Prusznik niebieski (Ceanothus impressus) to roślina z rodziny szakłakowatych (Rhamnaceae), który przywędrował do nas z Ameryki Północnej i Środkowej. Sprawdź, jak uprawiać go w swoim ogrodzie.
Prusznik niebieski to wyjątkowo urodziwy i ciepłolubny krzew ozdobny, który w okresie kwitnienia zachwyca swoimi pięknymi kwiatostanami. Żeby jednak mógł stanowić prawdziwą ozdobę ogrodu trzeba zadbać o jego specyficzne potrzeby. Jak to zrobić? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Prusznik niebieski – charakterystyka i występowanie
Prusznik niebieski to ozdobny krzew, który występuje w bardzo wielu różnych odmianach. Roślina ma zwarty i gęsty pokrój a jej wysokość w ogrodach rzadko przekracza 2 metry. W naturze może być nawet dwa razy większa.
Liście prusznika są ciemnozielone i gładkie. W zależności od odmiany mają kształt lancetowaty lub jajowaty. U niektórych odmian prusznika bywają omszone od spodu. Liście mogą być zimozielone lub opadać na najchłodniejsze miesiące. Te drugie odmiany są bardziej odporne na chłody polskich zim.
Najważniejszą ozdobą prusznika są jego wiechowate kwiatostany. Roślina rozpoczyna kwitnienie w maju a kwiaty utrzymują się nawet do września. Kwiatostany złożone są z niewielkich i jasnoniebieskich kwiatków. Im starszy okaz, tym są one bardziej okazałe. Po przekwitnieniu na pędach pojawiają się trzykomorowe torebki.
Prusznik niebieski – odmiany
- Prusznik niebieski „Victoria”;
- Prusznik niebieski pnący;
- Prusznik niebieski „Concha”;
- Prusznik niebieski „Cascade”;
- Prusznik niebieski „Burkwoodii”.
Prusznik niebieski – wymagania i uprawa w ogrodzie
Uprawa prusznika niebieskiego w polskim klimacie wymaga wiedzy i wysiłku. O roślinę trzeba dbać, pielęgnować ją osłaniać na zimę przed chłodem. Jakie są jej najważniejsze wymagania?
Na początku trzeba wybrać odpowiednie stanowisko. Powinno być możliwie jak najbardziej nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Odpowiednia gleba to taka, która jest bardzo żyzna o odczynie zasadowym. Zadbaj o to, aby nie było w niej zbyt dużej ilości wapnia, ponieważ może to doprowadzić do niebezpiecznej chlorozy liści.
Bardzo ważnym elementem pielęgnacji jest odpowiednie zimowanie prusznika. Gatunek źle znosi polskie zimy. W szczególnym niebezpieczeństwie są rośliny odmian zimozielonych. Te uprawia się niemal wyłącznie w szklarniach.
Te odmiany krzewu, które zrzucają liście na zimę trzeba dokładnie zabezpieczać. Zaleca się kopczykowanie z torfu oraz kory. Dodatkowo zaleca się przykrycie rośliny agrowłókniną.
W drugiej połowie lata ważnym elementem pielęgnacji staje się przycinanie prusznika. Zaleca się usunięcie wysuszonych, chorych i martwych pędów oraz przekwitłych kwiatostanów. Podlewanie powinno być racjonalne i bardziej intensywne w okresach suszy.
Rozmnażanie tej rośliny nie jest szczególnie trudne. Sadzonki uzyskuje się ze zdrewniałych pędów.
Prusznik niebieski – zastosowanie w ogrodzie
Prusznik niebieski to bardzo efektowny wizualnie krzew który będzie pasował do ogrodów angielskich i japońskich. Dorasta zwykle do około 2 m wysokości, dlatego będzie stanowiła ciekawe tło dla bylin i traw ozdobnych.
Roślinę można również uprawiać i pielęgnować na tarasach i balkonach. Wówczas o wiele łatwiej go przezimować.
Podsumowanie
Ponieważ prusznik pochodzi z cieplejszego klimatu przetrwanie polskich zim nie jest dla niego łatwym zadaniem. To krzew piękny, ale również wymagający, dlatego do jego hodowli trzeba się dobrze przygotować. Wilgotna ziemia o odpowiednich parametrach oraz przede wszystkim dobre warunki zimowania pozwalają cieszyć się nim przez wiele lat.