Wypielęgnowany ogród stanowi powód do dumy. Czasem grządki są odwiedzane przez nieproszonych gości, czyli koty. Potrafią siać prawdziwe spustoszenie na rabatach, dlatego dobrze sięgnąć po naturalne sposoby na zniechęcenie ich do wizyt. Jednym z nich jest posadzenie roślin odstraszających koty. Oto lista najlepszych gatunków.

Rośliny odstraszające koty – dlaczego koty boją się zapachów?

Te zwierzęta posiadają bardzo wysublimowany i delikatny zmysł węchu. Przyjmuje się, że jest on nawet o 10 razy bardziej wyczulony niż u człowieka. Wszystko przez dużą ilość komórek węchowych. Z tego powodu są wrażliwe na rośliny odstraszające koty. Potrafią z dalekiej odległości wyczuć zarówno przyjemne dla nich zapachy, jak i te mniej atrakcyjne. Dlatego, sadząc w ogrodzie niektóre rośliny, możesz liczyć na to, że twój pupil będzie omijał grządki szerokim łukiem.

Coleus Canina

Jest najczęściej polecany ze wszystkich roślin odstraszających koty. Charakterystyczny ziołowy zapach wydzielają zimozielone liście. Aromat jest przyjemny dla ludzi, jednak zupełnie nie do przyjęcia dla czworonogów. Koleus należy do kwitnących bylin, które często można spotkać w skalnych ogrodach. Ma kwiaty w kolorze fioletowym, co sprawia, że dobrze komponuje się z pozostałymi kwiatami w ogrodzie. Niestety, nie jest odporny na mróz, znosi temperatury maksymalnie w okolicach zera.

Ruta zwyczajna

Ruta to kolejna z roślin odstraszających koty. Charakteryzuje się pierzastymi liśćmi oraz specyficznymi wysokimi kwiatami w kolorze żółtozielonym. Jest dosyć wysoka, może osiągnąć nawet 50 cm. Ziele wytwarza łagodny i przyjemny dla człowieka zapach, którego koty nie znoszą. Olejki eteryczne zawarte w liściach mogą być drażniące dla skóry, dlatego nie należy sadzić ruty w miejscach, gdzie może mieć styczność z dziećmi. Dobrze rośnie w pełnym słońcu i znosi okresowe niedostatki wody. Gleba na stanowisku powinna być lekka i przepuszczalna.

Lawenda wąskolistna

Lawenda znana jest ze swoich właściwości odpędzających komary i kleszcze. Jej zapachu nie tolerują również niektóre zwierzęta, z tego powodu zaliczana jest do roślin odstraszających koty. Lawenda wytwarza kwiaty w kolorze fioletowym, przez co jest wysoko ceniona jako roślina ozdobna. Zapach w okresie kwitnienia jest wyczuwalny z daleka, dlatego koty omijają szerokim łukiem miejsca, w których rośnie.

Bodziszek bałkański

Bodziszek bałkański, zwany potocznie Geranium to kolejna bylina, która zniechęca koty do wizyt w ogrodzie. Ta bylina ma zróżnicowane kolorystycznie kwiaty, które kwitną w maju i czerwcu aż do jesieni. Liście bodziszka pokryte są maleńkimi włoskami. To właśnie one po potarciu zaczynają wydzielać intensywny zapach, który działa jak odstraszacz. Preferuje stanowiska słoneczne, nie zaszkodzi jej duża ilość światła nawet w mocno nasłonecznionym ogrodzie.

Kocanka włoska

Kolejna na liście roślin odstraszających koty jest kocanka włoska. Koci nos jest bardzo wyczulony na jej intensywny zapach przypominający curry. To roślina jednoroczna, dlatego najlepiej jest ją hodować w pojemnikach lub donicach. Wytwarza liczne igiełkowate liście oraz kwiaty w kolorze żółtym. Są one niewielkie i umieszczone na szczycie pędów. Koty nie tolerują jej zapachu, za to ludzie stosują kocankę jak przyprawę do mięsa i ryb.

Cytrusy

Zapach cytrusów jest uważany przez wielu za jeden z najprzyjemniejszych. Innego zdania są koci pupile, którzy absolutnie go nie tolerują. Olejek o zapachu cytrusowym można wykorzystać w domu, jeśli nie chcesz, by kot chodził np. po blacie w kuchni. Warto zwrócić uwagę na płyny do czyszczenia kuwety. Niektóre mogą mieć ten słabo tolerowany zapach, a to sprawi, że kot zacznie załatwiać swoje potrzeby w innym miejscu.

Rośliny, które uwielbiają koty

Istnieją rośliny odstraszające koty, ale i takie, które mruczki uwielbiają. Może się okazać, że rosną w twoim ogrodzie, dlatego koty są w nim częstymi gośćmi. Do roślin uwielbianych przez koty należą:

  • kocimiętka – wydziela silny feromon nepetalkton, który działa oszałamiająco;
  • kozłek lekarski – potocznie zwany walerianą działa niczym narkotyk lub koci afrodyzjak;
  • ożanka – zwana kocim tymiankiem, nie ma tak silnego działania na czworonogi, jednak jej zapach jest przez nie lubiany.

Czworonożni pupile potrafią narobić wiele szkód w ogrodzie. Zamiast stosować środki chemiczne o niesprawdzonym działaniu, można wykorzystać naturalne metody. Jedną z nich jest zasadzenie roślin odstraszających koty. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie zwierzęta reagują na każdy zapach tak samo. Może się okazać, że niektóre rośliny od razu przegonią pupila z ogrodu, a inne nie zrobią na nim żadnego wrażenia.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022