a także wiechowate kwiatostany na długich łodygach bez wątpienia dodają roślinie uroku.
Co więcej, przez większość okresu wegetacyjnego tj. wiosna-lato, odznaczają się one soczysto zielonym kolorem. Z kolei przy odpowiedniej pielęgnacji jesienią nabierają intensywnie bordowo-czerwonej barwy. Do cech charakterystycznych zalicza się również wysokość 80-120 cm.
Wymagania glebowe
Roślina jest stosunkowo łatwa w uprawie i mało wymagająca, dzięki czemu potrafi poradzić sobie w różnych okolicznościach. Jednak jeżeli oczekujemy od niej naprawdę pięknego wybarwienia i kształtu, jest kilka warunków, które musimy spełnić.
Ziemia powinna być dobrze przepuszczalna, bogata w próchnicę – w tym celu możemy dodatkowo przemieszać gotowe podłoże z kompostem. Cyprysiki preferują podłoże zasadowe do obojętnego, należy unikać ziemi ciężkich i kwaśnych np. bogatych w korę.
Jak i gdzie uprawiać roślinę?
Roślina jest często zasadzana wprost do gruntu, gdzie staje się idealnym tłem dla innych kwiatów rabatowych. Za efektowny zabieg ogrodniczy uważa się również sadzenie jej w większych skupiskach. Tworzy piękny żywopłot, przy czym bardzo szybkie tempo wzrostu staje się jej dodatkowym atutem. Mietelnik żakula może również posłużyć jako odrębna ozdoba naszego ogrodu w uprawie doniczkowej.
Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym do półcienia, przy czym należy mieć na uwadze, że im więcej słońca zapewnimy roślinie, tym szybciej będzie ona rosnąć i piękniej się wybarwiać.
Jeżeli naszym celem jest uzyskanie ich regularnego i bardzo gęstego pokroju możemy przycinać roślinę kilka razy w roku. Zabieg ten nie należy jednak traktować jako konieczności, ale z pewnością pomoże nam ograniczyć niekontrolowane rozsiewanie się nasion mietelnika.
Wytrzymałość gatunku
Gatunek ten odznacza się on również bardzo dużą odpornością na suszę. Cyprys zawdzięcza to obecności palowego systemu korzeniowego. Jednak jeżeli zależy nam na utrzymaniu rośliny w jak najlepszej formie, nie powinniśmy zapominać o jej regularnym, podlewaniu w czasie suszy, zapewniając dostateczną ilość wody.
Należy uważać, aby nie przelać rośliny. Gleba powinna być wilgotna, ale nie podmokła. Cyprysik letni bardzo dobrze znosi zanieczyszczenie oraz zasolenie gleby, dlatego może nam również posłużyć jako dekoracja miejskiego ogrodu.
Rozmnażanie mietelników
Nasiona możemy siać do gruntu od kwietnia do maja. Siewki rosnące zbyt gęsto przerywamy. Innym sposobem podzielenia rośliny jest przesadzanie, które powinno się wykonywać już w marcu. Odpowiedniej wielkości siewki (min. 2 liście właściwe) sadzimy w drugiej połowie maja z odpowiednio dużą ilością ziemi, ze względu na szybki wzrost ich korzeni.