Obsadzanie sadzawki najczęściej zaczyna się od dobrania gatunków nadbrzeżnych. Warto mieć jednak świadomość, że można sadzić również gatunki bagienne, a nawet rosnące pod wodą. Rośliny do oczka wodnego mogą stworzyć warunki do rozwoju płazów i ryb. Jakie popularne rośliny pływające można tam umieścić? Czy będą mocno się rozrastać? Oto poradnik na temat roślin w oczku wodnym!

Rośliny do oczka wodnego oczyszczające

Właściwy dobór roślin pozwala nie tylko podnieść walory estetyczne, lecz również oczyścić wodę. Najpopularniejszymi z roślin do sadzawki są liliowiec rdzawy oraz bergenia sercowata. Do oczyszczania wody najlepiej sprawdza się zaś hiacynt wodny i rogatek sztywny. Pobierają one razem z wodą składniki odżywcze i oczyszczają ją. Konkurują również z niechcianymi glonami i pozwalają na skuteczne ograniczenie nadmiernego ich rozrostu.

Dlaczego dobieranie gatunków do sadzawki powinno być przemyślane?

Rośliny odgrywają istotną rolę w tym ekosystemie. Oczko wodne jest specyficznym środowiskiem, które może tętnić życiem. Jeżeli odpowiednio dobierzesz gatunki roślin do oczka wodnego, to istnieje szansa, że zwierząt będzie więcej. Istotami, które często występują w wodzie, są wszelkiego rodzaju płazy. Gdy zechcesz wprowadzić ryby, to będzie ci znacznie łatwiej utrzymać odpowiedni stan wody dzięki odpowiednim roślinom, które pozwalają również poprawić walory estetyczne sadzawki. Brzeg porośnięty kwiatami wygląda bardzo interesująco.

Rośliny do oczka wodnego – przegląd

W środowisku wodnym możesz uprawiać wiele ciekawych roślin, także egzotycznych. Dobrym przykładem jest pistia, zwana również sałatą wodną. To gatunek o dużych liściach, który świetnie poprawia jakość wody, ponieważ pobiera z niej azot i inne związki pokarmowe. Dodatkowo chroni wodę przed przegrzaniem, ponieważ osłania ją od promieni słonecznych. Innym ciekawym gatunkiem jest sit, czyli trawa o wąskich i długich liściach. Kępy potrafią dorastać nawet do 120 cm długości.

Strefy głębokości, czyli różne środowiska w jednej sadzawce

Oczko wodne dzieli się na kilka stref. W przybrzeżnej gleba jest bardzo wilgotna, ale woda nie będzie widoczna na powierzchni. W strefie bagiennej poziom zanurzenia wynosi do 20 cm. Później jest część o niewielkiej głębokości, gdzie sadzi się rośliny, które mogą rosnąć w wodzie do 50 cm. Głębiny są już liczone powyżej poprzedniej wartości. Zazwyczaj występują tam rośliny do oczka wodnego, które wypuszczają długie kłącze.

Rośliny do zasadzenia wokół wody

Strefa wokół wody może być również ciekawym podłożem dla ogrodników, którzy chcą uatrakcyjnić swój ogród. Trzeba pamiętać, że rośliny do oczka wodnego należy wybierać, uwzględniając warunki siedliska, jakie panują na danym obszarze. Wokół sadzawki dobrze sprawdzą się gatunki, które preferują bardzo mokre podłoże, czyli trawy i sitowie. Bardzo często w strefie przybrzeżnej możesz znaleźć:

  • tatarak trawiasty;
  • trzcinę pospolitą.

Są to rośliny, które również w naturze porastają okolice jezior i stawów.

Rośliny części nadbrzeżnej

Praktycznie każdy kojarzy małe żółte kwiaty, które kwitną od marca do maja w okolicach jezior, sadzawek oraz potoków. Mowa tutaj oczywiście o kaczeńcach. Okazuje się, że można je również wykorzystać w okolicach części nadbrzeżnej. Jest jednak dość istotne przeciwwskazanie. Jeżeli nad wodą bawią się dzieci, musisz zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. W większych ilościach te żółte kwiaty są toksyczne. Wymagają stale podmokłej gleby. Są to również rośliny miododajne, więc zwabią okoliczne owady.

Jak oczyścić wodę?

Jeżeli woda jest bardzo zanieczyszczona przez glony, możesz poprawić jej stan poprzez wprowadzenie odpowiednich roślin. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się gatunki pływające, które unoszą nie na powierzchni wody. Pobierają one duże ilości substancji pokarmowych, konkurując tym samym z glonami. Co więcej, blokują dopływ słońca do zbiornika. Po wodzie często pływają hiacynty, które mają bardzo charakterystyczny fioletowy kwiatostan. Na poprawę warunków panujących w wodzie wpłynie również salwinia.

Rośliny natleniające podwodne – wody głębokie, czyli jak rosną rośliny podwodne?

W najgłębszych strefach zbiornika również możesz uprawiać rośliny do oczka wodnego. Przyjmuje się, że mogą być one umieszczane maksymalnie na 150 cm, ale to oczywiście zależy od wymagań konkretnego gatunku. Takiej głębokości może sięgnąć lilia wodna, której kłącze potrafi według niektórych opisów zakorzenić się w dnie nawet 3 m pod powierzchnią wody. Następnie rozmnaża się wegetatywnie, tworząc nowe kłącza, które pną się w stronę światła. Na wierzchołkach wyrastają liście, które unoszą się na powierzchni wody.

Najpopularniejsze rośliny do zbiornika wodnego na strefę płytką

Poza głębinami w oczku wyróżniamy również część płytką. W tym przypadku naturalnym wyborem dla wielu ogrodników do wody w oczku jest kosaciec żółty i pałka wodna. Łodygi kosaćca żółtego dorastają nawet do jednego metra. Roślina wyrasta nad powierzchnię wody i kwitnie tylko przez tydzień w ciągu całego roku. Jej kwiatostan jest intensywnie żółty. Równie często występuje w części bagiennej, gdzie woda nie przekracza 20 cm.

Sadzenie roślin –wody płytkie

Głębokość strefy wód płytkich wynosi maksymalnie 30 cm. To optymalne warunki do rozwoju dla takich roślin jak:

Równie dobrze odnajdą się tam rośliny, które mogą rozwijać się w głębszych częściach. Należą do nich kosaciec i pałka wodna. W przypadku niektórych roślin należy zachować czujność. Dużo gatunków, które odnajdują się dobrze w tej strefie, to rośliny bardzo ekspansywne. Będą one wzajemnie konkurować o miejsce, wypierając inne gatunki.

Ciekawych roślin do oczka wodnego nie brakuje. Pasjonaci ogrodnictwa, którzy mają możliwość urządzenia własnego stawu, powinni zdecydować się na ich posadzenie. Hodowla takich roślin jak moczarka kanadyjska czy babka wodna da bardzo dużo satysfakcji. Przekonaj się o tym!

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022