Bluszcz irlandzki (Hedera hibernica) to ozdobne pnącze, które znajduje szerokie zastosowanie w przydomowych ogrodach. Jak z sukcesem go uprawiać i pielęgnować? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Bluszcz irlandzki to atrakcyjna wizualnie zimozielona roślina, która stanowi odmianę bluszczu pospolitego. W przeciwieństwie do swojego krewniaka rośnie szybciej i ma zdecydowanie większe, a przez to bardziej efektowne liście. Jego sadzenie w ogrodzie zazwyczaj ma charakter dekoracyjny. Nie jest to roślina szczególnie wymagająca, dlatego poradzą sobie z nią nawet niedoświadczeni ogrodnicy.
Bluszcz irlandzki – charakterystyka i pochodzenie
Bluszcz irlandzki jest rośliną, którą cechuje szybki wzrost oraz wyjątkowo gęste pokrycie. Właśnie dlatego wybierana jest przez osoby, które chcą jak najszybciej zasłonić lub ozdobić liczne powierzchnie ogrodowe. Roślina tego gatunku ma błyszczące i intensywnie zielone liście o wielkości około 15 cm. Są one osadzone na ogonkach długich na 20 cm.
We wrześniu roślina pokrywa się baldachami drobnych białych kwiatów. Korzenie przybyszowe pozwalają czepnym pędom wspinać się na ściany i inne podłoża wertykalne. Dostępne są liczne odmiany tego pnącza. Szczególnie dużą popularnością cieszy się „Anne Marie”oraz„Deltoidea”.
Bluszcz irlandzki – uprawa i pielęgnacja
Bluszcz irlandzki to bardzo odporna roślina. Radzi sobie zarówno w zasolonych glebach, jak i przy dużym zanieczyszczeniu powietrza. Nie jest jednak całkowicie odporny na niskie temperatury, dlatego nie zaleca się jego uprawy w najchłodniejszych regionach naszego kraju.
Najlepsze stanowisko dla sadzonki to to, które jest zacienione a jednocześnie osłonięte od wiatru. Roślina preferuje gleby wapienne i przepuszczalne. Możesz posadzić go wiosną lub jesienią – w obydwu przypadkach powinien przyjąć się równie dobrze.
Pielęgnacja bluszczu irlandzkiego
Podlewanie jest potrzebne szczególnie w przypadku młodych roślin. Umiarkowane nawadnianie będzie potrzebne także w okresie bezśnieżnych zim. Bluszcz nie ma dużego zapotrzebowania na nawozy. Raz lub dwa razy w roku można zasilić go kompostem albo preparatem wieloskładnikowym. Jeżeli zależy ci na wyjątkowo szybkim wzroście tego pnącza, skorzystaj z nawozów bogatych w azot.
Bluszcz irlandzki jest rośliną odporną na przycinanie. Wiosną zaleca się usunięcie przemarzniętych i zniszczonych pędów. U młodych roślin lekkie przycinanie będzie także działało pobudzająco na wzrost.
Rozmnażanie Hedera hibernica
Roślinę tego gatunku można w bardzo prosty sposób rozmnożyć wegetatywnie. Na przełomie lata i jesieni trzeba podzielić pęd na kilka odcinków, usunąć z nich dolne liście, zanurzyć w ukorzeniaczu i umieścić w doniczce. Sadzonki powinny ukorzenić się po około 3 tygodniach.
Bluszcz irlandzki – zastosowanie w ogrodzie
Bluszcz irlandzki świetnie się prezentuje porastając mury, pergole, altany, żywopłoty i inne powierzchnie pionowe. Z powodzeniem można także hodować je w doniczkach.
Choroby bluszczu irlandzkiego
Niestety, ta piękna roślina jest dosyć podatna na atak szkodników oraz różnego rodzaju choroby. Dobrym przykładem jest fytoftoroza, która wnika do rośliny przez korzenie i niszczy całe pędy. Chorobie często towarzyszy zgorzel zgnilakowa. Pozostałe częste choroby to plamistość bakteryjna bluszczu oraz schorzenia na tle grzybiczym.
Najczęstszym szkodnikiem tej rośliny jest przędziorek chmielowiec, który powoduje występowanie charakterystycznych żółtych plamek na różnych częściach rośliny. Można go poznać także po obecności charakterystycznych pajęczyn.
Bluszcz irlandzki (Hedera hibernica) to piękne i szybkorosnące pnącze o okazałych liściach. Nie jest trudne w uprawie, jednak wymaga odpowiedniego podłoża i systematycznego, chociaż niezbyt intensywnego podlewania. Po zimie trzeba również usuwać przemarznięte pędy.