Złotlin japoński jest krzewem z rodziny różowatych i nazywany jest także japońską różą. Wszystko ze względu na jego wyjątkowo urodziwe złotożółte kwiaty. Pochodzi z rejonu Chin i Japonii. Do Europy sprowadzono go dopiero w XIX wieku, jednak od tamtej pory jest bardzo chętnie uprawiany jako roślina ozdobna. Rozłożysty pokrój i piękne kwiaty sprawiają, że wygląda naprawdę efektownie w ogrodach utrzymanych w bardzo różnym stylu. Dowiedz się więcej o tej roślinie!
Złotlin japoński – wygląd i charakterystyka
Kerria japonica w naszym klimacie spotykana jest przede wszystkim w przydomowych ogrodach. Czasami dziczeje i pojawia się również w naturze, jednak są to sytuacje wyjątkowo rzadkie. Dorasta od 1 do nawet 3 metrów wysokości.
Pędy złotlinu japońskiego na początku są wyprostowane, jednak z czasem zaczynają zwisać. Zielone pędy są połyskujące, co nadaje tej roślinie charakterystycznego wyglądu, dobrze uwydatnionego zwłaszcza zimą, kiedy na gałęziach nie ma liści.
Gatunek tworzy bardzo liczne odrosty korzeniowe. Kwiaty są pięciopłatkowe, mają średnicę około 3 cm. Są pojedyncze, ulokowane na długich szypułkach. Wyglądem nieco przypominają żółte pomponiki. Pojawiają się pierwszy raz w na przełomie maja i czerwca. Ciekawą cechą złotlinu japońskiego jest to, że często powtarza kwitnienie w końcówce lata a czasami nawet we wrześniu.
W swoim naturalnym środowisku roślina wytwarza ciemne owoce w postaci niełupków. W Polsce zazwyczaj się one nie zawiązują.
Złotlin japoński – uprawa i wymagania
Złotlin japoński nie jest krzewem o szczególnie wysokich wymaganiach. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza i jest względnie mrozoodporny. W regionach, w których temperatura na zimę nie spada poniżej -21 stopni Celsjusza, nie musi być w żaden sposób zabezpieczany na zimę. Jedynie w najchłodniejszych regionach kraju warto osłonić go za pomocą materiału, takiego jak na przykład agrowłóknina.
Złotlin japoński – wymagania glebowe
Jeżeli chcesz, aby w twoim ogrodzie złotlin bujnie się rozrastał, wybierz dla niego odpowiednie stanowisko. Powinno być nasłonecznione i ciepłe. Roślina najlepiej radzi sobie w żyznych i przepuszczalnych glebach o umiarkowanym stopniu wilgotności. Złotlin japoński jest dosyć odporny na suszę, jednak jeżeli jego podłoże przez dłuższy czas nie jest wilgotne, nie kwitnie tak bujnie, jak mógłby.
Pielęgnacja złotlinu japońskiego
Najważniejszym elementem pielęgnacji omawianego gatunku rośliny jest jej przycinanie. Trzeba pamiętać, że pędy tej rośliny nie wyróżniają się szczególnie dużą żywotnością. Aby roślina przez wiele lat pięknie kwitła, trzeba dokonywać regularnego przycinania.
Raz na około trzy lata zaleca się radykalne przycięcie wszystkich pędów tuż przy ziemi. Wtedy w następnym roku roślina zakwitnie zdecydowanie piękniej i bardziej okazale. Jeżeli obawiasz się takiego ruchu, ponieważ nie masz doświadczenia w przycinaniu krzewów, możesz po prostu usunąć tylko stare, uszkodzone, półzdrewniałe i martwe pędy. Rób to tuż przy ziemi lub nad zdrowymi pąkami.
Rozmnażanie złotlinu japońskiego
W przypadku tej rośliny nie ma zbyt dużego problemu z rozmnażaniem. Złotlin uchodzi nie tyle za gatunek odporny, ile wręcz ekspansywny. Wytwarza bardzo liczne odrosty korzeniowe, z których można sadzić kolejne egzemplarze rośliny. Do tego samego celu posłużą również jego zielone sadzonki.
Złotlin japoński – zastosowanie w przydomowym ogrodzie
Złotlin japoński to bardzo piękna roślina, która jest chętnie wybierana przez właścicieli przydomowych ogrodów. Świetnie sprawdza się w formie kolorowego żywopłotu, który pięknie się rozrasta i wygląda bardzo naturalnie. Nawet zimą, kiedy opadają liście, jasnozielone pędy mają charakter dekoracyjny.
Jeżeli chcesz, żeby w twoim ogrodzie złotlin pełnił przede wszystkim funkcje ozdobne, możesz posadzić go w otoczeniu innych okazale kwitnących krzewów. Będzie wyglądał dobrze w towarzystwie dereni, kalin, czy tawuł oraz jako tło dla kolorowych kwiatów, takich jak tulipany, czy narcyzy.
Z racji swojego pochodzenia i wyglądu kwiatów złotlin bardzo dobrze pasuje do ogrodów japońskich, jednak będzie wyglądał dobrze niemal we wszystkich aranżacjach. Latem może być źródłem bardzo ozdobnych kwiatów ciętych, a zimą również będzie wyglądał estetycznie.
Choroby i pasożyty złotlinu
Chociaż hodowanie złotlinu japońskiego w ogrodzie nie jest szczególnie trudnym zadaniem, to jednak trzeba pamiętać, że jest to roślina dosyć podatna na różnego rodzaju choroby przenoszone przez szkodniki. Zdecydowanie częściej jednak problemy generowane są przez brak odpowiedniej opieki oraz trudne warunki atmosferyczne.
W przypadku długotrwałej suszy roślinę trzeba nawadniać w taki sposób, aby podłoże wokół niej było lekko wilgotne. Pamiętaj również, aby osłaniać go przed mrozem, jeżeli w twoim regionie temperatura zimą spada poniżej -23 stopni Celsjusza. Jeżeli zastosujesz się do tych kilku zasad, roślina tego gatunku powinna pięknie kwitnąć w twoim ogrodzie przez kilka lat.
Podsumowanie
Złotlin japoński (Kerria japonica) to ozdobny krzew, który pięknie kwitnie nawet dwa razy w roku – wiosną i późnym latem. Jest chętnie wybierany przez osoby, które pragną stworzyć naturalny ozdobny żywopłot. Świetnie wygląda obok podobnych krzewów ozdobnych oraz jako tło kolorowych bylin. Nie jest trudny w utrzymaniu, jedynie podczas skrajnych susz i mrozów wymaga specjalnego traktowania.
Złotlin jest również rośliną ekspansywną, która szybko rozrasta się, wytwarzając nowe pędy. Podstawą jego pielęgnacji jest regularne i dosyć inwazyjne przycinanie. Odpowiednio pielęgnowany, będzie wspaniałą ozdobą zarówno ogrodu japońskiego, jak i naturalistycznego czy angielskiego.