Jednym z kluczowych atutów życia poza miastem mogą być ogrody przydomowe na wsi, które zazwyczaj się pełne kolorowych kwiatów i zieleni. Odpowiednio urządzone mogą być miejscem, w którym będziemy spędzać każdą wolną chwilę bez względu na porę roku.
Ogród na wsi daje wiele możliwości właścicielom. Można posadzić na nim drzewka owocowe, rośliny, krzewy, czy też po prostu trawnik. Sprawdzonym wyborem jest także taras, który wychodzi na ogród bezpośrednio z domu. W przypadku dużej działki można postawić na labirynt ścieżek, czy też altankę. Ogrody przydomowe na wsi można tworzyć w różnym stylu, dzięki czemu dają właścicielom ogrom możliwości. Na co postawić?
Wybierz odpowiedni styl – zobacz przykładowe projekty ogrodów przydomowych
Pierwszą z decyzji w zakresie aranżacji wiejskiego ogródka jest to, w jakim stylu zostanie on wykończony. Wpływa to nie tylko na gatunki roślin i ich kolorystykę, ale także na rodzaj wykorzystanych dodatków. Przede wszystkim wiejski ogród powinien być w pełni dopasowany do potrzeb użytkowników, a także do aranżacji domu mieszkalnego i dodatkowych zabudowań. To one w dużej mierze determinują to, w którym kierunku pójdzie styl ogrodu i wykorzystanych w nim dekoracji. Odpowiedni balans sprawi, że poza domem znajdzie się przestrzeń na wypoczynek, uprawę warzyw, owoców i przypraw, a także piękne rabaty kwiatowe. Wówczas każdy znajdzie coś dla siebie, a ogród wiejski będzie pełny. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, to warto zobaczyć projekty ogrodów przydomowych rekomendowane przez doświadczonych architektów.
Ogrody przydomowe na wsi – jakie rośliny wybrać?
Ostateczny wybór roślin do ogrodu przydomowego na wsi powinien być warunkowany potrzebami domowników. Oczywiście warto postawić na piękne rośliny dekoracyjne, dzięki czemu cały teren będzie wyglądał jeszcze bardziej przytulnie i atrakcyjnie. Wpływ na to ma również czas, który domownicy chcą przeznaczyć na pielęgnacje ogrodu. Standardowo część ogrodu stanowi rabatka kwiatowa, na której rosną różne odmiany popularnych tulipanów, mieczyków, czy też róż. Kwiaty te efektownie prezentują się zarówno na działce, jak i po ścięciu w wazonie. Ponadto wypełniają przestrzeń ogrodu lub domu pięknym zapachem. Warto stawiać na gatunki wieloletnie, ponieważ w przypadku jednorocznych każdego roku dojdzie ci wiele prac pielęgnacyjnych. W ogrodzie nie może zabraknąć również warzyw i owoców. Miejsce dla nich znajdzie się w warzywniku, a także na terenie przeznaczonym na krzewy i drzewka owocowe. Większe połacie terenu z powodzeniem można przeznaczyć na sad. Do popularnych drzew i krzewów ogrodowych zaliczane są m.in.: jabłonie, śliwy, grusze, czereśnie, wiśnie, czy też orzechy. Rolę ogrodzenia mogą pełnić starannie przycięte drzewa iglaste, w tym m.in. tuje. W ostatnich latach do łask wracają skalniaki, które pozwalają na ułożenie ciekawych kompozycji. Odpady organiczne warto składować w kompostowniku, z którego później powstanie praktyczny i ekologiczny nawóz.
Mała architektura ogrodowa – domek, taras i nie tylko
W ogrodzie przydomowym na wsi powinno znaleźć się również miejsce na małą architekturę ogrodową. Drewniana altana będzie doskonałym miejscem do odpoczynku, a także do spotykania się ze znajomymi lub rodziną. Pod zadaszeniem warto ustawić ławki i stoły, przy których można spędzać nawet kilka godzin dziennie. Taki zestaw przyda się również podczas spożywania posiłków w gronie najbliższych. Przy domu często znajduje się również drewutnia na drewno. Dzięki niej będzie przechowywane w odpowiednich warunkach i nie zatraci swojej kaloryczności. Zamontowanie oświetlenia w pobliżu altanki oraz na ścieżkach sprawi, że z powodzeniem będzie można w ogrodzie spędzać wieczory.
Stwórz swój mały wiejski raj
Zadbaj o każdy detal, a Twój ogród stanie się prawdziwym rajem. Wpływ na odbiór estetyczny projektu ma wiele elementów. Ciekawym pomysłem jest ustawianie w przestrzeni ogrodowej starych przedmiotów, w tym m.in. wozów, maszyn, czy też donic. Od lat z mody nie wychodzą figurki i krasnale ogrodowe, zarówno nowe, jak i te stylizowane na starsze. Wśród atrakcyjnych elementów wykończenia ogrodów znajdują się różnego rodzaju baseny, czy też oczka wodne z rybkami. Dzięki nim przestrzeń nabierze rekreacyjnego charakteru, a odpowiednio pielęgnowane oczko to atrakcyjna ozdoba. Prosty ogród z dużą ilością traw i łąką posiadającą różne odcienie zieleni i kolorów tęczy, a także nowoczesną zabudową to projekt bardziej zachodni. Sprawdza się w przypadku nowoczesnych zabudowań lub domów, które zostały wyremontowane.
Połączenie tradycyjnej zabudowy z nowoczesnym ogrodem przydomowym na wsi może stworzyć poczucie niedopasowania, dlatego w tym zakresie warto zapoznać się z artykułami inspiracyjnymi. Starannie przygotowany ogród pomoże ci zaprojektować specjalista. Dzięki temu twój zakątek będzie cieszył cię o każdej porze roku, niezależnie, czy to jesień, wiosna, lato, czy zima.