Palma sabałowa należy do rodziny arekowatych. Jest bardzo charakterystyczna, ale poza swoją ozdobnością, jest używana także w medycynie. Jakie ma właściwości? Jak ją pielęgnować? Jak często podlewać? Jakie zapewnić stanowisko? Przeczytaj, by się dowiedzieć.

Jak wygląda palma sabałowa?

Jak na palmę, jest stosunkowo niska, wręcz karłowata, bo dorasta do 1,5–3 m wysokości. Ma też charakterystyczny pokrój – jej duże, wachlarzowate, ciemnozielone liście wyrastają na długich ogonkach z częściowo podziemnego pnia, co sprawia wrażenie krzaczastości rośliny. Młode osobniki palmy sabałowej oraz te, które są tuż po przesadzeniu, nie rosną zbyt szybko. Przez pierwsze kilka lat nie spodziewaj się częstych przyrostów. Jednak roślina wynagrodzi ci to w późniejszym czasie, gdy będzie wypuszczała liść za liściem. 

Kwiaty palmy sabałowej

Zakwita niewielkimi białymi kwiatami, zebranymi w groniaste kwiatostany, które przekształcają się w czarne owoce. To właśnie one mają zastosowanie w medycynie. Trzymana w ogrodzie ma szansę zakwitnąć na przełomie maja i czerwca.

Uprawa palmy sabałowej

Palma sabałowa ma opinię rośliny odpornej. Może rosnąć zarówno w ogrodzie, jak i w domu – w doniczce. Jakie warunki musisz jej zapewnić?

  • przepuszczalne podłoże;
  • słoneczne stanowisko;
  • wilgotne powietrze;
  • umiarkowane podlewanie;
  • nawożenie od wiosny do jesieni;
  • jak najrzadsze przesadzanie!

Stanowisko dla palmy sabałowej

To odwieczny dylemat każdego miłośnika roślin – gdzie ją postawić, żeby jak najlepiej rosła? Palma sabałowa lubi stanowiska jasne, lecz światło musi być rozproszone. Jeżeli promienie słoneczne przez dłuższy czas bezpośrednio padają na liście, mogą je spalić. Dobrze będzie rosła także w niewielkim zacienieniu. Zdecydowanie nie lubi przeciągów! 

Palma sabałowa a mróz

Palma sabałowa ma opinię najbardziej odpornej na mróz palmy. W ogrodzie może przetrwać temperatury nawet do -25°C, gdy występują sporadycznie. Jeśli jest dobrze okryta, przetrwa długotrwałe mrozy nawet do – 15°C. W domu roślina najlepiej będzie czuła się w temperaturze 20–22°C, lecz zimą warto ją przenieść w chłodniejsze miejsce na okres spoczynku.

Podlewanie palmy sabałowej

Palmę sabałową podlewaj umiarkowanie, ale regularnie. Dobrym sposobem na sprawdzenie zapotrzebowania na kolejną porcję wody jest sprawdzenie stanu wierzchniej warstwy podłoża. Jeśli jest przeschnięta, podlej roślinę. Pamiętaj też, by nie przesadzać z ilością wody. Gdy korzenie w niej tkwią, może dojść do ich gnicia i zarażenia chorobą grzybową, co w konsekwencji może prowadzić do zamierania rośliny. Palma sabałowa lubi dużą wilgotność powietrza. Jeśli nie chcesz, by końcówki liści zasychały, spryskuj jej liście miękką wodą w temperaturze pokojowej, postaw obok nawilżacza powietrza lub umieść doniczkę na wilgotnych kulkach keramzytu.

Przesadzanie palmy sabałowej

Jest to roślina, która nie znosi przesadzania, dlatego rób to wyłącznie wtedy, gdy nie ma innego wyjścia, bo korzenie zaczynają wychodzić z doniczki. Używaj żyznego, przepuszczalnego podłoża z dodatkiem próchnicy. Najlepsza będzie ziemia do palm o neutralnym pH. Palma sabałowa wymaga nawożenia od wiosny do jesieni 12 razy w miesiącu. Zimą, gdy palma jest w okresie spoczynku, należy całkowicie zrezygnować z podawania nawozu.

Właściwości palmy sabałowej

Owoce palmy sabałowej zawierają kwasy tłuszczowe, polisacharydy, fitosterole, taninę, lektynę i tłusty olej. Ich właściwości zostały odkryte przez Indian, którzy zauważyli, że zjadanie małych, czarnych owoców pomaga w problemach związanych z układem moczowym i wspomaga płodność. Badania naukowe potwierdziły, że wyciąg z palmy sabałowej zapobiega schorzeniom prostaty i łysieniu androgenowemu, a także pomaga w przypadku problemów z erekcją.

Preparaty z wyciągiem palmy sabałowej

Obecnie w aptekach można kupić wiele produktów z wyciągiem z palmy sabałowej. Są to zarówno środki doustne stosowane w przypadku przerostu gruczołu krokowego, jak i szampony, wcierki czy kremy używane przeciwko łysieniu oraz do walki z trądzikiem. Nie każdy jednak może stosować te preparaty. Zdecydowanie przeciwwskazaniem jest ciąża, ponieważ wyciąg z palmy sabałowej może powodować uszkodzenia płodu, a nawet poronienie. Nie jest także wskazany kobietom karmiącym piersią. Nie powinno się go przyjmować także przed zabiegami chirurgicznymi, ponieważ zmniejsza krzepliwość krwi.

Palma sabałowa jest niezwykle odporną rośliną, którą możesz uprawiać nie tylko w domu, ale też w ogrodzie, ponieważ dobrze zabezpieczona, zniesie nawet mróz. Jej owoce mają zastosowanie w medycynie, ale pamiętaj – jeśli chcesz skorzystać z ich dobroczynnego działania, udaj się do apteki po odpowiedni preparat, nie eksperymentuj samodzielnie ze zdrowiem!

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022