Przy urządzaniu ogrodu, podobnie jak domu, ważną rolę odgrywają detale. Samo oczko wodne, choć cieszy – nie prezentuje się tak okazale, jak z lilią wodną. Ile kosztuje ten magiczny kwiat i jak o niego zadbać?
Lilie wodne, czyli grzybienie oraz bliskie gatunkowo grążele to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych wodnych kwiatów. Oprócz walorów estetycznych stanowią także bardzo ważny element ekosystemu, dlatego też gatunki dzikie objęte są ścisłą ochroną, a za ich zerwanie grozi kara grzywny. Na szczęście w sprzedaży są też lilie wodne hodowlane, odznaczające się niesamowitymi kolorami kwiatów, a przede wszystkim – legalne.
Baśniowa historia pięknych lilii wodnych
O tym, że lilie wodne są wyjątkowymi kwiatami, świadczy chociażby legenda, która przypomina baśniowe historie. Głosi ona, że lilia wodna wyrosła z ciała nimfy, która zmarła z powodu zazdrości Heraklesa. Stąd też jej nazwa katalogowa wywodząca się z greckiego i nawiązująca do mitycznego podania – Nymphaea.
Lilie wodne z powodzeniem można też nazwać bohaterami! Mimo że ich kłącza zakorzenione są w mulistym dnie, liście na długich łodygach unoszą się na wodzie i pobierają energię ze słońca. I to właśnie ta okrywa z liści chroni zbiornik wodny przed nadmiernym nagrzaniem. Pod liśćmi i na liściach lilii wodnych toczy się życie, dlatego też są to rośliny konieczne do utrzymania odpowiedniej różnorodności biologicznej w zbiornikach wodnych.
Nenufar – kwiat budzący zachwyt
Lilie wodne to grzybienie, ale często nazywane są także nenufarami. W Polsce na naturalnych zbiornikach wodnych spotkać można grzybienie białe (Nymphaea alba) oraz grzybienie północne (Nymphaea candida) – są one do siebie bardzo podobne, dlatego też na pierwszy rzut oka trudno je od siebie odróżnić. Znacznie powszechniejsze są grążele żółte (Nuphar lutea), które spokrewnione są z liliami wodnymi.
Naturalnie występujące gatunki nie przyjmują się w sztucznych zbiornikach wodnych, dlatego też ich przesadzanie do własnego stawu mija się z celem, bowiem nie są w stanie szybko dostosować się do mniej różnorodnych warunków biologicznych.
Lilie wodne – odmiany
Kwiaty wodne wzbudzają zachwyt i stanowią niezwykłą ozdobę zbiorników wodnych. To też powód, dla którego hodowcy cały czas pracują nad nowymi, bardziej odpornymi, ale przede wszystkim urzekającymi swoimi kolorami, odmianami nenufarów.
W ofertach sklepów ogrodniczych i botanicznych dostępne są setki odmian lilii wodnych. Prace nad krzyżówkami poszczególnych odmian trwają nieprzerwanie od XIX wieku! Miesza się ze sobą gatunki mrozoodporne, aby dostosować je do bardziej ostrego klimatu, jak i te egzotyczne o niesamowitych i wielkich kwiatach.
Jakie lilie wybrać do stawu?
Decydując się na wybór lilii wodnej do sztucznego zbiornika, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę jego wielkość. W zależności od wielkości i głębokości zbiornika wodnego powinno się wybierać inne odmiany grzybieni.
Do najpopularniejszych odmian należą:
- „Marliacea Chromatella” – o dużych, kremowych kwiatach, które wspaniale odcinają się na ciemnej tafli wody.
- „Marliacea Albida” – biała lilia o dużych kwiatach (idealna do dużych zbiorników wodnych).
- „Joey Tomocik” – ma duże, pełne, żółte kwiaty.
- „Attraction” – najpopularniejsza czerwona lilia wodna.
- „Hollandia” – lilia wodna o różowych kwiatach.
- „Aurora” – pomarańczowa lilia o drobnych kwiatach, idealna do małego stawu.
- „James Brydon” – mała lilia wodna z czerwonym kwiatem, do małych zbiorników wodnych
Lilie wodne – sadzenie
Aby cieszyć się pięknym stawem, należy wiedzieć, jak sadzić lilie wodne. Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że grzybienie są roślinami ekspansywnymi, a liść lilii wodnej może osiągać całkiem pokaźne rozmiary (po 3 latach liście mogą zająć powierzchnię nawet 7 m2 wody!).
Lilie należy wsadzić do spokojnej wody, z daleka od pompy czy kaskady, na stanowisku słonecznym. Kłącza umieszcza się w żyznej glebie na głębokości około metra, pamiętając, że żadna część lilii nie może wystawać ponad taflę wody. W przypadku stawów wyłożonych folią kłącza umieszcza się w odpowiednich koszach, które z czasem się rozpuszczą i pozwolą ukorzenić się lilii w naturalnie powstałym mule.
Cena lilii wodnych
Lilie wodne nie należą do drogich bylin. Kłącza można zakupić już za 15 złotych, choć odmiany charakteryzujące się pełnymi kwiatami lub wyjątkowymi i niespotykanymi kolorami mogą kosztować nawet kilkaset złotych.
W zależności od warunków, w jakich będą rosły lilie, pamiętać należy o ich ewentualnym nawożeniu. Sterylne stawy bez ryb oraz naturalnej flory nie dostarczają odpowiednich składników odżywczych, co wpływa na kwitnienie nenufarów. Zakup dedykowanego nawozu to koszt około 100 złotych, ale jego cena zależy także od powierzchni samego zbiornika wodnego.
Lilie wodne to bardzo delikatne, a jednocześnie niezwykle piękne kwiaty. Są nieodzownym elementem wodnego krajobrazu, biorąc aktywny udział w utrzymaniu różnorodności biologicznej. Naturalnie rosnące gatunki, jak grzybień biały, są pod ścisłą ochroną, ale oferta sklepów ogrodniczych i botanicznych jest na tyle duża, że z powodzeniem każdy znajdzie idealny okaz dla siebie.