Kordylina australijska zwyczajowo jest nazywana „kapuścianą palmą”, jednak tak naprawdę jest tylko podobna do palmy. Należy do rodziny agawowatych. Można uprawiać ją zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Zobacz, jak o nią dbać.
Kordylina australijska (Cordyline australis) wyglądem przypomina palmę. Ma długie, lancetowate liście. Najczęściej można spotkać ją w ogrodach i na tarasach, jednak możliwa jest także uprawa w domu. W jakich temperaturach czuje się najlepiej? Jak ją podlewać? Czy w zimie potrzebuje specjalnych warunków? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się wszystkiego na temat uprawy kordyliny.
Jak wygląda kordylina australijska?
Kordylina australijska wytwarza długie liście, które mogą osiągnąć nawet 100 cm długości. Są cienkie i ostro zakończone, osadzone na bardzo krótkich ogonkach na szczycie długiego pnia. Liście odginają się delikatnie do dołu, tworząc piękne, gęste fontanny w kolorze zielonym, bordowym lub w pasy – czerwono-brązowe lub kremowo-śmietankowe.
Bardzo popularna jest odmiana Cordyline „Red Star”, której uprawa nie różni się od uprawy pozostałych kordylin australijskich. Jednak czerwone wybarwienie liści jest niezwykle efektowne i przyciąga uwagę.
Kordylina australijska w ogrodzie
Najczęściej kordylinę australijską uprawia się w ogrodzie lub na tarasie, ponieważ świetnie znosi warunki atmosferyczne od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Należy chronić ją przed mrozem, jednak jest w stanie przetrwać niewielkie ujemne temperatury, a nawet opady śniegu. W ogrodzie uprawiana jest najczęściej w donicach, często zestawiana z innymi roślinami, szczególnie kwitnącymi.

Kordylina australijska – stanowisko
Kordylina przez cały rok potrzebuje stanowiska jasnego, ale nie może być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ może dojść do poparzenia liści. Jeśli postawisz ją w miejscu zbyt zacienionym, liście stracą charakterystyczne wybarwienie i staną się zielone. Optymalna temperatura, w której kordylina rośnie, to 18–20°C. Przy odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza znosi także wyższe temperatury – do 28–30°C.
Zimowanie kordyliny
Zimą pamiętaj o zabraniu jej z ogrodu, jednak zapewnij jej miejsce, w którym temperatura nie spada poniżej 5°C i nie przekracza 15°C. Bardzo często kordyliny australijskie zamierają zimą, postawione w domach, ponieważ temperatura jest dla nich zbyt wysoka. Zima jest okresem spoczynku rośliny. Nie znaczy to, że uprawa w domu nie jest możliwa. Kordylina australijska jest w stanie przystosować się do warunków domowych. Zimą jednak najlepiej zapewnić jej chłodniejsze stanowisko i ograniczyć podlewanie.
Podlewanie kordyliny australijskiej
Kordylina australijska, w tym także Cordyline „Red Star”, wymaga regularnego podlewania. Jeśli dopuścisz do całkowitego wyschnięcia podłoża, liście rośliny zaczną brązowieć i zasychać. W okresie od wiosny do jesieni należy podlewać kordylinę 1–2 razy w tygodniu. Zimą tak częste podlewanie nie jest potrzebne, nie możesz jednak dopuścić do tego, by ziemia była sucha.
Kordylina australijska w ogrodzie i domu wymaga wysokiej wilgotności powietrza, nawet do 70–75%. Uwielbia codzienne zraszanie, pięknymi liśćmi odwdzięczy się także, gdy będzie postawiona w pobliżu nawilżacza powietrza.

Podłoże dla kordyliny australijskiej
Najlepiej sprawdza się podłoże do palm, które w okresie od wiosny do jesieni należy co 2–3 tygodnie wzbogacać nawozem do roślin zielonych. Ze względu na budowę systemu korzeniowego, najlepsza dla Cordyline australis będzie wysoka i wąska doniczka. Nie zapomnij o warstwie drenażu oraz otworach odpływowych w jej dnie. Kordylina australijska w ogrodzie i domu nie lubi suszy, jednak nadmiar wody może spowodować gnicie korzeni i obumieranie rośliny.
Kordylina nie jest bardzo wymagająca, za to odwdzięcza się efektownym wyglądem – do każdego mieszkania czy ogrodu wniesie element egzotyki. Warto ją mieć, ponieważ odpowiednia pielęgnacja sprawi, że będzie cieszyła przez lata.
Zobacz także:- Kordylina – kolorowy zawrót głowy na twoim parapecie
- Monstera dubia – monstera inna niż wszystkie
- Palma sabałowa – zwykła roślina o niezwykłych właściwościach
- Palma liwistona – uprawa popularnej palmy domowej
- Dracena Sandera – szczęśliwy bambus, który wcale nie jest bambusem
- Cykas – odrobina prehistorii w twoim domu