Jeżeli chodzi o aranżację ogrodu, opcji wyboru mamy tu wiele. Duża popularnością cieszą się między innymi ogrody górskie, zwane alpinarium. Czym jest ten ogródek i w jaki sposób można go samodzielnie stworzyć? Zobacz, jakie to proste!
Alpinarium, czyli ogród skalny, nie jest tym samym, co dobrze wszystkim znany skalniak. W tym pierwszym bowiem dużo się dzieje, a materiały i rośliny użyte do jego stworzenia są dość specyficzne, by uzyskać krajobraz przypominający ten wysokogórski, rodem z Alp. Jeżeli więc szukasz czegoś nieprzeciętnego i chcesz, aby twoje podwórko wyróżniało się na tle innych, będzie to dla ciebie doskonałe rozwiązanie. Jego budowa nie jest trudna. Sprawdź więc, jak to zrobić i ciesz się własnym alpinarium.
Jak zbudować alpinarium?
Pierwszą kwestią, o jaką należy zadbać w przypadku alpinarium, są kamienie. Należy tu użyć ich jednego rodzaju, najlepiej, jeśli będą to wapienie bądź dolomity. Warto, by kamienie nie były zbyt małe. Unikaj też otoczaków rzecznych, których używa się w zwykłych skalniakach – efekt będzie zupełnie inny niż zamierzony.
Kształt alpinarium powinien być nieregularny, a kamienie mają być rozrzucone niesymetrycznie. Dobrze wygląda to też w połączenie z kwietną łąką czy tarasem na podwyższeniu. Jeżeli wyeksponujesz taki ogród po prostu na środku podwórka, będzie to wyglądało znacznie mniej imponująco. Jest to również powód, dla którego ogród górski zakłada się na wzniesieniach, zboczach czy skarpach – to odzwierciedla naturalny krajobraz. Jeśli nie masz nigdzie takiego wniesienia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby je po prostu usypać z gruzu, żyznego podłoża i piasku.
Równie istotną kwestią dla alpinarium jest odczyn ziemi – najlepiej, aby gleba była alkaliczna. Czasem należy też zrobić wapnowanie. Dzięki temu rośliny będą bez problemu rosnąć. Poza tym miejsce na ten ogród powinno być odpowiednio nasłonecznione, stąd też dobrze jest go ulokować po południowej stronie.
Jeżeli chcesz mieć prawdziwe alpinarium, absolutnie nie łącz go z figurkami ogrodowymi, latarniami itp. Naturalności doda natomiast „kontrolowany” chaos – nie układaj skrupulatnie kamieni i skał, niech będą one położone luźno. Unikaj zbyt dużej liczby barw – postaw na mniej gatunków, ale uprawiaj je w dużych grupach – roślinność powinna tworzyć swego rodzaju dywany. Niech to będzie roślinna sztuka!
Jakie rośliny wybrać do alpinarium?
Inspiracją dla własnego alpinarium może być ogród botaniczny, ale weź pod uwagę, że tam liczba gatunków roślin jest duża wyłącznie ze względu na to, że taki ogród pełni funkcje estetyczne i edukacyjne. We własnym ogrodzie nie przesadzaj z różnorodnością, wykonaj go w sposób bardziej minimalistyczny. Przede wszystkim postaw na różnego rodzaju rośliny alpejskie, czyli między innymi jaskier lodnikowy, rogownica jednokwiatowa, mikołajek alpejski, szarotka, czosnek siatkowaty, dziewięćsił bezłodygowy, wierzba zielna, ciemiernik czerwonawy czy skalnica naradkowa.
Jeżeli natomiast chodzi o trawy, to dobrym wyborem będą kostrzewy. Warto też posadzić gdzieniegdzie karmnik ościsty. Nie boj się też sadzenia w pobliżu alpinarium krzewów lub niewielkich drzew, ale pamiętaj, by nie odciąć ogrodu od światła. Sprawdzi się więc jałowiec i kosodrzewina. Pomiędzy kamieniami posadź rojniki, sasanki, skalnice czy rozchodniki.