Calathea medallion, tak samo, jak pozostałe kwiaty z tego gatunku, jest efektowną rośliną, którą Polacy często uprawiają w doniczkach. Wywodzi się z dolnych partii lasów deszczowych Brazylii. Tam właśnie jej dekoracyjne liście walczą o dostęp do światła. 

Zapamiętaj!

  • Calathea medallion osiąga 40–60 cm wzrostu i około 30–40 cm szerokości ⬆️
  • Nazwa „medallion” wynika z kształtu jej liści – są szerokie i owalne, przypominające medaliony, ozdobione misternym wzorem 🍃
  • Co ciekawe, są to liście modalne – kierują się ku słońcu. Z tego powodu latem będą niżej, a wieczorem podnoszą się, przypominając złożone do modlitwy dłonie 🙏🏽
  • Calathea medallion nie lubi mocnego słońca, za dużo wilgoci, ani przeciągów 💨

Calathea medallion – na jakim stanowisku będzie najlepiej rosła?

Calathea medallion najlepiej czuje się na stanowisku jasnym z rozproszonym światłem lub półcienistym. Najlepiej, jeśli uda ci się ją postawić na oknie po wschodniej stronie. Wtedy będzie miała dość światła, a jednocześnie nie będzie ono dla niej krzywdzące.

Pamiętaj, że Calathea medallion nie lubi przeciągów ani różnic temperatur. Najlepiej rozwija się w wilgotnym środowisku z temperaturami pomiędzy 18 a 22 stopniami Celsjusza. Dla zapewnienia wymaganej wilgotności najlepiej codziennie należy zraszać jej liście przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej.

Calathea medallion – uprawa, gleba, nawożenie

Calathea medallion – uprawa, gleba, nawożenie

Najlepiej, jeśli twoja Calathea medallion będzie stała na podstawce z wodą i kamyczkami. Uprawa rośliny najbardziej udaje się na podłożu próchniczym. Powinno być ono dobrze przepuszczalne, zdrenowane i z odczynem lekko kwaśnym. Najlepiej sprawdza się podłoże do roślin wilgociolubnych z 20–40% dodatkiem perlitu lub keramzytu. Ziemia, w której rośnie Calathea medallion nie powinna być stale mokra, ale wilgotna. Nadmiar wody bardzo szybko powoduje gnicie liści.

W okresie wegetacji, czyli od wiosny do jesieni, Calathea medallion powinna być nawożona. Najlepiej sprawdza się połowa dawki zalecanej przez producenta nawozu biohumus lub do roślin doniczkowych o ozdobnych liściach.

Czy Calathea medallion może rosnąć w domu pełnym dzieci i zwierząt?

Niektóre gatunki roślin doniczkowych, np. monastery albo skrzydłokwiaty, mogą być szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Powodują podrażnienie skóry, wymioty, biegunki, bóle brzucha, drgawki, a nawet arytmię. Jednak Calathea medallion do nich nie należy. Uważa się ją za gatunek bezpieczny dla ludzi i zwierząt.

Czy Calathea medallion może rosnąć w domu pełnym dzieci i zwierząt

Calathea medallion – co na jej temat sądzą posiadacze?

Posiadacze tej rośliny zauważają, że faktycznie nie lubi ona przeciągów. Zbyt częste podlewanie daje realne gnicie liści, z kolei niepodlewanie jej przez tydzień spowoduje nawet uschnięcie wszystkich końcówek liści. Twierdzą jednak, że piękno tej rośliny wynagradza cały trud włożony w jej uprawę.

Od Czytelniczki

Jestem szczęśliwą posiadaczką 3 kalatei. Rzeczywiście, są one kapryśne, i długo mi zajęło znalezienie odpowiedniego miejsca dla nich. Do tego musiałam przestawić mój nawilżacz powietrza, bo zaczęły marnieć. Jednakże, ich największym wrogiem jest moja kotka – Merci. Żadna inna roślina jej się tak nie podoba jak Calathea medallion. Musiałam je przenieść na wysoką półkę, ale i tam zdarza jej się dopaść moje medaliony 😿

Calathea medallion – czy często choruje?

Zdrowa Calathea medallion jest odporna na choroby, jednak nieprawidłowe warunki szybko odbijają się na jej wyglądzie. Zimno, suche powietrze albo przeciąg sprawią, że jej liście zaczną zwijać się i więdnąć. Bladość liści wynika najczęściej ze zbyt ostrego słońca lub niedostatecznej ilości składników odżywczych. Zbyt silne nasłonecznienie może też dać plamy oparzeniowe na liściach, a brak wilgoci zasychanie i brązowienie brzegów liści.

Choroby, na które najczęściej zapada Calathea medallion

Najczęściej atakuje ją szara pleśń. Widać ją na najmłodszych liściach, na których pojawiają się brązowe plamy. Przesadne podlewanie i zalegająca woda będą sprzyjać także rozwojowi roślin grzybowych. Mogą one dawać zgniliznę korzeni i pędów lub np. plamistość liści. Wtedy na liściach pojawiają się rdzawe i żółte plamy, charakterystycznie wodniste. Z chorobami grzybowymi walcz zmianą nawyków podlewania i specjalnymi specyfikami.

Jakie szkodniki mogą zaatakować twoją Calatheę medallion?

Najczęściej atakującym ją insektem jest przędziorek. Pojawia się, gdy wilgotność powietrza jest zbyt niska, żeruje na liściach, które stają się matowe. Pod spodem pojawia się charakterystyczna delikatna pajęczynka. Małą populację przędziorka możesz zwalczyć przemywaniem liści wodą z płynem do mycia naczyń lub opryskami z wyciągu z czosnku i cebuli. Zwłaszcza sezon grzewczy to moment, w którym mogą się pojawić przędziorki.

Calathea medallion – kilka słów podsumowania

Calathea medallion nie jest tanim kwiatem. Pomijając promocje, najtaniej kupisz ją za co najmniej 50–60 złotych. Dlatego też przed zakupem upewnij się, że jesteś w stanie sprostać jej wymaganiom. Nie jest to roślina najprostsza w pielęgnacji. Przed zakupem upewnij się także, że bez problemu zapewnisz jej wymagane stanowisko. Kupując ją, nastaw się na dość wymagającą uprawę, która jednak przyniesie wspaniałe owoce. Powodzenia!

Najczęściej zadawane pytania

calathea medallion Najczęściej zadawane pytania

Czy calathea jest trudna w uprawie?

Tak. Jest to roślina bardzo wymagająca, od podłoża poprzez podlewanie, aż do powietrza w pomieszczeniu – jeden niewłaściwy ruch, i zacznie marnieć. 

Czy calathea kwitnie?

Większość roślin calathea nie kwitnie. Jednak jest kilka okazów, np. Calathea crocata, które produkują kwiaty. 

Czy kalatea do sypialni?

Jak najbardziej! Kalatea doda twojej sypialni wyrafinowania. Dobrze się skomponuje w dodatku z marantami i krotonami.

Dlaczego calathea się nie modli?

Jeśli twoja calathea przestała składać liście to znak, że coś jest z nią nie tak. Prawdopodobnie dopadły ją szkodniki, takie jak przędziorki. Jeśli dodatkowo jej liście robią się brązowe, oznacza to, że została przelana. 

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023