Chcesz, aby w twoim ogrodzie zagościła nowa, piękna roślina? Dobrym wyborem może być hortensja ,,Polar Bear”. To ceniona odmiana hortensji bukietowej, która jest uwielbiana przez ogrodników. Sprawdź, jakie ma wymagania uprawowe!

Hortensja bukietowa ,,Polar Bear” to doskonale prezentująca się roślina, która została wyhodowana w Holandii. Jej polska nazwa brzmi – hortensja wiechowata ,,Polar Bear”. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że potocznie bywa nazywana białym misiem bądź misiem polarnym. Wyróżnia się estetycznymi walorami, dlatego bardzo często można ją spotkać w przydomowych ogrodach, a także w parkach. Stanowi również świetny element dekoracyjny mieszkania, ponieważ hortensja ,,Polar Bear” nadaje się na kwiaty cięte! Choć jej uprawa wydaje się skomplikowana, to jednak tak nie jest. Przeczytaj, jak dokładnie wygląda ta odmiana i jakie ma wymagania uprawowe i pielęgnacyjne!

Hortensja ,,Polar Bear” – charakterystyka odmiany hortensji bukietowej

Hortensja ,,Polar Bear” to nowa odmiana hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata), która jest efektem skrzyżowania odmian ,,Limelight” i ,,Grandiflora. Można ją kupić w Polsce już od 2013 roku. W bardzo szybkim tempie stała się popularnym krzewem liściastym o rozłożystym i krzaczastym pokroju zwłaszcza wśród miłośników hortensji, ale nie tylko. Dorasta nawet do 2 m wysokości. Na jej wyprostowanych, sztywnych pędach można zauważyć ciemnozielone, gęste, szorstkie i owłosione liście. Ta ceniona odmiana kwitnie od końca lipca aż do końca października.

Kwiaty hortensji ,,Polar Bear”

Największą ozdobą tej rośliny są jednak płonne kwiaty, które są zebrane w kwiatostany przyjmujące kształt stożków. Osiągają nawet 40 cm długości. Na początku piękne kwiaty przybierają kolor żółtozielony, następnie biały, a później stają się różowawe (pod koniec kwitnienia).

Jak wygląda uprawa popularnej odmiany Hydrangea paniculata?

Planując uprawę hortensji ,,Polar Bear”, musisz pamiętać, że ta odmiana preferuje stanowisko słoneczne, ewentualnie nieco zacienione. Świetnie rośnie w towarzystwie innych hortensji, ale powinieneś zadbać o odpowiednią odległość – przynajmniej 1,5 metra. Szczególnie istotne jest też podłoże – gleba musi być umiarkowanie żyzna, przepuszczalna oraz o lekko kwaśnym odczynie.

Jak sadzić hortensję ,,Polar Bear”?

Hortensja ,,Polar Bear” to odmiana o pięknych, białych kwiatostanach, którą najlepiej sadzić między kwietniem a sierpniem, choć właściwie można to robić przez cały rok. Zanim posadzisz roślinę, musisz jednak dobrze przygotować miejsce, w którym ją umieścisz. Mianowicie ważne jest pozbycie się chwastów lub możliwych fragmentów korzeni innych roślin. Sadzonka powinna znaleźć się w głębokim dołku, ok. dwa razy większym od bryły korzeniowej. W następnym kroku powinieneś zakopać dołek ziemią (możesz ją wymieszać z niewielką ilością torfu). Co ważne: hortensja ,,Polar Bear” musi mieć stale wilgotne podłoże i z tego względu warto zdecydować się na rozsypanie kory wokół krzewu, która będzie chronić przed wyparowaniem wody z podłoża.

Czy ta odmiana jest mrozoodporna?

Ta popularna odmiana hortensji bukietowej jest mrozoodporna. Powinieneś jednak zadbać o to, aby krzew miał dość osłonięte stanowisko. Po spełnieniu tego warunku dodatkowa pielęgnacja przed sezonem zimowym czy osłanianie rośliny na zimę jest zbędne.

Jak pielęgnować hortensję ,,Polar Bear”?

Zwykle pielęgnacja hortensji ,,Polar Bear” nie sprawia większych problemów. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne podlewanie średnio co 23 dni. Stanowisko musi być stale umiarkowanie wilgotne, aczkolwiek absolutnie nie powinieneś doprowadzać do przelania krzewów. Zadbaj o odpowiednie podlewanie, zwłaszcza wtedy, gdy panują upały. Niemniej ważne jest nawożenie. Tutaj najlepiej sprawdzają się specjalne nawozy do hortensji, które można nabyć w każdym sklepie ogrodniczym. Możesz wybrać nawóz w formie płynu lub granulatu. Hortensja ,,Polar Bear” wymaga nawożenia 2–3 razy w roku – wczesną wiosną, tuż przed kwitnieniem (latem) i w sierpniu.

Czy konieczne jest przycinanie hortensji?

Powinieneś pamiętać również o przycinaniu hortensji. Pędy tej rośliny są jednoroczne, dlatego ten zabieg jest niezbędny. Gdy dużymi krokami nadchodzi wiosna, przygotuj się do przycięcia cienkich i słabych gałązek. Usuwaj pędy nad 3–4 oczkiem, które możesz dostrzec na łodydze.

Jakie zastosowanie ma hortensja ,,Polar Bear”?

Hortensja ,,Polar Bear” o ozdobnych kwiatach zdecydowanie najczęściej sadzona jest w ogrodach. Perfekcyjnie prezentuje się np. przy ogrodowej ławce lub altance. Jeśli chcesz, możesz zasadzić ją również w donicy na tarasie. Wiedz, że ta odmiana polecana jest jako samodzielny soliter, ale wzbudza zachwyt także w towarzystwie innych roślin. To dobry wybór do małych i dużych ogrodów.

Dlaczego warto wybrać tę odmianę hortensji do ogrodu?

Istnieje wiele powodów, dla których hortensja ,,Polar Bear” cieszy się tak dużą popularnością. Poniżej przedstawiamy ci kilka największych zalet ten odmiany:

  • bezproblemowa w uprawie;
  • niewielkie wymagania glebowe;
  • obfite kwitnienie co roku;
  • zachwycające, gigantyczne kwiatostany;
  • bardzo długie kwitnienie;
  • doskonale rośnie w donicy i w gruncie;
  • można ją posadzić jako soliter lub w grupie;
  • ususzone kwiaty świetnie nadają się do suchych bukietów.

Czy hortensja ,,Polar Bear” jest atakowana przez choroby i szkodniki?

Hortensja ,,Polar Bear”, podobnie jak inne hortensje bukietowe, jest dość odporna na choroby i szkodniki. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że czyhają na nią różne choroby i szkodniki. Do możliwych chorób zalicza się przede wszystkim mączniaka prawdziwego. Objawem tej choroby grzybowej są głównie bladozielone, małe plamki na spodniej i wierzchniej stronie liści, które powiększają się, stają się pokryte mączystym nalotem. Zagrożeniem jest też rdza – jej objawem są okrągłe rdzawe plamy na liściach. Natomiast do szkodników atakujących tę roślinę zalicza się mszyce.

Gdzie kupić sadzonkę hortensji ,,Polar Bear”?

Jeśli interesuje cię uprawa hortensji ,,Polar Bear” i chcesz kupić sadzonki, to wiedz, że możesz to zrobić np. w centrum ogrodniczym lub zamówić je w sklepie internetowym, oferującym tego rodzaju produkty. Ich ceny nie są wygórowane średnio za sadzonkę trzeba zapłacić około 2030 złotych. Nieco droższa jest hortensja ,,Polar Bear” na pniu – tutaj cena wynosi już średnio 80–100 złotych (w zależności m.in. od wysokości drzewka).

Hortensja ,,Polar Bear” to roślina o gigantycznych kwiatostanach, która ma niewygórowane wymagania. Może być ciekawym wyborem do twojego ogrodu, jeśli chcesz, aby prezentował się oryginalnie i zachwycał. Pamiętaj jedynie o potrzebach tego krzewu, a on odwdzięczy się pięknym wyglądem!

Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022