Męczennica błękitna to jeden z bardziej efektownych kwiatów, które można spotkać na świecie. Dobrze zadbane pnącze daje piękne, wyraziste kwiaty. Dlaczego nazywana jest kwiatem Męki Pańskiej? Jak o nią dbać? Sprawdź!

Passiflora niebieska, jak bywa nazywana męczennica błękitna, to w rzeczywistości pnącze. Jego nazwa pochodzi z XVIII wieku, kiedy roślina dotarła po raz pierwszy do krajów europejskich. Wtedy mnich z włoskiego klasztoru, Jacomo Bosio, zauważył w kwitnącym pnączu elementy ze scen Męki Pańskiej. Stąd właśnie pochodzi jej nazwa. Jak uprawiać passiflorę? Sprawdź!

Męczennica błękitna – charakterystyka

Męczennica błękitna, zwana też modrą lub zwyczajną, należy do rodziny męczennicowatych. To pnącze, które naturalnie występuje przede wszystkim w Argentynie i Brazylii, głównie w obszarach leśnych. Do innych krajów męczennica błękitna dotarła przede wszystkim jako kwiat ozdobny. Z uwagi na wymagania uprawiana jest głównie w pomieszczeniach, tzn. mieszkaniach, domach, oranżeriach czy szklarniach.

Wygląd rośliny

Męczennica błękitna to pnącze, które w środowisku naturalnym jest w stanie urosnąć nawet do 10 metrów długości, choć w uprawie rzadko bywa tak długie. Zwykle ma ok. 3–4 metrów. Ma charakterystyczne liście – są szerokie, mają kształt sercowaty. Mogą być pięcioklapowe, choć często występują też jako siedmioklapowe. Ich owocami są duże jagody.

Kwitnienie

Passiflora błękitna kwitnie całe lato, zazwyczaj w okresie od lipca aż do jesieni. Kwitnienie może się wydłużać, jeśli warunki są sprzyjające. Na uwagę zasługują szczególnie kwiaty tego gatunku. Wszystkie wyrastają pojedynczo, a do tego są stosunkowo duże. Mają niebieski kolor z fioletowymi elementami. Mogą dorastać nawet do 8 cm średnicy.

Kwiaty męczennicy błękitnej od dołu mają charakterystyczną, trójlistkową okrywę. Dno kwiatowe ma kształt krążka, z którego wyrasta pięć działek kielicha i pięć płatków korony z trzema okółkami przykoronek. Zewnętrzna przykoronka wygląda jak nitki. Wewnętrzna z kolei przeradza się w pięć pręcików skupionych wokół pojedynczego słupka. Na jego szczycie znajduje się trójdzielne znamię.

Passiflora caerulea – uprawa

Nazwę passiflora otrzymała przez to, że kwitnąca przypomina koronę cierniową. Aby jednak doprowadzić do kwitnienia, trzeba męczennicę błękitną odpowiednio uprawiać. Jak? Sprawdź!

Stanowisko i podłoże

Męczennica błękitna rośnie przede wszystkim w odpowiednim podłożu. Powinna to być warstwa ziemi darniowej pomieszana z piaskiem i torfem. W takiej glebie doskonale radzi sobie jako kwiat doniczkowy. Do tego potrzebuje słonecznego stanowiska przez całe lato. Wtedy też warto zadbać o to, aby wokół było wystarczająco dużo powietrza. Co ważne, zimą powinna przebywać w miejscu, gdzie temperatura oscyluje wokół 5 stopni Celsjusza.

Nawożenie i podlewanie

Męczennica błękitna preferuje raczej wilgotne powietrze i w związku z tym, w przypadku uprawy w Polsce, wymaga regularnego zraszania. Jednocześnie należy ją też często podlewać latem, nawet do drugi dzień. Z kolei w okresie zimowania należy ograniczyć podlewanie – wystarczy raz na nawet tydzień czy 10 dni.

Zabiegi pielęgnacyjne

Musisz zapewnić męczennicy błękitnej odpowiednią podporę dla pędów i wąsów czepnych, aby mogły się piąć. W ten sposób możesz też nadać roślinie atrakcyjny wygląd. Ponieważ jest gatunkiem szybko rosnącym, przez dwa pierwsze lata rozwoju trzeba ją przesadzać, a potem jedynie dosypywać świeżej ziemi do doniczki. Dodatkowo warto przyciąć pędy nawet o 1/3 długości. Ten zabieg zawsze wykonuj latem.

Rozmnażanie męczennicy błękitnej

Roślina ta może być rozmnażana z nasion, wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania, jest pracochłonne i rzadko się udaje. Lepszym pomysłem jest rozmnażanie z przygotowanych sadzonek pędowych. Powinny mieć one ok. 15 cm długości. Należy je ukorzeniać w odpowiednim podłożu, piasku i ziemi. Sadzonki warto podlewać nawet codziennie.

Czy męczennica błękitna jest jadalna?

Warto wiedzieć, że wszystkie części męczennicy błękitnej prócz owoców są trujące. Owoc jest jadalny, jednak niesmaczny, w przeciwieństwie do męczennicy jadalnej, czyli marakui. W jej przypadku owoce są bardzo smaczne i cenione.

Kwiat Męki Pańskiej – gdzie się sprawdzi?

Męczennica błękitna jako egzotyczne pnącze sprawdzi się przede wszystkim w uprawie domowej. Kwiaty wyrastają pojedynczo i utrzymują się zaledwie dobę, jednak nawet ich uzyskanie jest nie lada osiągnięciem. Roślinę możesz uprawiać w donicy w domu czy mieszkaniu, latem wystawiając ją na taras albo balkon.

Męczennica błękitna to pnącze, które wymaga przede wszystkim świeżego powietrza i odpowiedniej podpory, aby się rozrastać. Do wzrostu potrzebuje właściwych warunków, zwłaszcza zróżnicowanych temperatur latem i zimą. Teraz wiesz, jak ją uprawiać – czas kupić własną passiflorę!

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022