Kwiaty na balkon zwisające obejmują wiele gatunków. Są tu powszechnie uwielbiane pelargonie, surfinie, fuksje, begonie i petunie. Tworzenie kompozycji na balkonie to nie tylko wybór roślin, ale też doniczek, donic i innych pojemników. Przyjrzyjmy się najciekawszym roślinom na balkon o zwisających pędach. Sprawdź szczegóły na temat ich podlewania i innych ważnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Pelargonia bluszczolistna – kwiaty na balkon, zwisające ogrody

Pelargonie (Pelargonia peltatum) lubią chyba wszyscy entuzjaści roślin. Jeśli i ty do nich należysz, wybierz odmiany zwisające do skrzynek, aby nadać balustradom na balkonie wspaniały wygląd. Pelargonia bluszczolistna to właściwie nie jeden gatunek, a grupa odmian powstałych z mieszańców tej rośliny z innymi gatunkami.

Wygląd pelargonii

Ta długowieczna bylina ma liście przypominające bluszcz, ale na uwagę zasługuje zwłaszcza jej obfite i długie kwitnienie. Kwiaty zbierają się po kilka sztuk w baldachy, które wyrastają na długich szypułkach. Są duże i występują w kolorach:

  • białym;
  • różowym;
  • czerwonym.

Pielęgnacja pelargonii

Kwiaty wiosną i latem podlewa się codziennie, jeśli rosną w pełnym słońcu. Rób to rano lub wieczorem, ponieważ woda może skupić promienie słoneczne południowego słońca i poparzyć roślinę. Do dokarmiania okazów używaj rozcieńczonego nawozu wieloskładnikowego lub długo uwalniających substancje pałeczek.

Usuwaj przekwitłe kwiatostany i uschnięty liście pelargonii. Wraz z nadejściem zimy przytnij pędy i przechowuj roślinę w pomieszczeniu z dostępem do słońca, o temperaturze 5–10°C. Dzięki temu będzie ona mogła zakwitnąć w przyszłym roku. Pelargonie są w końcu wieloletnie.

Begonia zwisająca zjawiskowy kwiat balkonowy

Begonie zwisające (Begonia ×tuberhybrida pendula) to kwiaty na balkon zwisające, należące do odmiany begonii bulwiastej (Begonia ×tuberhybrida). Rośliny mają długie, zwisające pędy oraz liczne kwiaty zebrane w wiechy. Czyni to je idealnymi na balkon.

Wygląd begonii zwisającej

Z podziemnej bulwy wyrastają długie pędy, na których pojawiają się sercowate liście. Mają ząbkowane obrzeża i są dość wąskie. Kwiaty begonii zwisającej mogą być pojedyncze lub pełne; występują w wielu różnych kolorach. Bardzo popularne są pomarańczowe begonie, a spotkać możesz też białe, czerwone różowe i żółte. Kwitnienia trwa od czerwca aż do września.

Pielęgnacja begonii zwisającej

Te kwiaty na balkon zwisające są łatwe w uprawie. Można je sadzić w zwykłej ziemi do roślin kwitnących. Po ustaniu przymrozków wystaw je na balkon. Najlepiej, jeśli będzie on zwrócony na wschód lub zachód. Roślina lubi dużo słońca, ale nie bezpośrednie nasłonecznienie, na które może być wrażliwa. Najlepiej wiec ustawić ją w półcieniu.

Kwiaty podlewaj wodą bez wapnia. Rób to codziennie, ale dbaj o to, aby nie polewać nadziemnych części, żeby nie narazić ich na gnicie. Co kilka podlań do wody dodaj wieloskładnikowy nawóz do roślin kwitnących. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów, które wyglądają nieestetycznie. Zimą bulwy należy pozbawić łodyg i liści i przechowywać przysypane torfem w ogrzewanych pomieszczeniach.

Lobelia przylądkowa – doskonały kwiat na balkony i tarasy

Lobelia (Lobelia erinus) to jednoroczna roślina z Afryki Południowej. Ma drobne, ale bardzo dekoracyjne kwiatki. To przez nie jest ona tak chętnie wybieraną ozdobą balkonu. W tym charakterze najlepiej sprawdzają się jej odmiany zwisające i płożące.

Wygląd lobelii przylądkowej

Te zwisające kwiaty na balkon są niewielkie – ich niższe odmiany mają około 10 cm wysokości, a wyższe – maksymalnie 25 cm. Pnącza są silnie rozgałęzione, gładkie i cienkie. Wyrastają z nich niewielkie lancetowate liście o błyszczącej powierzchni.

Kwiaty lobelii przylądkowej pojawiają się w czerwcu i pozostają na roślinie aż do późnej jesieni. Mogą mieć różne kolory, ale do najpopularniejszych należą biały, różowy, niebieski i fioletowy. Są osadzone na szczytach pędów i drobniutkie, za to pojawiają się obficie.

Pielęgnacja lobelii przylądkowej

Lobelia jest rośliną doniczkową, którą możesz posadzić do pojemników w drugiej połowie maja. Umieść ją na słonecznym stanowisku. Pielęgnacja kwiatów polega na regularnym ich podlewaniu oraz przycinaniu przekwitłych pędów. Jeśli będziesz je równocześnie dokarmiać płynnym nawozem do roślin kwitnących, możesz spodziewać się, że powtórzą one kwitnienie. Roślinę można rozmnażać z nasion.

Surfinia – piękna roślina na balkon i taras

Surfinia (Petunia ×hybrida) to odmiana petunii ogrodowej o zwisających pędach. Pochodzi z Japonii, gdzie została wyhodowana przez tamtejszych ogrodników. Szybko stała się popularna także w Europie jako kwiat ozdobny na balkon.

Wygląd surfinii

Są to kwiaty na balkon zwisające z łodygą o owłosionej powierzchni. Osiągają długość do 2 m. Listowie pojawia się naprzeciwlegle i jest podłużno- lub owalnojajowate. Najciekawsze są oczywiście piękne kwiaty surfinii. Przypominają wyglądem rozwarty kielich. Są pełne i okazałe. Przyjmują różne barwy w zależności od odmiany, zaczynając od białej poprzez różową, a kończąc na fioletowej. Przyciągają one swoim zapachem motyle.

Pielęgnacja surfinii

Sadzonki tych kwiatów na balkon zwisających kupuje się w sklepach, ponieważ ich samodzielne rozmnażanie jest trudne. Wymagają żyznego i próchniczego podłożą, powinny wyrosnąć też na zwykłej ziemi do kwiatów. Najlepszym miejscem do ekspozycji surfinii będzie balkon południowy. Stanowiska nie powinieneś zacieniać, ponieważ roślina najlepiej rozwija się w miejscu nasłonecznieniu.

Co kilka dni, a w czasie upałów nawet codziennie, kwiat trzeba podlewać. Aby go nie przelać, warto przy sadzeniu zastosować warstwę drenażową, np. z keramzytu. Kolejnym niezbędnym zabiegiem jest też nawożenie surfinii. Można użyć wieloskładnikowego nawozu do rozcieńczania w wodzie albo specjalnych pałeczek. Ważnym zabiegiem jest też usuwanie przekwitłych kwiatów.

To już wszystkie rośliny na balkon zwisające w naszym zestawieniu. Na pewno przynajmniej któraś z nich przypadnie ci do gustu. Wybraliśmy rośliny zwisające na balkon, ponieważ takie najlepiej się tam prezentują. Wiele z nich kwitnie przez całe lato, nadając twojemu balkonowi wyjątkowy charakter.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022