Kwiaty i rośliny cebulowe

Rośliny cebulowe, które posadzisz jesienią, pięknie zakwitną na wiosnę, dlatego warto zaplanować takie prace w ogrodzie. Do kwiatów nadających się do nasadzeń w tym okresie należą tulipany, hiacynty, narcyzy, krokusy, szafirki, szachownice, cebulice, przebiśniegi zimowity, śnieżniki czy ozdobne odmiany czosnku – lista jest naprawdę długa (w sklepach ogrodniczych szukaj tzw. cebulek jesiennych). Na jesień warto również zasiać kwiaty jednoroczne, które zakwitną wiosną: czarnuszkę, ostróżkę, ubiorka, onętka, gipsówkę wytworną czy nagietka lekarskiego.

Choć możesz zacząć sadzenie cebul nawet w połowie sierpnia, dla większość gatunków „jesiennych” optymalny będzie wrzesień lub październik. Należy zrobić to w takim momencie, żeby kwiaty zdążyły się ukorzenić przed zimą.

Jak głęboko trzeba zasadzić cebule kwiatowe? Na głębokość równą trzykrotności ich wysokości. Bardzo pomocnymi narzędziami okazują się sadzarka ręczna lub pikownik. Pamiętaj też, że im wyższe kwiaty, tym większa powinna być odległość między poszczególnymi okazami. Przed rozpoczęciem sadzenia warto też zaplanować wygląd rabatki – pięknie prezentują się zarówno uporządkowane kompozycje, jak i te bardziej naturalne.

Rośliny dwuletnie i byliny

Naparstnice, stokrotki, malwy, bratki, dzwonki ogrodowe i inne rośliny dwuletnie można przesadzić z rozsadnika na miejsce docelowe od połowy września, dzięki czemu dobrze się ukorzenią przed przyjściem zimy. To również właściwy moment na sadzenie zakupionych bylin lub rozmnażanie okazów z własnego ogródka (bergenii, floksów, funkii, tawułek, sklanic, krwawników, piwonii i innych). Byliny zasadzone jesienią sprawią, że Twój ogród od razu będzie cieszyć oko.

Jak rozmnażać byliny przez podział? Przesadzaną bylinę należy wykopać z jak największą bryłą korzeniową, a następnie podzielić kępę na mniejsze części zasadzić w nowe miejsca (na taką samą głębokość, na której rosła roślina matczyna). Pamiętaj, że nie wszystkie byliny dobrze tolerują wykopywanie, przesadzanie i dzielenie, dlatego nie zrażaj się, jeśli nie zakwitną pierwszej wiosny po rozmnażaniu.

Warzywa w jesiennym ogródku

Październik/listopad to moment, w którym można też uprawiać i sadzić warzywa! Na jesień zbiera się plon z dyni, buraków ćwikłowych, pietruszki korzeniowej, marchewki czy kapusty głowiastej. Za to dla warzyw ozimych przychodzi właśnie czas na siew. Zaliczają się do nich m.in. koper ogrodowy, czosnek ozimy i niedźwiedzi, cebula ozima czy niektóre odmiany szpinaku (np. „Matador”, „Olbrzymi Zimowy”). Okres chłodu jest niezbędny, żeby te rośliny mogły wykiełkować.

Oprócz warzyw, które zbierzesz dopiero na wiosnę, możesz zasiać także gatunki szybkowschodzące i cieszyć się plonem jeszcze przed zimą. Należy do nich np. roszponka czy sałata.

Nie zapomnij przy tym o ochronie — zaopatrz się w środki ochrony roślin na wpolu.pl! Obserwuj swoje plony, reaguj gdy zobaczysz oznaki choroby, chwasty  lub pajęczaki (np. przędziorki), które chętnie spożywają roślinne soki. 

Jakie drzewa i krzewy sadzić jesienią?

Upały przychodzą coraz wcześniej, co nie sprzyja rozwojowi roślin. Z kolei susze bardzo niekorzystnie wpływają na system korzeniowy. Z tych powodów warto zaplanować sadzenie drzew właśnie jesienią – deszcze, mgły, mniejsze nasłonecznienie i niższa temperatura zmniejszają utratę wody oraz sprzyjają ukorzenianiu się roślin. Jednocześnie gleba wciąż jest na tyle ciepła, żeby drzewa miały dobre warunki do wzrostu i bez problemu się przyjęły.

Ozdobne rośliny, które można sadzić jesienią, to np. modrzew, kasztanowiec, wierzby, brzozy, jaśminowce, róże i forsycje. Jeśli chodzi o drzewa owocowe, jesienne sadzenie i przesadzanie świetnie tolerują jabłonie, grusze, śliwy, orzechy włoskie (ale nie morele ani brzoskwinie!), a wśród krzewów owocowych warto wymienić porzeczki, agrest, maliny i jeżyny. Należy jednak unikać sadzenia w październiku zimozielonych nieodpornych na mrozy oraz krzewów i drzew iglastych, a podstawę zasadzonych roślin zabezpieczyć kopczykiem ściółki lub ziemi.

Szukasz nasion na najbliższe tygodnie? Odwiedź wpolu.pl!

Materiał promocyjny

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2023