Passiflora zachwyca swoim wyglądem. Jest to niespotykana, egzotyczna roślina, która przyciąga uwagę. Dowiedz się, czym się charakteryzuje, jak ją uprawiać i jakie ma właściwości oraz zastosowanie.
Passiflora pochodzi z Ameryki Północnej, Południowej i Środkowej. Rodzaj ten obejmuje ponad 500 gatunków roślin, przy czym niektóre z nich wykazują właściwości lecznicze. Jeśli planowałeś uprawę egzotycznego gatunku, to męczennica będzie dobrym wyborem!
Męczennica – charakterystyka i wygląd
Męczennica (Passiflora) należy do rodziny męczennicowatych. Nazywana bywa kwiatem Męki Pańskiej – ze względu na to, że jej kwiaty przypominają symbol religijny. Jest to pnącze osiągające wysokość nawet 5 m. Bardzo szybko rośnie i mocno się krzewi. Przy pomocy wąsów czepnych pnie się po naturalnych przeszkodach albo podstawionych pergolach.
Liście tej rośliny są zielone, a kolor kwiatów zależny od odmiany. Niektóre gatunki wytwarzają też jadalne owoce – marakuje, które są wykorzystywane na przykład do produkcji soków. Możesz posadzić ten gatunek w ogrodzie, na tarasie oraz w domu.
Męczennica – kwiaty
Kwiaty męczennicy są bardzo rozbudowane, przez co niepowtarzalne. Spotkać je można w różnych kolorach:
- białym;
- fioletowym;
- różowym;
- niebieskim;
- czerwonym.
Ich średnica dochodzi nawet do 8 cm, choć najmniejsze okazy mają kwiaty o średnicy poniżej 1 cm. Każdy z nich składa się z:
- dna kwiatowego, które jest mocno krążkowane;
- kielicha pięciodziałowego;
- przykoronka trójokółkowego;
- korony pięciodziałowej;
- słupka podzielonego na trzy części, z wyrastającymi pięcioma pręcikami.
Kwiaty passiflory wyrastają zazwyczaj pojedynczo, ale czasami pojawiają się w parach. Podziwiać je można od kwietnia do września. Dwoma najpopularniejszymi gatunkami passiflory są:
- męczennica błękitna (Passiflora caerulea);
- męczennica cielista (Passiflora incarnata).
Czy passiflora jest wymagającą rośliną?
Spodobała ci się męczennica? Zanim ją kupisz, poznaj jej wymagania:
- stanowisko – lubi światło, ale lepiej trzymać ją w półcieniu, zwłaszcza w okresie wegetacji;
- temperatura – do zawiązania kwiatów musi wynosić od 20 do 25°C;
- odczyn gleby – obojętny;
- rodzaj gleby – przepuszczalna, próchnicza, żyzna;
- mrozoodporność – do -5°C;
- zimowanie – w pomieszczeniu o temperaturze od 8 do 10°C;
- podlewanie – duże ilości.
Pamiętaj, że passiflora szybko się rozrasta, dlatego przygotuj jej podporę, aby mogła się po niej wspinać.
Passiflora w ogrodzie – jak wygląda jej uprawa?
Sadząc męczennicę w ogrodzie lub w donicy, warto stosować się do podstawowych zasad jej uprawy i pielęgnacji. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się rośliną przez długie lata. Oto, na co powinieneś zwrócić uwagę:
- sadzenie – gatunek potrzebuje dużo przestrzeni ze względu na rozłożysty system korzeniowy. Zadbaj też o właściwy rodzaj gleby, wzbogaconej kompostem. Nie zapomnij o podpórce;
- podlewanie – wymaga częstego nawadniania, w upalne dni nawet dwa razy dziennie;
- nawożenie – co tydzień stosuj nawóz o wysokiej zawartości potasu;
- przesadzanie – jeśli uprawiasz męczennicę w donicy, to koniecznie co dwa lata przesadzaj ją do większego pojemnika.
Najczęściej spotykane szkodniki
Męczennica może zostać zaatakowana przez szkodniki, które będą żerować na jej liściach. Można ich się pozbyć, stosując opryski lub przecierając liście wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Na tej egzotycznej roślinie mogą się pojawić:
- mszyce – pluskwiaki przenoszące wirusy;
- mączliki – skrzydlate owady o białej barwie;
- przędziorki – najczęściej spotykane, ale niewidoczne. Ich obecność możesz poznać po licznych żółtych plamach na liściach.
Passiflora incarnata – zastosowanie i właściwości lecznicze
Passiflora incarnata wykorzystywana jest między innymi w lecznictwie. Dzięki zawartości flawonoidów, olejku eterycznego, alkaloidów harminowych służy ona do produkcji środków uspokajających. Jest też uprawiana jako:
- roślina ozdobna – męczennica cielista jest odmianą bardziej odporną na mróz, wytrzymuje temperaturę do -15°C;
- roślina o jadalnych owocach – mogą być one spożywane na surowo lub wykorzystywane do produkcji różnych przetworów.
Czy męczennica cielista jest trująca?
Męczennica cielista pomimo swoich właściwości leczniczych uważana jest za roślinę trującą. Przekroczenie zalecanych dawek wyrobów z niej czy też przyjmowanie ich przez dłuższy czas może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Dzieje się tak, ponieważ zawiera ona glikozydy cyjanogenne, które mogą prowadzić do śmiertelnego zatrucia. Do innych niepożądanych działań zaliczamy:
- senność;
- dezorientację;
- zawroty głowy;
- zaburzenia świadomości;
- drgawki.
Dlatego zalecane jest trzymanie tej rośliny z dala od dzieci i zwierząt, które mogłyby pod twoją nieobecność pogryźć liście.
Czy warto uprawiać passiflorę? Nie ma wątpliwości, że wyróżnia się ona oryginalną urodą. Jeśli więc będziesz odpowiednio o nią dbał, to z pewnością stanie się świetną dekoracją twojego domu lub ogrodu.