Glicynia chińska (Wisteria sinensis) zachwyca swoimi obfitym kwitnieniem i pokaźnymi rozmiarami – osiąga około 1012 metrów, a w dobrych warunkach nawet więcej. Roślina ta należy do rodziny bobowatych. Rośnie dziko na terenach wschodniej Azji, jednak z powodzeniem jest uprawiana w innych zakątkach świata. Uprawa wisterii nie jest łatwa, jednak ze względu na wyjątkowy wygląd i szerokie zastosowanie, warto zaprosić ją do ogrodu. Sprawdź, jak ją pielęgnować!

Glicynia chińska – odmiany

W obrębie omawianego gatunku występuje kilka odmian. Najpopularniejsze z nich to: 

 • „Amethyst” – piękne kwiaty w różnych odcieniach fioletu;
 • „Blue Sapphire” – niebiesko-fioletowe kwiaty;
 • „Black Dragon” – kwiatostany w kolorze fioletowym;
 • „Texas White” – delikatne, białe kwiaty. Pnącze osiąga mniejsze rozmiary;
 • „Alba” – kwiatostany w kolorze białym;
 • „Prolific” – kwiaty w kolorze lawendowym.

Glicynia chińska – kwitnienie

Kwitnienie wisterii przypada na późną wiosnę, a przy dobrych warunkach roślina kwitnie ponownie w lipcu lub sierpniu. Wówczas na drzewie pojawiają się zwisające, groniaste kwiatostany. Mogą one osiągać nawet 30 cm.

Wisteria sinensis – wymagania

Glicynia chińska jest dość wymagająca, dlatego zapewnienie jej odpowiednich warunków jest kluczem do zdrowego wzrostu. Nieodpowiednie parametry gleby i stanowisko mogą być powodem braku kwitnienia. 

stanowiskosłoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru
podłożeżyzne, dobrze przepuszczalne
odczyn glebylekko kwaśny, obojętny
wytrzymałośćwrażliwa na mrozy, młode rośliny należy osłaniać

Wisteria – uprawa. Jak ją pielęgnować?

Wisteria jest wymagająca nie tylko pod względem parametrów gleby, ale również pielęgnacji. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące prawidłowej uprawy wisterii.

Podlewanie

Glicynia lubi wilgotne podłoże, jednak woda nie powinna nadmiernie zalegać przy korzeniach. Dlatego też nie należy jej sadzić przy zbiornikach wodnych i na bardzo mokrych obszarach. Kiedy jednak wody w podłożu jest za mało, liście i kwiaty glicynii opadają.

Nawożenie

Glicynia ma dość wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Z tego powodu należy ją regularnie nawozić. Najlepiej sprawdzi się tutaj kompost i obornik. Pamiętaj jednak, by nie nawozić młodych sadzonek.

Rozmnażanie

Glicynię można rozmnażać na kilka sposobów, jednak najlepszym jest ukorzenianie sadzonek pobranych z pędów. Taki zabieg należy przeprowadzić latem. Sadzonkę, po odpowiednim przycięciu, należy umieścić w pojemniku z piaskiem i trzymać w ciepłym miejscu. Pamiętaj, że rośliny pozyskane w ten sposób zakwitną dopiero po 4–5 latach.

Cięcie pielęgnacyjne

Częstym powodem braku lub bardzo słabego kwitnienia jest brak wykonywania cięć pielęgnacyjnych. Glicynia chińska wymaga regularnego przycinania, dwa razy w roku:

 • wczesną wiosną. Wówczas należy wykonać delikatne przycinanie starych, zdrewniałych i uszkodzonych pędów do 2–3 oczek;
 • latem przycina się pędy, które za bardzo się rozrosły. Cięcie należy wykonać do 4–5 oczek.

Zimowanie

O ile dorosłe glicynie są dość odporne na niższe temperatury, to młode rośliny trzeba odpowiednio zimować. Można wówczas wyłożyć warstwę ściółki i słomy przy podstawie pnia. Samą roślinę powinno się osłaniać za pomocą specjalnej włókniny.

Wisteria – drzewo, które wymaga podpory

Glicynia chińska rośnie szybko, a jej pędy stają się bardzo grube i ciężkie. Dobrym pomysłem okazuje się więc prowadzenie rośliny na podporach. Mogą to być belki, betonowe płoty, liny, budynki. Jeśli zrezygnujesz z prowadzenia wisterii, może ona owijać się wokół innych elementów ogrodu i roślin, które napotka na drodze. Aby tego uniknąć, możesz stosować przycinanie formujące drzewo. Przygotowując podpory dla wisterii, pamiętaj o tym, aby były one wykonane z solidnych i trwałych materiałów. 

Glicynia – sadzonki. Terminy sadzenia wisterii

Wisterię chińską można sadzić przez cały sezon ogrodniczy, jednak najlepiej robić to wiosną i jesienią. Zanim posadzisz roślinę, wybierz odpowiednie stanowisko, usuń chwasty i przygotuj glebę zgodnie z wymaganiami glicynii. Pnącze możesz uprawiać również w pojemnikach.

Glicynia chińska – choroby

Wisteria chińska nie jest podatna na choroby, jednak czasem mogą się one pojawiać. Wówczas roślina przestaje kwitnąć lub kwitnie bardzo słabo. Objawy infekcji lub ataku szkodników widoczne są też na liściach. Najczęstsze choroby glicynii to:

 • zgnilizna korzeni – powodem najczęściej jest zaleganie wody w obrębie korzeni;
 • plamistość liści, która prowadzi do zamierania zainfekowanych części rośliny. Poza usunięciem porażonych pędów warto wykonać oprysk wody z mydłem lub środkiem chemicznym;
 • mszyce.

Glicynia chińska „Blue Sapphire” i inne odmiany – cena

Cena sadzonek Wisteria sinensis to 20–50 zł za sztukę. Nasiona roślin kosztują natomiast kilkanaście złotych. Musisz jednak pamiętać, że uprawa glicynii z nasion nie należy do najłatwiejszych, a na pierwsze kwitnienie trzeba będzie poczekać przynajmniej kilka lat. 

Czy glicynia jest trująca?

Wisteria chińska należy do roślin trujących. Wszystkie jej części zawierają toksyczne substancje.

Glicynia chińska to niezwykle popularne pnącze, które znajduje wiele zastosowań w ogrodach. Wisterię można bowiem prowadzić na belkach, murach i pergolach. Należy jednak pamiętać, że jest to roślina, która osiąga duże rozmiary i bardzo szybko rośnie. Zanim posadzisz roślinę w swoim ogrodzie, przygotuj odpowiednio duże, słoneczne stanowisko i zadbaj o odpowiednie parametry gleby. 

Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022