Liliowiec jest piękną rośliną ozdobną. Kwitnie przez całe lato aż do jesieni. Jakie ma wymagania? Jak go rozmnażać? Sprawdź!
Liliowce to wdzięczne kwiaty, które nie potrzebują dużo opieki. Mogą rosnąć na każdym stanowisku, nawet przy brzegu zbiornika wodnego. Różne odmiany posiadają wielobarwne kwiaty, które zachwycają swym urokiem od lata aż do jesieni.
Historia liliowca ogrodowego
Liliowiec znany jest również pod nazwą dziennica oraz dzienna lilia w krajach zachodnich i północnych. To bylina licząca wiele gatunków.
Popularny gatunek ogrodowy Hemerocallis × hybrida hort. powstał poprzez wielokrotne krzyżowanie różnych gatunków liliowca żółtego, cytrynowego, mniejszego, rdzawego, Thumberga, Midendorfa i Dumortiera. Pierwsza hybryda liliowca powstała w 1893 roku stworzona przez George Yeld. W wyniku skrzyżowania dwóch dzikich gatunków (liliowca żółtego i rdzawego) powstała odmiana „Apricot”.
Grecka nazwa liliowca
Liliowiec ogrodowy jest szeroko znaną byliną, która wcześniej należała to rodziny liliowatych (Liliaceae), aktualnie zalicza się do żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae). Botaniczna nazwa rodzaju Hemerocallis ma swoje korzenie w greckich słowach hēméra – dzień oraz kállos – piękno. Greckie określenia idealnie odwzorowują urodę jednego kwiatu, którego życie kończy się wraz z zachodem słońca. Jeden kwiat żyje tylko jeden dzień. Po przekwitnięciu nadal pięknie się prezentuje w postaci wysokich i gęstych liści.
Opis liliowca
Liliowiec ogrodowy ma piękne kwiaty, które wyglądem przypominają lilię. Rozkwitają od maja do września (w zależności od odmiany) na wierzchołkach wysokich, bezlistnych pędów, sięgają ponad liście. Starsze odmiany zamykają się na niedostatek światła. Liliowiec nie nadaje się na kwiat cięty.
Kwiaty różnią się między sobą zależnie od odmiany. Mogą być okrągłe, pająkowate, trójkątne, posiadają przeróżne kolory, np. żółty, pomarańczowy, miedziany, czerwony, różowy, liliowy, fioletowy. Niekiedy czerwień może być tak intensywna, że odcieniem wpada w czerń. Kwiaty liliowca nie ograniczają się wyłącznie do jednej barwy, pąki kwiatowe są także wielokolorowe. Niektóre z nich wyróżnia piękny zapach.
Liliowce mają krótkie kłącza i grube, mięsiste korzenie sięgające 70 cm. Długie liście równomiernie rozkładają się na boki, tworząc okrągły, trawiasty krzew.
Uprawa liliowca w ogrodzie
Liliowce nie są roślinami wymagającymi. Najlepiej rośną w słońcu, ale tolerują stanowisko półcieniste. W słońcu kwiaty kwitną intensywnie, miejsce półcieniste ogranicza rozrost rośliny. Wybierz jasną rabatę lub posadź go w doniczce i postaw na słonecznym miejscu. To zdecydowanie lepszy wybór niż stanowisko zacienione. Roślina jest odporna na mróz. Na jednym stanowisku może rosnąć przez wiele lat.
Liliowiec musi mieć dużo przestrzeni. W czasie sadzenia pozostaw około 0,5 m odstępu między roślinami, aby liliowiec mógł swobodnie się rozrosnąć.
Podłoże dla tych roślin nie ma większego znaczenia. Liliowce można sadzić na ziemi kwaśnej, suchej lub wilgotnej. Aby posiadać zdrowe i duże kwiaty, należy zapewnić glebę żyzną, przepuszczalną, próchniczą i pulchną. Dobrym wyborem jest zwykła ziemia ogrodowa wzbogacona kompostem.
Pielęgnacja
Pielęgnacja liliowca ogrodowego jest prosta. Dla dobrego wzrostu musisz często go podlewać.
Liliowiec ma bardzo dobrą odporność na suszę i mróz, jednak najpierw muszą się dobrze ukorzenić. Od kwietnia do czerwca w okresie kwitnienia, roślina rośnie intensywnie i wytwarza pąki. Przez ten czas musisz sporo ją nawadniać. Regularne podlewanie rośliny sprawi, że urośnie szybciej i wytworzy więcej pąków kwiatowych.
Nawożenie należy zacząć od drugiego roku, jeśli ziemia od początku była dobrze przygotowana. W maju podaj dawkę nawozu. Ostatni termin na nawożenie przypada w czerwcu, później jedynie zaszkodzisz roślinie, ponieważ nie zdąży się przygotować do zimy. Najlepiej sprawdzi się dojrzały kompost, wieloskładnikowy nawóz lub roślinna gnojowica.
Choroby
Dobrze ukorzeniony liliowiec jest odporny nie tylko na różne warunki atmosferyczne, ale także na choroby i szkodniki. Na suchym stanowisku możesz borykać się z przędziorkami. Zimą korzenie często są zjadane przez nornice.
Rozmnażanie
Liliowca da się rozmnażać na 2 sposoby: poprzez podział i z nasion.
Rozmnażanie przez podział
Rozmnażanie przez podział jest bardzo łatwe. Zrób to przed kwitnieniem na wiosnę lub po przekwitnięciu na jesień. Wykop roślinę i podziel ją na części, a korzenie skróć do 15 cm. Najczęściej podział stosuje się do dojrzałej rośliny w celu odmłodzenia, gdy roślina przestanie się rozwijać lub wydaje skąpe kwiaty.
Rozmnażanie z nasion
Rozmnażanie z nasion wiąże się z ryzykiem, że nie wyrośnie czysta odmiana. W przypadku hybryd najlepiej rozmnażać wegetatywnie.
Liliowce są roślinami łatwymi w uprawie. Ich różnorodność koloru sprawia, że warto mieć je w ogrodzie.