Kufea to rodzaj, który należy do rodziny krwawnicowatych. Jakie są gatunki tego dekoracyjnego krzewu? Czy to rośliny o małych wymaganiach? W jaki sposób trzeba o nie dbać, aby pięknie rosły? Warto przyjrzeć się im bliżej. Aby to zrobić, sprawdź już teraz nasz krótki tekst!
Zapamiętaj!
- Kufea to ozdobny krzew, który ozdobi Twój ogród lub balkon delikatnymi kwiatami 🌺
- Nie znosi przymrozków – na zimę trzeba ją przenosić do jasnego i chłodnego pomieszczenia ❄️
- Dwa najpopularniejsze w Polsce gatunki to kufea ognista i kufea hizopolistna 🌿
- Oba potrzebują słonecznego i ciepłego stanowiska, osłoniętego przed wiatrem ☀️
- Podlewaj kufeę umiarkowanie, aby jej podłoże było stale wilgotne 💧
- Może być podatna na choroby grzybowe ⚠️
Kufea – charakterystyka
Kufea (Cuphea) to zielona roślina pochodząca z południowych i środkowych regionów Ameryki Północnej. Najczęściej spotkać ją można w miejscach skalistych i wilgotnych. Jej cechą charakterystyczną jest długi czas kwitnienia – od końca marca aż do połowy września. Wyróżnia się ponad 250 gatunków, między innymi:
- Cuphea micropetala;
- Cuphea anamariae;
- Cuphea beneradicata;
- Cuphea iguazuensis;
- Cuphea lophostoma;
- Cuphea megalophylla;
- Cuphea melampyrifolia.
W Polsce najpopularniejsza jest Cuphea ignea i Cuphea hyssopifolia. Wyhodowano także kilka odmian uprawnych.
Kufea ognista (Cuphea ignea)
Kufea ognista jest popularną odmianą tej rośliny. Osiąga wysokość do 30 cm. Ceniona jest przede wszystkim za piękne kwiaty o szkarłatnej barwie, które występują w bardzo dużym nagromadzeniu na krzaku. Dodatkowo na ich końcu dostrzec można czarny pierścień z białym paseczkiem. Cuphea ignea odznacza się także cienkimi pędami, na których rosną ciemne, błyszczące listki. Ze względu na swój niewielki rozmiar bardzo często uprawiana jest w doniczkach i przechowywana w pomieszczeniach.
Kufea hyzopolistna (Cuphea hyssopifolia)
Kufea hyzopolistna to kolejna popularna w Polsce odmiana tego krzewu. Roślina zachwyca niesamowitym pokrojem. Jej pędy pokryte są drobnymi, ciemnozielonymi, błyszczącymi listkami. Charakteryzuje się elastycznymi, ale mocnymi gałązkami. W maju pojawiają się małe, płaskie kwiaty, które mają kształt gwiazdek. Można ją uprawiać na balkonach, jak i we wnętrzach – ważne, aby miała dużo światła.
Kufea – na czym polega jej uprawa i pielęgnacja?
Kufea jest dość łatwą w uprawie rośliną.
Stanowisko, podłoże i podlewanie
- Jej stanowisko powinno być jasne, ciepłe, słoneczne. Trzeba ją osłonić od wiatru.
- Podłoże powinno być stale wilgotne.
- Należy ją często podlewać, ponieważ roślina lubi umiarkowaną wilgotność.
Rozmnażanie i zimowanie
Kufeę rozmnaża się poprzez nasiona lub sadzonki, które można kupić w centrach ogrodniczych lub kwiaciarniach. Zimowanie zależy zaś od odmiany. Niektóre bowiem nie są w ogóle odporne na mrozy.
Czy roślina jest atakowana przez szkodniki i choroby?
Kufea najczęściej atakowana jest przez różne choroby grzybowe. Ich przyczyna to zazwyczaj zbyt podmokłe podłoże. Infekcje objawiają się:
- występowaniem plam na liściach;
- próchnicą pędów i korzeni.
Wśród szkodników wymienić tu należy przede wszystkim przędziorka, ale na roślinie mogą też występować wciornastki.
Kufea świetnie wkomponuje się w przestrzeń w każdym ogrodzie, domu czy na balkonie. Roślina nie jest trudna w uprawie, więc nie obawiaj się zakupu tego krzewu. Jeśli będziesz odpowiednio ją pielęgnował, to będzie pięknie kwitła.
Porady Rośliniarzy 💬
Aby Twoja kufea prezentowała się najlepiej, jak to możliwe, warto o nią zadbać jeszcze przed zasadzeniem. W tym celu wzbogać glebę w składniki odżywcze za pomocą zrównoważonego, organicznego nawozu. Gdy sadzonka się przyjmie, podawaj jej odżywkę w płynie w środku lata.
Jakie rośliny do niej pasują? Najlepszym towarzystwem będą zielone byliny i krzewy, które nie będą odwracać uwagi od jej delikatnych kwiatów. Możesz także obsadzić kufeą niskie rabatki lub podstawę ozdobnego drzewa. Pamiętaj jednak, że na zimę będzie trzeba ją wykopać i przenieść do domu! ❄️
Najczęściej zadawane pytania
Czy kufea zimuje?
Jeśli chodzi o kufeę hyzopolistną, znaną jako mirt japoński, to niestety nie zimuje w gruncie. Można ją przechować w jasnym pomieszczeniu w domu, najlepiej w temperaturze 7°C. Roślina musi bowiem przejść okres spoczynku, aby odrodzić się na wiosnę i znów pięknie zakwitnąć. Z kolei kufea ognista zimuje w temperaturach 12–15°C.
Czy kufea jest wieloletnia?
Tak. Kufea jest krzewem i może rosnąć wiele lat, o ile zapewnisz jej odpowiednie schronienie w zimie.
Jak wygląda kwiat kufea?
Wygląd kwiatów zależy od gatunku i odmiany. Istnieją kufee z fioletowymi, purpurowymi, czerwonymi, różowymi lub białymi kwiatami. Zwykle kwiaty są drobne, ale mogą mieć nietypowe kształty, co widać na przykładzie kufei ognistej. Tutaj hufea hyzopolistna: