Rdest kwitnący to bardzo odporna i barwna bylina, która może okazać się idealna dla osób które dopiero zaczynają swoją przygodę z sadzeniem roślin w ogrodzie. Dobrze radzi sobie na bardzo różnych stanowiskach i, co ciekawe, można dopasować ją do niemal każdego stylu. Podpowiadamy, co jeszcze warto o niej wiedzieć.

Rdest himalajski – opis i charakterystyka

Rdest himalajski to wysoka i okazała bylina, która może dorosnąć nawet do 120 cm wysokości i 90 cm szerokości. Ma duże, ostro zakończone i lancetowate liście w kolorze intensywnej zieleni.

Okres kwitnienia przypada na czas od lipca do października, dlatego pięknymi kwiatami możemy cieszyć się przez stosunkowo długi czas. Kłosowate kwiatostany wyrastają ponad gęste kępy liści. Kwiaty zebrane są w pąki i wyróżniają się piękną oraz bardzo intensywną bordową barwą, która z czasem staje się nieco jaśniejsza.

Na rynku ogrodniczym występuje kilka różnych odmian tej rośliny. Różnią się one od siebie wysokością lub którymi szczegółami. Możesz zdecydować się zarówno na takie które rodzą kwiaty o intensywnie bordowej barwie, jak i na odmiany których kwiatostany mają delikatnie różowy odcień

Rdest himalajski – uprawa i wymagania

Jeżeli chcesz uprawiać tę roślinę w swoim ogrodzie, najpierw musisz znaleźć dla niej odpowiednie stanowisko. Dla tego gatunku najlepsze będzie miejsce dobrze nasłonecznione. Rdest wyrośnie jednak również no nieco bardziej zacienionej przestrzeni.

Wymagania w stosunku do podłoża nie są szczególnie wysokie. Roślina z tego gatunku najlepiej rośnie w glebie, która jest przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Nie musi być bardzo żyzna. Rdest himalajski cieszy się dużą popularnością nie tylko ze względu na swoje piękne kwiaty. Dla wielu kuszący jest fakt, że roślina ta nie wymaga szczególnie intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Wczesną wiosną warto obłożyć ją solidną dawką kompostu. Podczas okresu wegetacyjnego zaleca się kilka razy nawozić ją preparatami wieloskładnikowymi. Nie jest konieczne intensywne podlewanie. Ten przeprowadzamy tylko wtedy kiedy od dłuższego czasu.

Rdest himalajski – zastosowanie w ogrodzie

Rdest himalajski kwitnie aż do późnej jesieni, dlatego jest naprawdę wyjątkową ozdobą rabat. Najlepiej radzi sobie na słonecznych stanowiskach. Ze względu na piękny pokrój warto zasadzić go w dobrze wyeksponowanym miejscu. Będzie tworzył piękne kompozycje w nieco niższymi ozdobnymi bylinami, dla których może stać się idealnym tłem i pięknie je eksponować.

Roślina tego gatunku pasuje do bardzo różnych stylów wykończenia ogrodu Bardzo dobrze sprawdzi się zarówno w ogrodach angielskich, czy japońskich, jak i leśnych lub kamiennych.

Wyraziste i intensywne kłosy będą wyglądały świetnie również na tle licznych gatunków traw ozdobnych. Rdestem himalajskim możesz również obsadzić swoje ogrodowe oczko wodne. Będzie wyglądał bardzo majestatycznie na tle ozdobnych kamieni i innych bylin porastających okolice brzegu.

Podsumowanie

Rdest himalajski (Persicaria amplexicaulis) to wyjątkowo piękna i odporna bylina, która kwitnie obficie od lata aż do późnej jesieni. Jej wysokie pędy oraz piękne kolorowe kwiaty wprowadzają do ogrodów atmosferę niezwykłości. Dla wielu osób bardzo istotne jest to, że uprawa rośliny omawianego gatunku nie sprawia żadnych szczególnych problemów. Z pewnością poradzą sobie z nią nawet niedoświadczeni ogrodnicy.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022