Piwonie to długowieczne rośliny, które mogą kwitnąć nawet przez kilkanaście lat. Warto więc wiedzieć nie tylko, kiedy sadzić piwonie, ale też, kiedy je przesadzać. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak sprawić, żeby piwonie cieszyły twoje oko przez długi czas.

Stanowisko do sadzenia piwonii

Jeśli nie zadbasz o odpowiednie stanowisko dla piwonii, nie uda im się pięknie zakwitnąć. Kwiatów tych nie wolno sadzić w miejscach, gdzie spływa woda, czyli w dołkach i innych obniżonych częściach terenu. Pamiętaj, żeby sadzić piwonie w nasłonecznionych miejscach. Przygotowanie stanowiska dla piwonii możesz wykonać w następujący sposób:

  • wykop dołki na głębokość około 40 cm;
  • kolejne dołki wykop w odległości co najmniej 30 cm w obie strony;
  • umieść w dołkach materiał użyźniający (na przykład kompost lub obornik granulowany zmieszany z ziemią ogrodową).

Kiedy sadzić piwonię?

Przyjęło się, że piwonie przesadza i sadzi się na przełomie sierpnia i września. To termin, który daje roślinie czas na dobre ukorzenienie się. Sadzonki piwonii występują w sklepach ogrodniczych w postaci karp. Ich sadzenie należy przeprowadzić w następujący sposób:

  • włóż karpy do dołków wierzchołkiem do góry;
  • przysyp je ziemią, tak aby ich górne części znalazły się około 4 cm pod powierzchnią;
  • podlej obficie.

Jeśli umieściłeś piwonię na odpowiedniej głębokości, możesz spodziewać się jej kwitnienia już w kolejnym roku. W przypadku większości odmian dzieje się to na przełomie maja i czerwca. Piękne kwiaty cieszą oczy nawet przez 4 tygodnie.

Przesadzanie piwonii

Kiedy przesadzać piwonie? Przesadzanie kwiatów należy przeprowadzić w tym samym terminie, co ich sadzenie, czyli na przełomie sierpnia i września. Jest to istotny zabieg w ich uprawie, dlatego że po kilku latach karpa znacznie się rozrasta. Krzak może zagęścić się i rozrosnąć, ale równocześnie słabo kwitnąć. Dzieje się tak ze względu na wyjałowienie gleby. Jeśli nawożenie nie daje rezultatów, warto pomyśleć nad nowym miejscem dla piwonii i przy okazji ją rozmnożyć. Robi się to z przynajmniej 3-letnimi roślinami.

Jak przesadzać piwonie

Karpy piwonii są dość zwarte, dlatego ich podział może sprawiać problemy. Do tego celu warto użyć ostrego sierpaka. Na karpie łatwo zauważyć wychodzące pędy – trzeba uważać, żeby ich nie uszkodzić. Podzielone sadzonki warto zaprawić preparatami fungicydowymi, aby nie dotknęły ich choroby grzybowe. Po kąpieli w rozpuszczonym w wodzie preparacie, sadzonki można odstawić do wyschnięcia. Wkrótce będą gotowe do posadzenia. 

To już wszystkie najważniejsze informacje na temat sadzenia i przesadzania piwonii. Te piękne kwiaty prezentują się w ogrodzie niezwykle efektownie i z biegiem czasu można je łatwo rozmnażać. Choć podział karp może sprawiać problemy początkującym ogrodnikom, jego efekty, w postaci intensywnie ukwieconego ogrodu, będą zachwycać każdego entuzjastę roślin.

Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022