Zatrwiany to ciekawie wyglądające kwiaty, które wykorzystywane są na różne sposoby. Zastanawiasz się, jakie mają wymagania uprawowe i pielęgnacyjne? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz poniżej!

Zatrwiany (Limonium) to wyjątkowo piękne rośliny, które uprawia się głównie na kwiaty cięte i suche bukiety. Nierzadko znajdują zastosowanie również jako urozmaicenie ogrodowych rabat. Oprócz oryginalnego wyglądu mają również małe wymagania. To sprawia, że nieustannie cieszą się dużą popularnością. Zobacz, jak wyglądają i przeczytaj, jakie są ich gatunki i odmiany!

Podstawowe informacje o zatrwianach

Zatrwian to rodzaj krzewów i bylin pochodzących z rodziny ołownicowatych. Występuje głównie na obszarze basenu Morza Śródziemnego, ale niektóre gatunki można spotkać także w Ameryce Północnej i Południowej czy Australii. Zatrwiany są dość wysokie krzewy dorastają nawet do metra wysokości, zaś byliny osiągają około 70 cm. Wyróżniają się przede wszystkim pięknymi, lecz drobnymi, pięciopłatkowymi kwiatami zebranymi w kłosy na szczytach pędów. Kwiaty mogą mieć różne kolory – m.in. różowy, fioletowy czy żółty.

Gatunki zatrwianów

Choć zatrwiany dzielą się na wiele gatunków, w Polsce najczęściej uprawiane są cztery z nich. Poniżej znajdziesz te, które często występują w przydomowych ogródkach w naszym kraju.

Zatrwian wrębny

Zdecydowanie najpopularniejszym gatunkiem uprawnym w Polsce jest zatrwian wrębny, czyli jednoroczna roślina, która dorasta aż do 50 cm wysokości. Wyróżnia się wyjątkowo pięknymi liśćmi i kwiatami w kolorze jasnofioletowym bądź różowym.

Zatrwian szerokolistny

Sporym powodzeniem cieszy się również zatrwian szerokolistny, który jest byliną. Jego wysokość to około 60–80 cm. Czas kwitnienia rośliny przypada na lipiec i sierpień. Wspaniale prezentujące się kwiaty są w odcieniach różu i fioletu.

Zobacz także  Aster chiński (Callistephus chinensis) – uprawa, wymagania, odmiany. Jak pielęgnować ten oryginalny kwiat?

Zatrwian tatarski

Zatrwian tatarski także jest ozdobną byliną, dorastającą do 40 cm wysokości. Ma niewielkie kwiaty w kolorze bieli i różu. Czas jego kwitnienia przypada na okres od czerwca do września. Czas na czwarty z uprawianych często w Polsce zatrwianów.

Zatrwian Suworowa

Ostatni z najpopularniejszych gatunków to zatrwian Suworowa, który jest jednocześnie jednym z większych. Jego wysokość to nawet 70 cm. Ma małe kwiaty o różowym odcieniu, które są bardzo efektowne.

Zatrwiany – warunki uprawowe

Jeśli planujesz uprawę zatrwianów, powinieneś zapewnić im odpowiednie warunki uprawowe.

  1. Bardzo istotne jest stanowisko, które powinno być w pełni słoneczne, jeśli zależy ci, aby obficie kwitły.
  2. Z pewnością nieodpowiednim stanowiskiem do ich uprawy będzie w pełni zacienione miejsce.
  3. Gleba natomiast powinna być żyzna i przepuszczalna wraz z domieszką wapnia.
  4. Zatrwiany nie wymagają nawożenia.
  5. Ich pielęgnacja opiera się na umiarkowanym nawadnianiu i oczyszczaniu podłoża z chwastów.

Czy zatrwiany zmagają się z chorobami i szkodnikami?

Dobrą informacją jest to, że zatrwiany nie są podatne na choroby i szkodniki. Jeśli jednak nie zapewnisz im odpowiednich warunków, mogą pojawić się problemy w postaci szarej pleśni czy mączniaka rzekomego. Czasem te rośliny są też atakowane przez skoczki.

Zatrwiany to bez wątpienia przepiękne rośliny o małych wymaganiach uprawowych. Jeśli zatem chcesz rozpocząć ich uprawę, możesz wybrać się np. do centrum ogrodniczego po nasiona zatrwianu. Już za jakiś czas będziesz cieszyć się fantastycznymi kwiatami!

Zobacz także:
Zobacz także  Regeneracja trawnika – jak zregenerować trawnik po zimie? Jak odnowić trawnik krok po kroku? Sprawdź!
Archiwum: czerwiec 2022