Zatrwian wrębny to efektowna roślina jednoroczna. Zastanawiasz się, jak go uprawiać i pielęgnować? Sprawdź nasze rady!
Zatrwian wrębny to bardzo efektowna roślina ogrodowa. Kwitnie wielobarwnie i z powodzeniem jest wykorzystywana do tworzenia ozdobnych suszonych bukietów. Może być uprawiana jako kwiat cięty.
Skąd pochodzi zatrwian wrębny?
Zatrwian wrębny to roślina jednoroczna należąca do rodziny ołownicowatych. Naturalnie występuje na terenie Wysp Kanaryjskich, a także w południowej Europie oraz w niektórych miejscach na północy Afryki.
Czym charakteryzuje się zatrwian wrębny?
Lawenda morska charakteryzuje się wzniesionym przekrojem rozetowym. Roślina ta może dorastać do około 60 centymetrów wysokości.
Jej liście są szorstko owłosione, o kształcie pierzasto-klapowym.
Okres kwitnięcia zatrwiana przypada na miesiące letnie, od lipca do września.
Bardzo okazałe kwiatostany w formie wiechów składają się z drobnych kwiatów. Mogą występować zarówno w jasnych kolorach, takich jak biały i żółty, jak i wszelkie odcienie czerwieni, fioletu i różu. Czasem można spotkać odmianę o kwiatach fioletowo-niebieskich.
Jakie wymagania ma lawenda morska?
Zatrwian wrębny potrzebuje przede wszystkim dużo słońca. Stanowisko, na którym zostanie zasadzony, musi być nasłonecznione, a podłoże bardzo żyzne.
Dodatkowo gleba powinna być przepuszczalna i dość sucha. Roślina nieźle radzi sobie na podłożu gliniastym.
W jaki sposób sadzić lawendę morską?
Sianie lawendy morskiej ma miejsce w okolicach marca. W przypadku rozsadzania należy poczekać do maja, gdy miną wszelkie poranne i nocne przymrozki.
Jest to roślina bardzo wrażliwa na zimno.
Uprawa i pielęgnacja – kluczowe zasady
Pielęgnacja tej rośliny opiera się w dużej mierze o regularne podlewanie oraz przycinanie. Nie należy jej przelewać.
Gdy kwiaty przekwitną, a pędy kwiatostanowe przestaną kwitnąć, zalecane jest ucięcie rośliny przy samej ziemi, Dzięki temu przy okazji następnego kwitnienia, roślina będzie silniejsza, a kwiaty bardziej obfite. W kolejnym roku dojdzie do rozkrzewienia.
Jakie zastosowanie może mieć zatrwian?
Ze względu na obfite i długotrwałe kwitnienie, a także stosunkowo łatwą uprawę, jest to roślina zalecana osobom zajmującym się bukietami. Zarówno świeżymi, jak i suszonymi. Pięknie komponuje się z innymi roślinami stosowanymi we florystyce. Warto mieć na uwadze także fakt, że cena nasion i sadzonek jest konkurencyjna względem innych roślin ozdobnych.
Zatrwian wrębny to bardzo efektowna roślina o obfitych kwiatach pojawiających się przez całe lato. Choć wymaga specyficznego stanowiska, sama uprawa nie jest problematyczna. Świetnie sprawdza się w przydomowych ogrodach urządzonych w stylu śródziemnomorskim.