W szerszym znaczeniu pelargonią pachnącą można określić każdą której liście wydzielają intensywny zapach, jednak taką nazwę ma także konkretny gatunek, czyli Pelargonium graveolens. Ta roślina zwyczajowo bywa nazywana geranium lub anginką. Tak jak pozostałe pelargonie, pochodzi z południowej Afryki. W uprawie znajdują się obecnie jedynie mieszańce z innymi, nieokreślonymi gatunkami, które są określane jako Pelargonium × graveolens. Warto przyjrzeć się zarówno temu kwiatowi, jak i innym pachnącym odmianom pelargonii. Czytaj o nich już teraz!
Pelargonia pachnąca – odmiany
Poza pelargonią pachnącą anginką jest jeszcze wiele innych roślin, których liście wydzielają piękny zapach. Są to odmiany mieszańcowe i nie da się stwierdzić, od którego konkretnie gatunku pochodzą. Niektóre z nich to:
- Pelargonium crispum (geranium cytrynowe) o jasnoróżowych kwiatach i cytrynowym zapachu;
- Pelargonium tomentosum (geranium miętowe) z drobnymi białymi kwiatami, o zapachu mięty;
- Pelargonium quercifolium (geranium migdałowe) o fioletoworóżowych kwiatach i z liśćmi pachnącymi balsamicznie;
- Pelargonium capitatum o różowych kwiatach i różanym zapachu;
- Pelargonium odoratissimum (geranium jabłkowe) o białych kwiatach i jabłkowo-cytrynowym zapachu.
Można znaleźć jeszcze więcej odmian różniących się zapachem. Wyhodowano nawet odmianę o aromacie coli – Pelargonium species ‘Cola Bottles’.
Pelargonia pachnąca – uprawa
Tak, jak pokrewne rośliny, pelargonia pachnąca wymaga stanowisk słonecznych. W cieniu bowiem rośnie i pachnie słabiej. Odpowiednia gleba dla pelargonii jest przepuszczalna i co najmniej średnio żyzna. W sklepach dostępne są specjalne mieszanki do pelargonii, które możesz wykorzystać jako podłoże.
Pelargonia pachnąca – pielęgnacja
Teraz czas na kilka zasad pielęgnacji.
- Podstawa to częste podlewanie rośliny i nawożenie jej przynajmniej raz na dwa tygodnie.
- Musisz uważać na przelanie, ponieważ stojące w wodzie korzenie łatwo gniją. Aby temu przeciwdziałać, pamiętaj warstwie drenażowej przy sadzeniu rośliny i o wylewaniu wody z podstawki.
- Na zimę pelargonię warto przenieść do chłodniejszego pomieszczenia. Temperatura powinna wynosić między 5°C a 10°C. Może to być na przykład piwnica albo lekko ogrzewany garaż.
Pelargonia pachnąca – właściwości lecznicze i inne zastosowanie
Pelargonia pachnąca uważana jest za roślinę leczniczą. W medycynie ludowej jej liście wykorzystywano przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Znajdują się w nich bowiem olejki eteryczne, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Liście miażdżono tak, by puszczały soki, a następnie okładano nimi bolące miejsca.
Naparu z liści pelargonii pachnącej używano zaś do zwalczania stanów zapalnych w jamie ustnej, a także przy bólu zębów i do radzenia sobie z nieświeżym oddechem. Zapach pelargonii ma mieć ogólne działanie poprawiające samopoczucie.
Pelargonia pachnąca na komary
Pelargonia pachnącą jest jedną z roślin odstraszających komary. To działanie mają zarówno żywe, jak i zebrane, już roztarte liście. Najlepsze efekty da roślina umieszczona na słonecznym stanowisku, gdzie będzie pachnieć najbardziej intensywnie. Zapachu pelargonii nie lubią też niektóre inne uciążliwe owady, na przykład mole.
Pelargonia pachnąca – gdzie kupić?
Sadzonki rośliny najłatwiej kupić w jednym ze sklepów internetowych. W niektórych są w ciągłej sprzedaży, w innych pojawiają się na wiosnę. Ile kosztuje pelargonia pachnąca? Cena to od kilku do kilkunastu złotych za sztukę. W sklepach stacjonarnych roślina pojawia się często w drugiej połowie maja. Nasiona pelargonii pachnącej nie są spotykane w handlu.
Pelargonia pachnąca to bardzo interesująca roślina, ale bardziej ze względu na zapach niż wygląd. Wyhodowano wiele jej odmian, których przyciągają bardzo różnymi woniami. Ta odmiana ma również właściwości lecznicze i odstrasza komary, więc może warto ją mieć?