Pragnia syberyjska to urocza roślina okrywowa, która rozrastając się tworzy pięknie wyglądające dywany o żółtych kwiatach. Prosta w uprawie i nie wymagająca specjalnej pielęgnacji staje się prawdziwą ozdobą ogrodu. Dowiedz się o niej więcej!
Pragnia syberyjska (łac. Waldsteinia ternata) to bylina okrywowa, która świetnie odnajduje się nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Jest tolerancyjna i nie ma specjalnych wymagań bytowych. Prosta w uprawie, zachwyca swoim wyglądem. Jej cechą charakterystyczną są intensywnie żółte kwiaty i liście przypominające swoim wyglądem liście truskawek. Są zimozielone. Roślina mocno się rozrasta tworząc w ogrodach płożące dywany. Jej wysokość nie przekracza ok. 20 cm. Kwitnie wiosną. Intensywne żółte kwiaty pojawiają się na przełomie maja i czerwca.
Pragnia syberyjska – zasady pielęgnacji rośliny
Pragnia syberyjska ( Waldsteinia ternata) to roślina o stosunkowo małych wymaganiach pielęgnacyjnych. Choć preferuje stanowiska cieniste i półcieniste, w których kwitnie najbardziej obficie, doskonale odnajdzie się również w miejscach bardziej nasłonecznionych. Duży zakres tolerancji byliny dotyczy też podłoża. Najbardziej optymalne dla jej wzrostu jest podłoże próchniczne, przepuszczalne i lekko wilgotne, roślina potrafi przetrwać też w podłożu suchym, dobrze znosząc przejściową suszę. Duża odporność pragni syberyjskiej dotyczy również niskich temperatur. Roślina dobrze znosi wysokie mrozy sięgające nawet -40 stopni. Jest też odporna na różnorakie choroby i szkodniki.
Pragnia syberyjska – kwitnienie i rozmnażanie
Okres kwitnienia pragni syberyjskiej przypada wiosną. Roślina kwitnie od kwietnia do czerwca. Bylina pokrywa się wtedy licznymi, uroczo wyglądającymi, żółtymi kwiatami. Każdy kwiatek posiada pięć płatków, wypukły środek i liczne pręciki. Kwiaty rośliny tworzą luźne kwiatostany osadzone na długich i cienkich łodyżkach. Jeśli dojdzie do ich zapylenia zamieniają się w mięsiste, czerwone owoce, przypominające wyglądem poziomki. Są one jednak niejadalne.
Liście rośliny są ciemnozielone, trójdzielne i głęboko powycinane, w sposób charakterystyczny dla liści truskawek. Zachowują swój kolor przez cały rok, również zimą. Osadzone są na płożących się rozłogach. Ze względu na to, iż roślina mocni się rozrasta, najlepiej rozmnażać ją poprzez podział, czy rozdzielenie sadzonki od pozostałej części byliny. Do tego celu mogą posłużyć oddzielające się do całości rozłogi, tworzące idealne sadzonki pędowe.
Gdzie zasadzić pragnię syberyjską?
Pragnia syberyjska w naturalnym środowisku występuje przede wszystkim w wilgotnych lasach na terenie Europy Środkowej i Wschodniej, wybierając do rozrostu połcieniste stanowiska. Jednak w uprawie przydomowej potrafi wiele znieść, mając zdecydowanie mniejsze wymagania, dlatego gatunek ten bardzo dobrze odnajduje się zarówno uprawiany w ogrodach, jak i na skalniakach. Efektownie wygląda też porastając murki, ogrodzenia i skarpy.
Bylina pięknie prezentuje się usadzona obok ogrodowych alejek, tworząc wokół nich kwitnące kobierce oraz na ogrodowych rabatach, na przykład w sąsiedztwie wiosennych kwiatów, takich jak tulipany, czy też żonkile. Na tyle kwiatów osadzonych na długich łodygach, roślina osiągająca zaledwie 20 cm wysokości wygląda bardzo atrakcyjnie.
Jako, że pragnia zasadzona na cienistych stanowiskach kwitnie najbardziej intensywnie można też pokusić się o jej wysadzenie bezpośrednio pod koronami drzew w ogrodzie, gdzie z powodzeniem może się ona stać kolorową alternatywą dla tradycyjnego trawnika. W każdym z tych miejsce nie tylko doskonale się odnajdzie, ale też stworzy oryginalną i efektowną kompozycję.
Jest to roślina prosta w uprawie i odpowiednia nawet dla tych, którzy w pielęgnacji kwiatów i roślin posiadają stosunkowo małe doświadczenie. Pragnia sybereyjska to wdzięczna roślina, idealna dla stawiających pierwsze kroki w uprawie roślin ogrodowych. Roślinę poza przydomowymi ogrodami można spotkać też w parkach, gdzie bywa wykorzystywana w naturalistycznych kompozycjach. Aby przyspieszyć jej rozrost zaleca się wysadzać ją w grupach, po kilka sadzonek.
Pragnia syberysjka (Waldsteinia ternata) to bylina zaliczana do grupy roślin okrywowych, wyjątkowo tolerancyjna i cechująca się małymi wymaganiami pielęgnacyjnym. Okres jej kwitnienia przypada wiosną. Płożąca się roślina kwitnie na żółto, tworząc w miejscu zasadzenie kolorowy kobierzec. Może być uprawiana zarówno na rabatach, jak i skalniakach. Jest odporna na działanie niskiej temperatury.