Stanowi doskonały dodatek do deserów, napojów, czy sałatek – to właśnie mięta. Uprawa tej rośliny możliwa jest w ogrodzie, czy w doniczce (np. na balkonie). Jak uprawiać miętę? Koniecznie sprawdź!

Jednym z ziół doniczkowych, które kojarzą się głównie z latem, jest mięta. Uprawa tej rośliny nie jest skomplikowana, dlatego coraz więcej osób się na nią decyduje. Mięta, często nazywana królową letnich ziół, jest wykorzystywana przede wszystkim w kuchni, ale nie tylko. Z jednego z jej gatunków, czyli mięty pieprzowej, pozyskuje się bowiem mentol, który stosowany jest m.in. w przemyśle kosmetycznym, czy farmaceutycznym. Przeczytaj, czym dokładnie jest mięta!

Jakie są najpopularniejsze gatunki mięty?

W Polsce najczęściej uprawiana jest mięta pieprzowa. Stanowi ona idealny dodatek do wielu potraw. To krzyżówka mięty nadwodnej i zielonej. Dorasta nawet do 90 cm wysokości, a jej liście są owalne lub lancetowate. Jest to wieloletnia i zimotrwała roślina. Równie popularna jest mięta zielona, której pędy osiągają od 40 do 120 cm długości. Innym gatunkiem jest mięta cytrynowa, której maksymalna wysokość to ok. 30 cm. 

Mięta – uprawa zioła o wielu zastosowaniach

Uprawa mięty w naszym kraju zyskała sporą popularność, a największym zainteresowaniem cieszy się czarna mięta pieprzowa. Mięta głównie kojarzona jest z produkcją herbat ziołowych, ale warto też wspomnieć, że służy także do wytwarzania past do zębów, czy olejków miętowych. Ponadto jest to powszechnie stosowany surowiec podczas produkcji rozmaitych leków i suplementów diety.

Mięta – uprawa 

Do grupy mało wymagających roślin zaliczana jest mięta. Uprawa tego zioła jest nieskomplikowana, aczkolwiek zanim ją rozpoczniesz, to musisz wiedzieć o kilku ważnych kwestiach. Obowiązkowo musisz zapewnić mięcie odpowiednią glebę – powinna być delikatnie wilgotna o pH 6. Stanowisko uprawy powinno być półcieniste, dlatego uprawę zaleca się szczególnie na balkonach północnych, wschodnich i zachodnich. Zadbaj również o to, aby uprawa mięty odbywała się w dość dużej doniczce. Pamiętaj, że jest to roślina wytwarzająca silne korzenie i rozłogi, dlatego musi mieć odpowiednią ilość miejsca. 

Zobacz także  Kalanchoe – piękna roślina o niewielkich wymaganiach

Jak pielęgnować miętę?

Mięta nie jest trudną rośliną, jeśli chodzi o wymagania pielęgnacyjne. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to o regularnym podlewaniu. Zadbaj o to, aby ziemia w doniczce była zawsze wilgotna. Absolutnie jednak nie może być mokra, ponieważ mięta uprawiana w doniczce nie znosi zalewania! Natomiast w okresach, gdy powietrze jest mocno wysuszone, warto zraszać miętę. Szczególnie istotne jest też to, aby nie odrywać samych listków mięty – należy ścinać górne części gałązek, by mięta mogła się rozkrzewiać. 

Czy miętę atakują choroby i szkodniki?

Wśród ziół doniczkowych dość odpornych na choroby i szkodniki znajduje się mięta. Uprawa tej znanej rośliny została opisana powyżej. Mimo wszystko, zanim zaczniesz ją uprawiać, musisz wiedzieć, że czasem pada ofiarą rdzy mięty. To choroba grzybowa, której objawem są m.in. żółte plamy na liściach. Mięta bywa atakowana również przez grzyba mączniaka prawdziwego. 

Jeśli częstym dodatkiem w twoich napojach lub sałatkach jest mięta, uprawa tego zioła w doniczce we własnym domu może być rewelacyjnym pomysłem. Wiedz również, że mięta świetnie się sprawdza jako roślina dekoracyjna. 

Zobacz także:
Zobacz także  Uczep (Bidens) – popularna roślina balkonowa. Sprawdź jej wymagania, a także zasady dotyczące pielęgnacji i uprawy!