Kordylina australijska (Cordyline australis) wyglądem przypomina palmę. Ma długie, lancetowate liście. Najczęściej można spotkać ją w ogrodach i na tarasach, jednak możliwa jest także uprawa w domu. W jakich temperaturach czuje się najlepiej? Jak ją podlewać? Czy w zimie potrzebuje specjalnych warunków? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się wszystkiego na temat uprawy kordyliny.
Zapamiętaj!
- Kordylina australijska to roślina z rodziny agawowatych, pochodząca z Australii.
- Jest to popularna roślina ozdobna ze względu na swoje piękne liście w kolorze purpurowym, różowym i zielonym.
- Kordylinę australijską należy umieścić w dobrze oświetlonym miejscu, ale unikać bezpośredniego nasłonecznienia.
- Roślina ta potrzebuje umiarkowanej ilości wody i wilgotnego podłoża.
- Kordylina australijska potrzebuje regularnego nawożenia i przycinania, aby zachować swój kształt i kondycję.
- Zaleca się także usuwanie martwych liści, które mogą przyciągać szkodniki.
- Roślina ta jest wrażliwa na mróz, więc w chłodniejszych miesiącach należy ją chronić przed zimnymi temperaturami.
Jak wygląda kordylina australijska?
Kordylina australijska wytwarza długie liście, które mogą osiągnąć nawet 100 cm długości. Są cienkie i ostro zakończone, osadzone na bardzo krótkich ogonkach na szczycie długiego pnia. Liście odginają się delikatnie do dołu, tworząc piękne, gęste fontanny w kolorze zielonym, bordowym lub w pasy – czerwono-brązowe lub kremowo-śmietankowe.
Bardzo popularna jest odmiana Cordyline „Red Star”, której uprawa nie różni się od uprawy pozostałych kordylin australijskich. Jednak czerwone wybarwienie liści jest niezwykle efektowne i przyciąga uwagę.
Kordylina australijska w ogrodzie
Najczęściej kordylinę australijską uprawia się w ogrodzie lub na tarasie, ponieważ świetnie znosi warunki atmosferyczne od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Należy chronić ją przed mrozem, jednak jest w stanie przetrwać niewielkie ujemne temperatury, a nawet opady śniegu. W ogrodzie uprawiana jest najczęściej w donicach, często zestawiana z innymi roślinami, szczególnie kwitnącymi.
Kordylina australijska – stanowisko
Kordylina przez cały rok potrzebuje stanowiska jasnego, ale nie może być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ może dojść do poparzenia liści. Jeśli postawisz ją w miejscu zbyt zacienionym, liście stracą charakterystyczne wybarwienie i staną się zielone. Optymalna temperatura, w której kordylina rośnie, to 18–20°C. Przy odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza znosi także wyższe temperatury – do 28–30°C.
Zimowanie kordyliny
Zimą pamiętaj o zabraniu jej z ogrodu, jednak zapewnij jej miejsce, w którym temperatura nie spada poniżej 5°C i nie przekracza 15°C. Bardzo często kordyliny australijskie zamierają zimą, postawione w domach, ponieważ temperatura jest dla nich zbyt wysoka. Zima jest okresem spoczynku rośliny. Nie znaczy to, że uprawa w domu nie jest możliwa. Kordylina australijska jest w stanie przystosować się do warunków domowych. Zimą jednak najlepiej zapewnić jej chłodniejsze stanowisko i ograniczyć podlewanie.
Podlewanie kordyliny australijskiej
Kordylina australijska, w tym także Cordyline „Red Star”, wymaga regularnego podlewania. Jeśli dopuścisz do całkowitego wyschnięcia podłoża, liście rośliny zaczną brązowieć i zasychać. W okresie od wiosny do jesieni należy podlewać kordylinę 1–2 razy w tygodniu. Zimą tak częste podlewanie nie jest potrzebne, nie możesz jednak dopuścić do tego, by ziemia była sucha.
Kordylina australijska w ogrodzie i domu wymaga wysokiej wilgotności powietrza, nawet do 70–75%. Uwielbia codzienne zraszanie, pięknymi liśćmi odwdzięczy się także, gdy będzie postawiona w pobliżu nawilżacza powietrza.
Drodzy Rośliniarze!🌱🧡
Soki kordyliny australijskiej są trujące dla zwierząt. Właściciele zwierząt domowych powinni zachować ostrożność, szczególnie jeśli ich pupile lubią podgryzać domową roślinność!
Podłoże dla kordyliny australijskiej
Najlepiej sprawdza się podłoże do palm, które w okresie od wiosny do jesieni należy co 2–3 tygodnie wzbogacać nawozem do roślin zielonych. Ze względu na budowę systemu korzeniowego, najlepsza dla Cordyline australis będzie wysoka i wąska doniczka. Nie zapomnij o warstwie drenażu oraz otworach odpływowych w jej dnie. Kordylina australijska w ogrodzie i domu nie lubi suszy, jednak nadmiar wody może spowodować gnicie korzeni i obumieranie rośliny.
Kordylina nie jest bardzo wymagająca, za to odwdzięcza się efektownym wyglądem – do każdego mieszkania czy ogrodu wniesie element egzotyki. Warto ją mieć, ponieważ odpowiednia pielęgnacja sprawi, że będzie cieszyła przez lata.
Często zadawane pytania
Jak dbać o kordylinę?
Kordylina jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Ważne jest, aby regularnie podlewać roślinę, szczególnie w okresie letnim, gdy gleba wysycha szybciej. Kordylina lubi stanowiska z jasnym światłem, ale unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, które może spalić liście. Roślina dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, ale unikaj miejsc, gdzie temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza.
Czy kordylina jest wieloletnia?
Tak, kordylina jest rośliną wieloletnią. W dobrej pielęgnacji może przetrwać przez wiele lat.
Czy kordylina australijska kwitnie?
Tak, kordylina australijska może kwitnąć, ale nie jest to jej główny atut ozdobny. Kwiaty są zwykle drobne i białe, a pojawiają się na końcach pędów.
Jaka ziemia pod kordylinę australijską?
Kordylina australijska potrzebuje dobrze drenującej, ale wilgotnej gleby. Można użyć mieszanki ziemi ogrodowej, torfu i piasku.
Czy kordylina lubi zraszanie?
Kordylina lubi wilgotne powietrze, ale unikaj zraszania liści, szczególnie w nocy, gdy roślina nie ma czasu na odparowanie wilgoci przed wschodem słońca. Woda na liściach może spowodować plamy i choroby. Można zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny przez umieszczenie jej na podstawce z kamyków i wody lub przez regularne spryskiwanie powietrza wokół rośliny.