Floksy to wdzięczne kwiaty, które idealnie wyglądają w zestawieniu z innymi kwitnącymi roślinami o wyrazistych kolorach. Najlepiej pasują do nich kwiaty różowe, żółte i fioletowe. Sprawdź, co posadzić obok floksów, aby twój ogród zachwycał różnorodnością barwy i kształtów rabat kwietnych.

Floks wiechowaty i szydlasty – uprawa i pielęgnacja

floks wiechowaty i szydlasty uprawa i pielęgnacja

Floksy wiechowate (Phlox paniculata) należy sadzić na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Okres kwitnienia bylin przypada na całe lato. Tworzą one okazałe kępy z intensywnie różowymi kwiatostanami. Przyjemny zapach wabi różne gatunki owadów. Pędy osiągają do 120 cm wysokości. W związku z tym w ogrodzie kwiatowym należy je sadzić na drugim planie lub w środku. Pamiętaj o stosowaniu nawozu dla zasadolubnych roślin.

Floks szydlasty, zwany też płomykiem (Phlox subulata) to niski gatunek nadający się na skalniaki i obrzeża rabat. Jego kwiaty mają różne odcienie fioletu i różu. Wszystkie odmiany floksów lubią żyzną, alkaliczną glebę. Dlatego dobrym sąsiadem jest piwonia, która preferuje podłoże o pH zbliżonym do neutralnego. Jeśli chcesz obok floksów umieścić roślinę kwasolubną, ustaw ją w doniczce.

Goździk, liliowiec, żagwin ogrodowy – co posadzić obok floksów?

goździk, liliowiec, żagwin ogrodowy co posadzić obok floksów

Floksy kojarzą się z ogrodami wiejskimi, ale równie dobrze prezentują się jako element nasadzenia w otoczeniu nowoczesnych domów. Wtedy warto zestawić te piękne kwiaty z ciemną zielenią krzewów iglastych. Co posadzić obok floksów? Najlepiej sadzić tam inne wysokie byliny. Wśród nich warto wymienić goździki, lilie, jeżówkę, łubin oraz żagwin. Gdy posadzisz w ich sąsiedztwie trawy ozdobne, stworzysz interesującą kompozycję.

Na pierwszy plan można sadzić niebieskie żeniszki. Delikatna werbena patagońska to jednoroczna roślina, która kontrastuje na klombie z sadzonkami floksów. Z przodu pasują też żółte i pomarańczowe aksamitki oraz nagietki. Zwróć uwagę na to, aby zachować odstępy między sadzonkami i podlewać glebę. Zmoczenie liści i pędów może skutkować wystąpieniem chorób grzybowych, np. mączniaka.

Zobacz także  Zwiastuny wiosny – jakie rośliny są oznaką nadchodzącej wiosny?

Mieszane, kolorowe rabaty z floksami świetnie wyglądają w ogrodach. Sprawdzą się też jako kwiat cięty. Warto wiedzieć, co posadzić obok floksów, aby cieszyć się feerią barw i upojnym zapachem przez całe lato.

Zobacz także:
Archiwum: luty 2022