Jasnota plamista jest atrakcyjną, miododajną rośliną ozdobną. Doskonale sprawdza się w przydomowych ogrodach. Sprawdź, w jaki sposób należy dbać o tę roślinę wieloletnią, aby efektownie i obficie kwitła.

Jasnota plamista charakteryzuje się interesującymi liśćmi oraz barwnymi kwiatami. To typowa roślina okrywowa. Osiąga niewielką wysokość, lecz rozrasta się w szybkim tempie. Nazwa jasnoty plamistej pochodzi od wybarwienia liści. Mają one charakterystyczne, zielonobiałe plamy.

Gdzie występuje jasnota plamista?

Jasnota plamista to dość powszechnie występująca roślina. W naturalnym środowisku można spotkać ją na terenie Europy, Azji Zachodniej oraz północnych terenów Afryki. Najczęściej rośnie na wilgotnych terenach leśnych. W Polsce występuje na obszarze całego kraju. W zależności od odmiany jasnota plamista może różnic się zarówno wysokością, jak i wybarwieniem kwiatów oraz liści.

Czym charakteryzuje się Lamium maculatum?

Jasnota plamista to bylina okrywowa należąca do rodziny jasnotowatych. Charakteryzuje się niewielką wysokością i interesująco wybarwionymi liśćmi.

Preferuje wilgotne, zacienione stanowiska. Rozrasta się dość szybko, przez co może być z powodzeniem stosowana do pokrywania niedużych powierzchni.

Popularne odmiany jasnoty

Najczęściej spotykaną odmiana jasnoty plamistej jest White Nancy. Kwitnie późną wiosną i jest szczególnie wrażliwa na światło słoneczne. Ciekawą kolorystyką charakteryzuje się także Red Nancy. W tym przypadku srebrne liście łączą się z czerwonymi łodygami o purpurowymi kwiatami. Interesującą odmianą jest Beacon Silver, jasnota o lawendowych kwiatach występujących przez całe lato.

Jakiej gleby wymaga prawidłowa uprawa jasnoty plamistej?

Ze względu na konieczność utrzymywania stałej wilgoci odpowiednią glebą dla jasnoty będzie bogata w składniki odżywcze oraz próchnicę gleba gliniasta. Warto wybrać luźną, o odpowiednim drenażu. Podłoże powinno być stale wilgotne, lecz korzenie nie mogą stać w wodzie.

Jak prawidłowo sadzić jasnotę?

Jasnota plamista preferuje półzacienione stanowiska. Na obszarach mocno i bezpośrednio nasłonecznionych roślina ta prawdopodobnie nie przetrwa. Im mocniej odkryte stanowisko, tym częściej i obficiej należy ją podlewać.

Obsadzając większą powierzchnię jasnotą, warto zastosować proporcję 15 sadzonek na metr kwadratowy.

Jasnota jest rośliną dość inwazyjną, dlatego zalecane jest regularne przycinanie, a co kilka lat także przerzedzanie.

Jak przebiega rozmnażanie jasnoty?

Jasnota plamista może być łatwo rozmnażana. Proces ten polega na rozdzieleniu ukorzenionej rozłogi. Otrzymana w ten sposób sadzonka może być natychmiast umieszczona w podłożu. Proces ukorzeniania się przebiega bardzo szybko.

Choroby i szkodniki zagrażające jasnocie plamistej

Jasnota plamista jest rośliną dość mocno podatną na choroby wywoływane przez grzyby. Często atakuje ją szara pleść. Dużym zagrożeniem są także mszyce oraz ślimaki. W przypadku wystąpienia chorób lub zaobserwowania obecności szkodników należy zastosować odpowiednie środki chemiczne.

Jasnota plamista ładna i dość prosta w uprawie roślina. Wymaga regularnego podlewania, lecz jeśli znajduje się w donicy bądź pojemniku, warto zastosować skuteczny drenaż. Korzenie nie powinny stać w wodzie. Gdy będziesz pamiętać o tych kilku zasadach, jasnota plamista będzie doskonałym wyborem wśród roślin okrywowych.

Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022