Muchy należą do niechcianych lokatorów w naszym domu. Aby się ich pozbyć, nie trzeba używać szkodliwych środków chemicznych. Poznaj skuteczne rośliny odstraszające muchy, które zniechęcą insekty do ciągłych wizyt.

Olejki eteryczne wytwarzane przez rośliny odstraszające muchy skutecznie zniechęcają owady do wizyt w naszym domu. Specyficzny zapach wytwarzany przez niektóre gatunki zazwyczaj jest bardzo przyjemny dla człowieka. Dowiedz się, których zapachów w szczególności nie tolerują owady.

Rośliny odstraszające muchy – jak działają?

Rośliny odstraszające muchy mają intensywną woń, za którą odpowiadają zawarte w nich olejki zapachowe. Owady poprzez swoje czułki mają możliwość wychwytywania wielu bukietów zapachowych. Niektóre z nich działają na insekty szczególnie drażniąco. Zazwyczaj są to zapachy, które dla ludzi są przyjemne i nieszkodliwe.

Doniczki z kwiatami warto ustawiać bezpośrednio na parapecie, by zniechęcały owady do wlatywania przez okno. Stworzona w ten sposób zasłona z olejków eterycznych zabezpieczy twój dom przed niechcianymi wizytami.

Lawenda wąskolistna

Jeśli chodzi o rośliny odstraszające muchy, mole i komary, ten gatunek zajmuje pierwsze miejsce. Silna woń lawendy może skutecznie zniechęcać wszelkie robaki. Lawenda (Lavandula angustifolia) jest byliną często wykorzystywaną do tworzenia finezyjnych kompozycji w ogrodzie. Równie uroczo prezentuje się na balkonie czy tarasie. Warto ją posadzić w miejscu blisko okna lub bezpośrednio na parapecie oraz na rabacie. Donica z rośliną powinna znajdować się w punkcie słonecznym. Uprawa nie jest uciążliwa, należy pamiętać o regularnym nawadnianiu tej bardzo skutecznej rośliny.

Pelargonia pachnąca

Rośliny aromatyczne to w wielu wypadkach kwitnące kwiaty ozdobne, które latem pięknie zdobią nasze balkony. Jednym z nich jest pelargonia (Pelargonium graveolens), znana także jako geranium. Odpędza komary i muchy, a także powodujące bolesne ukąszenia meszki. Najlepiej jest ją hodować w miejscu nasłonecznionym. Wtedy kwitnie długo i okazale. W lecie potrzebuje naprawdę obfitego nawadniania, dlatego warto to robić nawet dwa razy dziennie. Nie można dopuścić, by ziemia całkowicie wyschła. Przy dużej ilości światła pelargonia wydziela bardzo intensywny zapach, który skutecznie płoszy niechciane owady.

Bazylia pospolita

Wiele osób uprawia bazylię (Ocimum basilicum) ze względu na powszechnie znane walory smakowe. Jednak mało kto wie, że należy ona do roślin odstraszających muchy. Jej woń jest bardzo przyjemna, szczególnie po roztarciu listków w palcach. Dla owadów zapach jest wyczuwalny już z daleka, dlatego należy ją sadzić zarówno na balkonie, jak i w ogrodzie. Potrzebuje stanowiska jasnego i ciepłego oraz umiarkowanego podlewania. Górne fragmenty pędów należy regularnie obrywać. Jest doskonałą przyprawą do potraw kuchni śródziemnomorskiej.

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) to znane zioło o właściwościach leczniczych. Z uwagi na intensywny zapach należy do roślin odstraszających muchy. Aromatyczne, zawarte w liściach olejki eteryczne zniechęcają komary, muchy i inne owady do przebywania w miejscach gdzie rośnie. Sadzić miętę można zarówno w ogrodzie, jak i balkonie. Należy pamiętać o zapewnieniu jej stanowiska słonecznego z próchniczą glebą. Nie można zapomnieć o częstym, choć niezbyt obfitym podlewaniu. Liście mięty można ususzyć w przewiewnym i zacienionym miejscu, a następnie wykorzystać jako napar do picia.

Kocimiętka

Uwielbiana przez koty i znienawidzona przez muchy. Kocimiętka (Nepeta x Faassenii) stanowi niezastąpioną ozdobę ogrodów i upraw balkonowych. Szybko się rozrasta, ja jej piękne kwiaty w kolorze niebieskofioletowym przyciągają jedynie owady miododajne. Rośliny odstraszające muchy wydzielają zapach, którego wprost nie znoszą robaki. Tak też jest w przypadku kocimiętki, której liście, łodygi i kwiaty wydzielają bardzo charakterystyczny zapach. Jeśli jesteś właścicielem kota, będzie zachwycony obecnością tej rośliny. Ponadto kocimiętka może skutecznie odstraszyć kleszcze. Jest łatwa w uprawie, należy jej zapewnić słoneczne stanowisko.

Komarzyca (Plectranthus coleoides)

Chociaż nazwa sugeruje, że działa na komary, tak naprawdę należy do roślin odstraszających muchy i wszelkie insekty. Ta ciekawa bylina nadaje się do ogrodu oraz na balkon czy taras. Ma bardzo intensywny, kamforowy zapach, którego nie cierpią wszelkie płaskoskrzydłe. Dobrze jest zapewnić jej miejsce półcieniste i umiarkowaną ilość wody. Najlepiej wygląda w wiszących donicach, z których swobodnie mogą zwisać długie łodygi. Komarzyca może być też rośliną pokojową, która wymaga niezbyt obfitego, aczkolwiek regularnego podlewania i przepuszczalnej gleby. Bujnie się rozrasta.

Pośród wielu dostępnych metod rośliny odstraszające muchy wydają się najlepszym sposobem zabezpieczającym dom przed inwazją niechcianych intruzów. Są bezpieczne dla otoczenia, a równocześnie pełnią funkcję ozdobną. Dzięki nim letni czas będzie dużo przyjemniejszy i wolny od towarzystwa nieproszonych gości.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022