Ogród to miejsce, w którym możesz wypocząć, odciąć się od bodźców i codziennych problemów. Nic więc dziwnego, że chcesz, aby był wyjątkowy. Miłośnicy egzotyki doceniają nietuzinkowy wygląd ogrodu chińskiego. Sprawdź, jak założyć ogród w stylu chińskim.

Ogród w stylu chińskim to połączenie egzotyki i romantycznego nastroju. Nie brakuje tutaj elementów architektury i ciekawych dodatków, które urozmaicają pas roślinności. Tego typu ogródek nawiązuje do harmonii, która panuje we wszechświecie i która przejawia się w naturze. Choć jego stworzenie wydaje się być skomplikowane, da się to zrobić samodzielnie przy odrobinie wyobraźni i pracy. Należy to jednak dobrze przemyśleć i zaprojektować tak, by aranżacja rzeczywiście robiła wrażenie, a jednocześnie nie była nazbyt chaotyczna. 

Podpowiadamy, jak to zrobić!

Jak to wygląda w Chinach? Jakie są rodzaje chińskich ogrodów?

Tak naprawdę istnieją dwa podstawowe typy tych ogródków. Pierwszy nazywany jest północnochińskim i cechuje go duża przestrzeń oraz mnogość barw. Zwykle spotyka się go w cesarskich parkach, na przykład w Pekinie. Innym rodzajem jest ogród południowochiński, w którym jest znacznie więcej naturalności. Występuje tu drewno, kamień oraz dachówka ceramiczna. Również kolory są nieco spokojniejsze – dominuje biel, szarość, czerń i czerwień. W Chinach z reguły można spotkać taki ogród u artystów, urzędników czy naukowców.

Jak zaprojektować ogród w stylu chińskim? Podstawowa charakterystyka

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie ma tu mowy o żadnym minimalizmie, a zakładanie ogrodu chińskiego nie należy to do łatwych zadań. Trzeba odpowiednio przygotować do tego działkę, co wymaga sporych nakładów pracy. Przede wszystkim konieczne jest stworzenie wzniesień, sztucznych jezior, a także użycie różnego rodzaju kamieni i skał. Tak naprawdę to skały i woda są najistotniejszymi elementami tej aranżacji, a rośliny stanowią jedynie dodatek.

Feng shui – swobodny przepływ energii

W ogrodach w stylu chińskim stosuje się zasady feng shui, co oznacza, że zachowuje się taki układ, by panowała pozytywna energia i miała ona swobodny przepływ. Wierzy się bowiem, że tak płynąca energia daje ukojenie duszy i wprowadza człowieka w stan równowagi. Wszystko ma być tu harmonijne.

Zasada pięciu materii

Cechą charakterystyczną chińskich ogrodów są pagórki – na północy mają być one wysokie, na południe opadające, na wschodzie łagodniejsze. Na zachodzie powinien przechodzić inny rodzaj granicy – rzeka. Ma to związek z tym, że stosuje się tu zasadę zachowania pięciu materii – ziemi, wody, ognia, drewna i metalu. Częstym elementem są też mury, w których robi się dużą główną bramę oraz większą liczbę małych przejść. Ciekawym aspektem jest również yin i yang. Co to znaczy? Chodzi o to, że pomiędzy elementami ogrodu mają występować mocne kontrasty – wysokie i niskie, miękkie i twarde, jasne i ciemne, ruch i spoczynek, prostota i złożoność. Ogród w stylu chińskim łączy w sobie różne przeciwieństwa.

Ogród chiński a architektura – jak urządza się taką przestrzeń? Najważniejsze elementy ogrodu chińskiego

Jak już zostało wspomniane, elementy architektury są tu nawet ważniejsze niż roślinność. Nie musisz się więc ograniczać. Pojawiają się tu liczne budynki, mosty, bramy, altany, pawilony itp. Wykorzystuje się takie materiały jak ciemne drewno, bambus i glina. Ściany są z reguły białe, zaś dachy ciemne. Taki ogród w stylu chińskim jest więc zarazem surowy i wzbudzający mnóstwo emocji.

Mosty i figury ogrodowe

Istotnym aspektem są mosty na kształt łuków, które odbijają się w tafli wody. Półkolisty pomost i jego odbicie w wodzie tworzą pełny okrąg, a ten z kolei w Chinach symbolizuje niebo. Pojawiają się tu też mniej opływowe kształty, w tym kanciaste mosty bez poręczy, które według wierzeń mają odpędzać złe duchy. Wieloboki są tu dość często stosowane i raczej nie stosuje się całkowicie gładkich powierzchni. Oprócz tego typowe dla ogrodów chińskich są figury ogrodowe, których nie może zabraknąć, w tym lew. Można go ulokować przed domem lub przy oczku wodnym.

Jak wygląda powierzchnia ogrodu w stylu chińskim?

W tego typu aranżacjach nie stosuje się standardowego, gładkiego trawnika. Rezygnuje się z niego na rzecz wybrukowanych powierzchni i ścieżek prowadzących delikatnymi zakrętami. Można zastosować tu między innymi kamień bluestone, który dzięki wysokiej zawartości dwutlenku węgla posiada niebieską barwę. Drogi powinny być kręte, a pomiędzy nimi warto utworzyć zbiornik wodny, z którego płynąć będzie strumień.

Jakie rośliny sadzi się w ogrodzie w stylu chińskim? Ogród pełen kontrastów i symboliki

Tutaj ponownie w grę wchodzą tradycyjne chińskie wartości, bowiem także rośliny mają swoją określoną symbolikę – w tym kraju nawet ogród jest nią przesycony. Najbardziej typowym przykładem jest oczywiście bambus. Wbrew pozorom może on bez problemu rosnąć w naszym klimacie, jeśli wybierze się odpowiednią jego odmianę – najlepiej mrozoodporną.

Poza tym warto wybrać też morelę japońską, sosnę czy wierzbę płaczącą. Jeśli nie zależy ci na stuprocentowym odwzorowaniu chińskiego ogródka, możesz postawić również na klon, magnolię, azalię, brzoskwinię czy kamelię. 

Kwiat lotosu, chryzantemy i piwonie

Niezbędną rośliną w ogrodzie chińskim jest kwiat lotosu, którego symbolika nawiązuje do prawdy i duchowej czystości. Oczywiście w Polsce nie jest możliwa uprawa tych kwiatów, dlatego zastąp je liliami wodnymi. Co ciekawe, popularnym elementem są chryzantemy, które w Chinach wcale nie są kwiatami nagrobnymi. Wręcz przeciwnie – oznaczają one młodość, długowieczność i piękno. Z kolei piwonie przyciągają miłość i obfitość. Warto posadzić także drzewko pensai, które dobrze będzie rosnąć w donicy. Jego charakterystyczny wygląd odda krajobraz Chin i będzie przywodzić na myśl tamtejszy ogród.

Co jeszcze można posadzić?

Wykorzystując zasadę yin i yang, wybierz rośliny o opadających pędach, które symbolizują męski pierwiastek yang, odnoszący się jednocześnie do jasności, ciepła, nieba, ziemi i liczb nieparzystych. Natomiast żeński yin wyraża się między innymi w kontrastowych, nierzadko jaskrawych barwach i w unoszonych łodygach czy pnących się roślinach, a także w liczbach parzystych, ciemności, księżycu i zimnie.

Wiesz już, jak powinien wyglądać ogród w stylu chińskim. Pamiętaj, aby podczas jego tworzenia zachować równowagę. Nie może przecież zabraknąć warunku koniecznego chińskiego ogrodu, czyli harmonii.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022