Gatunek ten naturalnie występuje na terenie Azji i należy do rodziny hortensjowatych. To, co dla niego charakterystyczne, to fakt, że posiada wysokie walory ozdobne nawet w czasie, kiedy na pędach nie ma jeszcze liści. Jak zapewnić mu obfite kwitnienie?
W Polsce występuje kilka interesujących odmian żylistka wysmukłego. Związek Szkółkarzy Polskich największą popularnością cieszy się żylistek wysmukły. To, co hodowcy najbardziej cenią w tym gatunku, to atrakcyjne kwitnienie i piękne, dorodne liście. Choć ma swoje wymagania uprawowe, jest kilka warunków, które warto mu zapewnić, by roślina zdrowo się rozwijała. Poznaj porady dla początkujących ogrodników i sprawdź, jakie wymagania glebowe wykazuje żylistek.
Żylistek wysmukły (Deutzia gracilis) – jak wygląda?
Żylistek to niski krzew, który osiąga maksymalną wysokość 1 m. Charakteryzuje się gęstym i regularnym pokrojem i szybkim wzrostem. Lancetowate liście są ząbkowane na brzegach i towarzyszą im drobne, ale liczne kwiaty tworzące okazałe kwiatostany. Rośnie stosunkowo szybko i w ciągu roku może przyrosnąć średnio o kilkanaście centymetrów.
Do najpopularniejszych odmian tego gatunku należą:
- „Aurea” – jak sama nazwa wskazuje, wytwarza atrakcyjne liście w złocistozielonym kolorze;
- „Nikko” – to odmiana nieco niższa niż pozostałe, ma kulisty pokrój i jest karłowata;
- „Variegata” – wytwarza liście z charakterystyczną białą obwódką.
Mówi się, że żylistek wygląda atrakcyjnie nawet wtedy, gdy nie ma liści, a to względu na korę krzewu, która łuszczy się płatami, tworząc oryginalne wzory.
Sadzenie żylistka
Gatunek ten sadzi się wczesną wiosną, aby dać mu wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do okresu zimowego. Niektórzy umieszczają sadzonki w ziemi także jesienią, jednak wtedy trzeba zrobić to jak najwcześniej. Gęstość sadzenia zależy od konkretnego gatunku żylistka. Zwykle będzie to odległość 70 cm między poszczególnymi okazami, natomiast „Nikko” można sadzić nieco bliżej, w odległości ok. 40 cm od siebie.
Uprawa i pielęgnacja żylistka w ogrodzie
Żylistek jest dosyć odporny na trudne warunki uprawy, jednak największe walory dekoracyjne uzyskasz, jeżeli posadzisz go w miejscu dobrze nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Gleba dla żylistka powinna być żyzna, bogata w składniki odżywcze i umiarkowanie wilgotna, choć poradzi sobie także w podłożu gorszej jakości.
Poza tym, że żylistek wysmukły jest łatwy w uprawie, wykazuje dużą odporność na zanieczyszczenia powietrza i niskie temperatury. w przypadku gdy młody okaz przemarznie, możesz odpowiednio przyciąć jego pędy. Powinny się szybko zregenerować i wytworzyć nowe. Z kolei regularne cięcie należy przeprowadzać latem, kiedy roślina przestanie intensywnie kwitnąć. Jakie pędy wycinać? Szczególnie te, które znacznie osłabły, zostały uszkodzone lub rosną nienaturalnie.
Jak podlewać żylistka smukłego?
Cykl podlewania zależy od wieku rośliny. Młodsze okazy wymagają regularnego nawadniania, natomiast starsze dość dobrze znoszą nawet dłuższą suszę. Istnieje sposób na ograniczenie wysuszenia podłoża. Wystarczy, że zastosujesz obfitą warstwę ściółki składającej się z kompostu i trocin. Jeśli chodzi o nawożenie, gatunek ten można zasilać raz na dwa lub trzy lata nawozem organicznym.
Zastosowanie żylistka
Roślina bardzo dobrze sprawdza się jako żywopłot. Można ją łatwo formować, dowolnie zaokrąglić czy wyostrzyć. Najlepszym towarzystwem dla żylistka są takie gatunki, jak:
Często można spotkać go jako ozdobę w zielonych przestrzeniach miejskich, działkach rekreacyjnych, a także w małych ogrodach.
Żylistek wysmukły to niski, ale bardzo dekoracyjny krzew, który spotkać można na rabatach w ogrodach, parkach i na skwerach. Preferuje stanowiska słoneczne, ale za to zniesie nawet trudniejsze warunki glebowe. Ze względu na swoje groniaste kwiatostany w białym kolorze i zwarty pokrój bardzo dobrze komponuje się z innymi ozdobnymi gatunkami roślin. Swoje walory zachowuje także zimą, gdy straci wszystkie liście. Łuszcząca się efektownie kora żylistka powoduje, że na jego pędach powstają fantazyjne wzory, dodając mu uroku.