Decydując się na hodowlę roślin doniczkowych, należy poznać ich wymagania. Nie chodzi tylko o sam sposób podlewania czy stanowisko, ale też zapewnienie odpowiedniego podłoża. Jaka ziemia do kwiatów będzie najlepsza?
Ziemia do uprawy roślin to bardzo ważny element, mający duży wpływ na to, jak dany egzemplarz zakwitnie i czy będzie zdrowo rosnąć. Ziemia powinna być bogata w składniki odżywcze, niezbędne danej roślinie do zachowania dobrej kondycji. Jaką ziemię do kwiatów wybrać?
Ziemia do kwiatów i roślin doniczkowych – jaki jest najlepszy wybór?
Dobór odpowiedniego podłoża jest bardzo ważny, jeżeli zależy nam na zdrowym rozwoju i wzroście naszych kwiatów. Ziemia doniczkowa powinna mieć odpowiednią przepuszczalność, a więc zapewniać dobre krążenie powietrza. Musi też być bogata w składniki pokarmowe, gdyż tylko odżywcza ziemia zapewni roślinie odpowiednie warunki.
Skład ziemi do roślin doniczkowych
W ziemi do kwiatów doniczkowych powinna znaleźć się ziemia próchnicza i torf. To właśnie torf sprawia, że ziemia staje się lekka i wykazuje zdolność magazynowania wody. Jeżeli dodamy do ziemi keramzyt, zwiększymy zdolność zatrzymywania wody w doniczce i przewietrzenie korzeni. Wśród innych dodatków, stosowanych w ziemi do kwiatów, wyróżniamy:
Niektóre ziemie zawierają w sobie nawozy długodziałające, które rozpuszczają się powoli, dzięki czemu mogą dostarczać roślinie ważnych składników odżywczych nawet kilka miesięcy po osadzeniu. W sklepach znajdziemy różne mieszanki ziemi do kwiatów w doniczkach. Warto wybierać odpowiednie rodzaje zgodnie z przeznaczeniem.
Jaki rodzaj podłoża wybrać do roślin domowych?
Ziemię należy wybierać, biorąc pod uwagę rodzaj roślin doniczkowych, które chcemy uprawiać. Musimy upewnić się, aby dane podłoże zawierało prawidłowy skład, było odpowiednio przepuszczalne i wilgotne. Jak dobrać odpowiedni rodzaj ziemi? Warto wybierać produkty o specjalnym przeznaczeniu.
Ziemia do roślin zielonych
Stanowi mieszankę torfu i glinki. Często zawiera dodatki w postaci nawozów wieloskładnikowych. Jest to podłoże uniwersalne, które sprawdzi się podczas uprawy wielu roślin różnego rodzaju, np:
- palm doniczkowych;
- fikusów;
- draceny.
W takiej ziemi dobrze czują się także rośliny, preferujące wilgoć, takie jak skrzydłokwiat lub kroton.
Ziemia do roślin kwasolubnych
Rośliny kwasolubne, czyli azalie, paproć czy anturium, potrzebują podłoża o lekko kwaśnym pH. Ziemia powinna być przepuszczalna i bogata w materię organiczną. W skład takiego podłoża wchodzi najczęściej torf, mielona kora przekompostowana, nawóz mineralny i dodatki rozluźniające.
Ziemia do kaktusów i sukulentów
Kaktusy to rośliny, które nie mają specjalnych wymagań pokarmowych i nadmiar wody nie jest im potrzebny. Sukulenty korzenią się płytko i w mokrej ziemi łatwo ulegają gniciu. Wykazują zdolność magazynowania wody, dlatego wymagają podłoża o dużej przepuszczalności, które będzie lekkie i niezbyt żyzne. Najlepiej, aby składało się głównie z gruboziarnistego piasku, uzupełnionego torfem oraz elementów rozluźniających, np. glinki, żwirku. Dobrze, aby znalazł się w niej także składnik odkwaszający, taki jak kreda oraz nawóz, przeznaczony specjalnie dla tej grupy roślin.
Ziemia do storczyków
Storczyki wymagają specjalnego podłoża. Większość gatunków, hodowanych w domach, wyróżnia się korzeniami powietrznymi, które nie rosną w ziemi, a wodę pobierają z powietrza i wilgoci, osadzającej się na korzeniach. W podłożu dla storczyków nie ma ziemi. Zazwyczaj jest to mieszanka kory sosnowej, odrobiny torfu i łupin orzecha kokosowego. Dobrze, aby zawierało też trochę nawozu dla storczyków.
Ziemia do cytrusów
Cytrusy wymagają ziemi lekko kwaśnej, dobrze przepuszczalnej i średnio lub mało żyznej. Zazwyczaj jest to podłoże uniwersalne z frakcją przepuszczalną, np. piaskiem
Na co zwracać uwagę, wybierając ziemię do kwiatów w doniczce?
Większość roślin można hodować, stosując gleby uniwersalne. Standardowe podłoże do kwiatów pozwoli mniej i średnio wymagającym kwiatom zdrowo się rozwijać. Niektóre egzemplarze będą wymagały jednak szczególnych działań i wyboru osobnego podłoża, które stanie się dla nich gwarantem wzrostu. Najbardziej wymagające są kwiaty egzotyczne, takie jak orchidea czy palmy. Mogą one pełnić funkcję wyjątkowej ozdoby domowego wnętrza, ale tylko wtedy, gdy zapewnimy odpowiednie warunki do wzrostu roślin. Stosowne dobranie podłoża do uprawy roślin egzotycznych musi być dostosowane do potrzeb konkretnych egzemplarzy. Jeżeli więc zależy nam na tym, aby wybrane przez nas roślinki spełniały swoje zadanie, musimy spełniać ich specyficzne wymagania.
Każdy miłośnik kwiatów musi pamiętać o tym, że doniczkowe rośliny rosną w ograniczonych warunkach i mają słaby dostęp do składników mineralnych. Warto zadbać o to, aby naszym kwiatom dostarczyć wszystkich niezbędnych substancji, których rośliny potrzebują do osiągnięcia odpowiedniego poziomu rozwoju. Wybierając ziemię kwiatową, należy zwracać uwagę nie tylko na dodatki, ale też pH podłoża. Kwasowość gleby stanowi kolejny ważny element, chroniący kwiaty przed gniciem i uschnięciem. Dobrze dobrana gleba zapewnia prawidłowy wzrost i sprawia, że pielęgnacja staje się znacznie łatwiejsza. Wybierając ziemię, dedykowaną konkretnym rodzajom kwiatów, zapewniamy im odpowiednie składniki i najlepsze warunki do rozwoju. Dbając o zdrowie swoich roślin, musimy więc przede wszystkim zwrócić uwagę na wybór dobrego podłoża.
Ziemia do warzyw i iglaków
W doniczkach można uprawiać też niektóre warzywa. W takim przypadku najlepiej postawić na ziemię ogrodową. Takie podłoże zapewnia idealne plony i wpływa na to, że będą większe, zdrowsze i smaczniejsze. Warzywa do prawidłowego rozwoju wymagają odpowiedniej dawki składników odżywczych i dużej ilości próchnicy. Istotny jest także odczyn gleby, który w przydomowym warzywniaku powinien mieć pH 6,5.
Specjalne podłoże przyda się także przy iglakach. Ziemia dla tych roślin powinna charakteryzować się przede wszystkim wysoką przepuszczalnością. Podłoże gliniaste może wpłynąć na przemoczenie korzeni, zahamowanie wzrostu rośliny i rozwój różnych chorób iglaków. Odczyn takiej gleby powinien mieć pH poniżej 7.
Ziemia do kwiatów doniczkowych – ile kosztuje?
Wybierając ziemię do kwiatów doniczkowych, powinniśmy kierować się przede wszystkim jej składem i zawartością mikroelementów. Wybór najtańszego podłoża może nie być dobrym pomysłem, jeżeli dana ziemia nie będzie przeznaczona do uprawy konkretnego rodzaju roślin. Cena ziemi do kwiatów zależna jest od wagi opakowania, zawartości nawozów i innych dodatków, wzbogacających jej skład. Za 5 l ziemi do roślin zielonych zapłacimy ok. 5 złotych. W przypadku przesadzania roślin lub większej ilości kwiatów, które chcemy posadzić do doniczek, najlepiej zdecydować się na większe opakowanie 15 l w cenie ok. 15-20 złotych. Najdroższe jest podłoże do storczyków, za które zapłacimy nawet ok. 15 złotych za 5 litrów. W wyższych cenach są też ziemię do wymagających roślin, takich jak bonsai czy cytrusy.
Kupując ziemię do kwiatów, warto zwrócić uwagę także na producenta. Czasem na bazarach trafimy na produkty niewiadomego pochodzenia. Choć są one zazwyczaj bardzo tanie, lepiej na nie uważać, ponieważ może to być ziemia na bazie wyeksploatowanego podłoża poszklarniowego, skażona patogenami chorobotwórczymi.
Ziemia do kwiatów doniczkowych – podsumowanie
Dobór podłoża do kwiatów doniczkowych ma duże znaczenie. Ziemia, wyróżniająca się odżywczym składem zapewni roślinom najlepsze warunki do rozwoju. Kupując ziemię do kwiatów, należy więc zwrócić uwagę na to, co się w niej znajduje. Rośliny wymagające będą potrzebowały specyficznego podłoża, przeznaczonego specjalnie do konkretnego rodzaju roślin. W sklepach ogrodniczych znajdziemy skomponowane mieszanki, zawierające pełnię składników odżywczych, które ułatwią pielęgnację domowych kwiatów.