Kwiaty doniczkowe na balkony pełnią szereg pożytecznych funkcji. Pierwszą, jaka przychodzi na myśl, jest oczywiście poprawa wystroju balkonu. Drugi walor, jaki można dzięki nim zyskać, to pozbycie się wrażenia pustki. Jakie rośliny są warte uwagi. Sprawdź!
Kwiaty doniczkowe na balkony poza swoimi walorami estetycznymi stanowią bardzo skuteczną barierę przed tym, co dzieje się na ulicy. Potrafią znacznie zmniejszyć poziom hałasu i chronią także przed wzrokiem obcych osób. Kwiaty balkonowe to zatem użyteczna ozdoba. Jakie rośliny będą najlepsze, by postawić je w doniczkach na balkonie? Przeczytaj i dowiedz się już teraz!
Kwiaty doniczkowe na balkony południowe
Kwiaty doniczkowe na balkony mają piękne kolorowe kwiatostany. Musisz jednak pamiętać o tym, że warunki, które panują na twoim balkonie, mają związek z tym, w którą stronę jest zwrócony. Wystawy południowe i wschodnie są bardziej słoneczne od północnych i zachodnich. Jeżeli chcesz dobrać odpowiednie gatunki, uwzględnij właśnie to, w którą stronę zwrócone jest mieszkanie.
Lobelia, czyli roślina na całe lato
Lobelia przylądkowa nazywana jest także stroiczką. To jedna z tych roślin, które na stałe wpisały się w polski krajobraz. Stroiczka pochodzi z Afryki i będzie jednym z najbardziej odpowiednich kwiatów doniczkowe na balkony, ponieważ świetnie znosi wysokie temperatury. Naturalnie, gorzej radzi sobie z przymrozkami, co sprawia, że ten gatunek sadzi się dopiero w połowie maja, gdy ryzyko przymrozków jest już minimalne. Najczęściej występuje odmiana o niebieskich kwiatach.
Surfinia – rozwiązanie na słoneczny balkon
Surfinia to odmiana petunii, która wytwarza płożące pędy. Ich długość może się wahać od 20 cm do 1 metra. Liście tego gatunku są drobne i bardzo gęsto porastają pędy. Możesz spotkać wiele różnorodnych odmian kolorystycznych. Okres kwitnienia rośliny przypada na czas od czerwca do października. To właśnie wtedy kielichowate kwiaty spektakularnie zwisają z balkonów. Jeżeli chcesz, by było ich jak najwięcej, możesz stosować nawozy potasowo-fosforowe. Roślina wymaga regularnego podlewania, a okresowe przesuszenia mogą jej zaszkodzić. Przelanie również jest niebezpieczne, więc zachowaj rozsądek.
Werbena do uprawy w skrzynkach i donicach
Werbena od wielu lat widywana jest na balustradach. Ceniona jest głównie ze względu na wysokie walory dekoracyjne. To roślina, która świetnie nadaje się na rabaty, ale również na balkon czy taras. Odmiana zwisająca sadzona jest w różnych kompozycjach, ponieważ tworzy bardzo dobrą bazę, którą można uzupełnić innymi gatunkami. Najlepiej rośnie na glebach próchniczych, żyznych i przepuszczalnych. Zdecydowanie preferuje słoneczne wystawy. Wysiewa się ją w lutym lub na początku marca, choć znacznie częściej wykorzystuje się jednak rozsady.
Aksamitki – jesienne kwiaty doniczkowe na balkony
Zaletą tego gatunku, jest to, że kwiaty pojawiają się latem i utrzymują do późnej jesieni. Dzięki temu możesz się nim cieszyć, gdy inne uprawy już nie mają kwiatów. W zależności od gatunku aksamitka może osiągać wielkość standardową jak na kwiaty doniczkowe na balkony, czyli około 10 cm. Najczęściej spotyka się kwiaty w kolorze żółto-pomarańczowym lub czerwono-brązowym. Ta roślina światłolubna lubi nasłonecznienie, jest bardzo prosta w uprawie i cechuje się odpornością na warunki atmosferyczne. Gdy wytworzy kwiaty, możesz zacząć ją nawozić przy pomocy mieszanek dla roślin.
Kwiaty doniczkowe na balkony – niecierpek
Niecierpek to roślina jednoroczna lub bylina, która występuje naturalnie w Afryce i Azji. Do Europy trafiła pod postacią jednego gatunku – niecierpka pospolitego. Jest to gatunek, którego kwiaty przypominają kwiatostan róży. Liście poszczególnych odmian mogą się nieco od siebie różnić, nie tylko kolorystycznie. Złą wiadomością jest to, że niecierpek to roślina inwazyjna, która może wypierać gatunki rodzime, jeśli nie będziesz pilnować jej rozrostu. Dobrze czuje się w cieple oraz względnym półcieniu.
Fuksja – balkonowy klasyk
Te popularne kwiaty na balkon można uprawiać w pojemnikach, trzeba jednak pamiętać, że nie są w stanie przetrzymać zimy. Dzięki temu, że na rynku występuje wiele wariantów, można tworzyć ciekawe, kolorowe kompozycje. Fuksje potrzebują światła rozproszonego i żyznego podłoża (najlepiej sprawdza się torfowe. Idealne stanowisko dla tego gatunku jest półcieniste i dobrze osłonięte przed wiatrem.
Bluszcz pospolity
Bluszcz to ciekawa roślina, która zdobywa coraz większą popularność. Niewątpliwą zaletą tego pnącza jest to, że bardzo szybko rośnie. W ciągu jednego roku może przyrosnąć nawet o 2 metry. Roślina ma również bardzo duże znaczenie symboliczne. Co ciekawe, dawniej chrześcijanie uznawali ją za symbol nieśmiertelności i uprawiali ją na cmentarzach.
Po pierwszych przymrozkach możesz uprawiać rośliny doniczkowe, spośród których króluje pelargonia. Warto jednak stawiać także na inne gatunki, które są piękne i łatwe w uprawie. Jako kwiaty doniczkowe na balkony mogą się sprawdzić fuksje, lobelie, werbeny czy aksamitki. Chroń je przed niedoborem wody i zapewnij im warunki do wzrostu, a docenisz ich walory estetyczne, jak również użytkowe, zacieniając i zasłaniając przestrzeń.