Kosmos podwójnie pierzasty jest obficie kwitnącą rośliną jednoroczną. Łatwość w uprawie oraz fakt, że jego kwiaty długo się utrzymują, sprawiają, że cieszy się on sporą popularnością. Czytaj dalej.
Roślina, jaką jest kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnatus) należy do rodziny astrowatych j pochodzi z Meksyku. Jego inna nazwa, to onętek. W naturalnym środowisku można go spotkać w Azji, Ameryce Północnej i Środkowej oraz na Karaibach. Krzewiasty pokrój i duże kwiaty sprawiają, że każdy ogród będzie wyglądał wyjątkowo. Sprawdź jak uprawiać onętka.
Jak wygląda kosmos podwójnie pierzasty?
Kosmos podwójnie pierzasty dorasta do około 120 cm wysokości. Jego pokrój jest wzniesiony i rozgałęziony. Liście tego krzewu są drobne i podwójnie pierzastosieczne. Ich kolor jest jasnozielony. Podczas kwitnienia, czyli od lipca do października, można zaobserwować kwiaty w dużych koszyczkach, o średnicy około 9 cm. Zewnętrzna ich część jest biała lub różowa, natomiast wewnętrzne kwiaty rurkowe są żółte. Taka ozdoba utrzymuje się aż do pierwszych przymrozków. Pojawiający się owoc, to niełupka.
Kosmos podwójnie pierzasty – wymagania i uprawa
Onętek nie ma wielkich wymagań, a dokładniej należy mu zapewnić:
- podłoże przepuszczalne, również mało zasobne (żyzne podłoże jest całkowicie odradzane);
- odczyn pH gleby w przedziale 6-8;
- średnią wilgotność ziemi;
- stanowisko słoneczne (w dozwolonym półcieniu będzie mniej obficie kwitł);
- miejsce zaciszne i osłonione od wiatru.
Jak siać i uprawiać onętek?
Kosmos podwójnie pierzasty rośnie szybko i łatwo się rozsiewa poprzez sianie nasion wprost do gruntu. Krzew ten jest wrażliwy na przymrozki, dlatego kluczowe jest to, żeby nie zasiać ich zbyt wcześnie. Kwitnienie następuje już po około 8 tygodniach. O czym należy wówczas pamiętać?
- Wysiew nasion od końca kwietnia do końca maja.
- Sianie punktowe po 2-3 sztuki nasion.
- Delikatne przysypanie ziemią.
- Należy siać w rozstawie 40 x 50 cm.
Jeżeli chodzi o uprawę z rozsady, to w przypadku tej rośliny jest ona również możliwa. Jak należy się za to zabrać?
- Wysiewać nasiona należy w marcu, do nieogrzewanego inspektu.
- Rozdzielenie 10-centymetrowych sadzonek i rozsadzenie ich co w rzędzie co 20-30 cm.
- Po ostatnich przymrozkach, czyli po 15 maja przesadza się onętka do gruntu.
Pielęgnacja onętka
Warto wiedzieć, że ten ozdobny krzew jest odporny na suszę. Mimo to nie można zapomnieć o podlewaniu. Szczególnie należy podlewać młode rośliny. W późniejszym etapie powinny wystarczyć opady deszczu, jednak przy dłuższej suszy należy raz na tydzień podlać obficie onętka. Wraz z czynnością podlewania warto wykonywać spulchnianie gleby, dzięki czemu będzie ona luźniejsza i bardziej przewiewna. Nawożenie tej rośliny nie jest konieczne. Zalecane jest jedynie w przypadku wzrostu kosmosu podwójnie pierzastego na glebie słabej jakości. Wówczas należy to zrobić podczas zawiązywania pąków kwiatowych. W tym celu polecany jest nawóz ze zwiększoną ilością potasu i fosforu. Warto na bieżąco usuwać przekwitłe kwiaty, co przyspieszy pojawianie się nowych pąków.
Zastosowanie kosmosu podwójnie pierzastego
Miododajne kwiaty onętka przyciągają owady, takie jak pszczoły. Wyjątkowe kwiatostany mogą ozdabiać nie tylko kompozycje zasadzone bezpośrednio w ziemi, ale również w pojemnikach. Często kosmos podwójnie pierzasty sadzony jest do rabat, wzdłuż ścieżek, czy ogrodzeń. Różne style pasują do tego gatunku, dlatego też niezależnie, czy ogród jest w wiejskim klimacie, czy też naturalistycznym, to z pewnością będzie wyglądać pięknie. Warto wiedzieć, że onętek sprawdza się jako kwiat cięty i może służyć wówczas jako element ozdobny w wazonie, wianku lub bukiecie.
Z jakimi roślinami warto zasadzić onętek?
Kosmos podwójnie pierzasty dobrze toleruje, a zarazem dobrze wygląda z roślinami takimi, jak:
- goździk;
- pelargonia;
- malwa;
- stokrotka;
- ostróżka;
- rudbekia;
- floks wiechowaty.
Kosmos podwójnie pierzasty – odmiany
Do popularnych odmian onętka należą:
- „Sonata White” – białe kwiaty polecane do uprawy w pojemniku;
- „Purple Red White” – wysoka odmiana (około 1,2 m wysokości) o ciekawym ubarwieniu różowo-białym;
- „Fizzy Pink” – idealnie sprawdzą się jako kwiat cięty lub doniczkowy, intensywna barwa od białej do karminowej;
- „Apricotta” – morelowe kwiaty i duża wysokość osiągająca nawet 1,5 m.