Aster alpejski to wyjątkowo efektowna bylina. Z powodzeniem można sadzić ją w polskich ogrodach. Sprawdź jak o nią dbać, aby wyróżniające ją fioletowo-żółte kwiaty jak najdłużej ciszyły oko!

Aster alpejski to mało wymagająca bylina o barwnych i pięknych kwiatach. Choć naturalnie występuje na terenach górskich, z powodzeniem można sadzić ją w rabatach i donicach. Świetnie sprawdza się w uprawie ogrodowej. Nadaje się również jako kwiat cięty do bukietów. W zależności od odmiany kwiaty pojawiające się późną wiosną mogą mieć różnorodne kolory. Aby dowiedzieć się więcej o uprawie i pielęgnacji tej rośliny, czytaj dalej!

Gdzie naturalnie występuje aster alpejski?

Aster alpejski to bylina osiągająca niewielką wysokość. Słynie z tego, że ozdabia wzgórza Alp, stąd nazwa rośliny. Czasem można spotkać astry również w polskich górach, głównie w Tatrach i Pieninach.

Niektórym miłośnikom wędrówek po bardzo wysokich górach udało się spotkać astry alpejskie również w Azji oraz Ameryce Północnej. Sporadycznie, od południowej strony występują również na Mont Blanc.

Pamiętaj, że tych dziko rosnących kwiatów nie wolno zrywać, bo podlegają ścisłej ochronie. Jeśli chcesz cieszyć się nimi w domowym zaciszu, należy zasadzić je w ogrodzie lub donicy.

Czym charakteryzuje się Aster alpinus?

Ta pięknie kwitnąca bylina jest coraz powszechniej uprawiana jako roślina ozdobna. Doskonale sprawdza się zwłaszcza w ogródkach skalnych oraz na rabatach. Można także sadzić ją w donicach umieszczanych na balkonach i tarasach, choć trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.

Aster alpejski może pochwalić się pięknymi, barwnymi kwiatami, lecz niekoniecznie wysokością. To jeden z najmniejszych przedstawicieli rodziny astrowatych. Osiąga wysokość jedynie 15–30 centymetrów. Charakteryzuje się wyjątkowo mocną łodygą, która może się płozić, ale także wznosić. Podłużne, owłosione liście są intensywnie zielone, o gładkich brzegach.

Jak kwitnie aster alpejski?

Kwiaty astra alpejskiego charakteryzują się języczkowatym kształtem oraz odcieniami niebiesko-fioletowymi, rzadziej białymi. Żółty środek przyjmuje rurkowaty kształt. Kwiatami żeńskimi są zewnętrzne, wybarwione na fioletowo części, natomiast żółte to kwiaty męskie. Nazwa aster pochodzi od kształtu koszyczka, który przypomina gwiazdę. Same kwiaty nie są bardzo duże (osiągają wielkość około 4 centymetrów), lecz rosną na tyle gęsto, że tworzą kwietny dywan.

Okres kwitnienia przypada przełom maja i czerwca. Niektóre odmiany kwitną również pod koniec lata.

Jak sadzić aster alpejski biały? Wymagania glebowe

Aster alpejski jest rośliną bardzo prostą w uprawie. To mrozoodporna bylina o niewielkich wymaganiach glebowych.

  1. Jej pielęgnacja w dużej mierze polega na podlewaniu w czasie upałów.
  2. Warto zadbać o dobór stanowiska. Kluczowe jest, aby było odpowiednio nasłonecznione, a gleba miała odczyn obojętny.

Dzięki temu w okresie kwitnienia będzie można podziwiać obfite i ładnie wybarwione płatki.

Przez większość czasu nie ma konieczności nawożenia. Jedynie poza okresem kwitnienia można sporadycznie wspomóc astry wieloskładnikowym preparatem.

Aster alpejski – skąd wziąć sadzonki? Czy można samodzielnie rozsadzać?

Aster alpejski można sadzić zarówno z wykorzystaniem sadzonek, jak i nasion. W zależności od wybranej metody proces ten będzie przebiegał w innym momencie roku:

  • sadzonki należy umieścić w podłożu wczesną wiosną, w okolicy marca albo jesienią. Najlepiej zrobić to na przełomie września i października;
  • w przypadku nasion najlepszą porą będzie wczesna wiosna.

Sadzonki można pobierać samodzielnie. Odbywa się to poprzez odłączenie wierzchołkowych części pędów na przełomie maja i czerwca. Tego rodzaju podział może odbywać się jedynie raz na 3–4 lata.

Zasady pielęgnacji i uprawy astrów alpejskich

Aster alpejski pięknie rośnie i obficie kwietnie nawet w chłodnych warunkach. Należy jedynie dbać o stały poziom wilgotności stanowiska i okazjonalnie nawozić. Roślina ta nie wymaga okrywania na zimę ani przycinania. Źle znosi jedynie nadmierne przelanie lub silne przesuszenie. Prawdopodobnie nie zakwitnie na stanowisku całkowicie zacienionym.

Jakie choroby doskwierają tym roślinom?

Aster alpejski jest stosunkowo odporny na większość popularnych chorób dotykających rośliny ogrodowe. Rzadko zdarza się, aby astry były podatne na schorzenia o podłożu grzybowym. Jednak trzeba regularnie kontrolować wygląd liści. W niektórych przypadkach może pojawić się mączniak prawdziwy. To choroba o gwałtownym przebiegu, dlatego należy natychmiast reagować i zastosować odpowiednie preparaty chemiczne.

Aster alpejski jest piękną byliną, która świetnie radzi sobie w polskim klimacie. Warto zasadzić ją w swoim ogrodzie lub spróbować uprawy doniczkowej na tarasie. Kolorowe, bardzo świeże kwiaty z pewnością będą stanowiły piękną ozdobę.

Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022