Ogrodowy recykling może przyjmować wiele form – jedną z nich jest stworzenie unikalnego oczka wodnego. Oczko wodne z wanny może być wolno stojące lub wkopane w ziemię, ale bez względu na ostateczną formę z pewnością wzbudzi twój zachwyt!
Woda i kamień to te elementy ogrodu, które sprawiają, że jest on wyjątkowy. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że niemal w każdym polskim ogrodzie można znaleźć zarówno skalniak, jak i oczko wodne. Zbiornik wodny może być duży i mały, z fontanną lub bez. Coraz większą popularnością cieszą się te z recyklingu, w tym także oczko wodne z wanny. Jak zaaranżować je w swoim ogrodzie?
Stara wanna – sposób na oczko wodne z wanny
Oczko wodne z wanny będzie tak duże, jak sama wanna, a te jak wiadomo, mają różne kształty i rozmiary. Klasyczne wanny najlepiej jest wkopać w ziemię. Wybrane miejsce trzeba dobrze oczyścić z chwastów, pamiętając także o brzegach, na których powstanie rabata z roślinami lubiącymi wilgoć, a jednocześnie wpływającymi na ekosystem oczka wodnego.
Dół można wyłożyć specjalną folią, która zapobiega ewentualnej utracie wody, choć w przypadku oczek wodnych z wanny nie jest to konieczne. Warto pomalować wannę specjalną farbą zapobiegającą rdzy. Małe oczko wodne wymaga filtracji i do tego niezbędne są odpowiednie rośliny. Sadzi się je tarasowo, uwzględniając głębokość samego oczka wodnego – w przypadku wanny będzie ono dość płytkie.
Rośliny do oczka wodnego
Stojąca woda wymaga odpowiedniej filtracji, inaczej staje się mętna, zaczyna śmierdzieć, co związane jest z obecnością glonów. Aby lustro wody pozostawało czyste, w minioczku wodnym potrzebne są rośliny:
- kaczeńce błotne;
- lilie wodne;
- salwinia pływająca;
- żabiściek pływający;
- pływacz zwyczajny.
Można pokusić się również o trawy ozdobne, które lubią bagienne podłoże, ale mogą również – jak miskant chiński – stanowić znakomite tło posadzone tuż za oczkiem wodnym. Rośliny wsadza się w donicach jutowych, przygotowując wcześniej specjalną mieszankę gliny i piasku, która ułatwia ukorzenienie się rośliny.
Oczko wodne z wanny – wkopać czy nie?
Wykopanie dołu w przypadku starej wanny nie zawsze jest konieczne do budowy oczka wodnego. Jeśli posiadasz ocynkowaną balię lub zabytkową, żeliwną wannę na nóżkach, zdecydowanie lepiej prezentować się będzie jako oczko wodne wolno stojące, nadając twojemu ogrodowi nieco tajemniczości. W takim wypadku pamiętaj o zabezpieczeniu dna wanny przed rdzą.
Klasyczne i współczesne wanny można obłożyć mozaiką z ozdobnego szkła lub tradycyjnie wkopać. Wkopanie wanny jest proste, a niecka z wodą, jaką stworzy, znakomicie wygląda w otoczeniu roślin ceniących wilgoć i żwir, który zabezpiecza brzegi. Ostateczne wykonanie oczka zależy od twojej własnej wizji!
Oczko wodne z wanny, czyli minifontanna w ogrodzie
Oczko wodne w ogrodzie to miejsce, w którym schronienie i wytchnienie znajdują także zwierzęta. Z pewnością nieraz zobaczysz wróble czy sikorki, które w upalny dzień przylecą napić się wody, jak i żaby i ropuchy, które wchodzą do niej, aby się ochłodzić. Minioczko wodne nie jest miejscem dedykowanym rybom, dlatego nie wolno ich do niego wpuszczać.
Fontanna solarna w oczku wodnym z wanny
Oprócz roślin ważną funkcję w oczku wodnym może pełnić kaskada lub fontanna – także ta solarna. Przepływ wody napowietrza ją, co z kolei prowadzi do zmniejszenia ilości glonów, a zatem woda nie śmierdzi i nie staje się siedliskiem wylęgu komarów. Dodatkowym atutem jest delikatny szum, który niesie ukojenie. Proste, solarne fontanny napędzane są promieniami słonecznymi i działają dokładnie tak, jak lampy solarne. Choć nie są w stanie zasilić dużego oczka, z pewnością dadzą radę w oczku wodnym z wanny i zastąpią kosztowną pompę.
Oczko wodne z wanny to świetna dekoracja ogrodu, która pasuje zarówno do tych nowoczesnych i minimalistycznych działek, jak i do tych rustykalnych, w których pełno jest miododajnych kwiatów. Oczko wodne można stworzyć także ze starej balii, mocując w niej fontannę solarną i zapewniając okolicznym ptakom znakomity przystanek.
Zobacz także:- Jak zbudować oczko wodne w ogrodzie krok po kroku?
- Oczko wodne z opony. Recyklingowy hit w ogrodzie, czy raczej mało estetyczne rozwiązanie?
- Pistia – poznaj opis, wymagania i sposób uprawy tej rośliny pływającej
- Rośliny do oczka wodnego – popularne pływające rośliny, które oczyszczają wodę i tworzą optymalne warunki dla zwierząt
- Rośliny bagienne do obsadzenia oczka wodnego w ogrodzie. Które gatunki najlepiej nadają się do uprawy amatorskiej?
- Najpiękniejsze rośliny wodne i bagienne – oczka i ogrody wodne nabiorą dzięki nim wyjątkowego wyglądu
- Hiacynt wodny – eichornia gruboogonkowa. Uprawa i pielęgnacja
- Rośliny o liściach pływających – gatunki roślin wodnych do niewielkich zbiorników
- Oczeret – cechy charakterystyczne, występowanie i uprawa rośliny
- Lilia wodna – bajkowy akcent w ogrodzie
- Żabieniec babka wodna – informacje i ciekawostki, które warto znać
- Grążel żółty (Nuphar lutea) – charakterystyka i uprawa wodnej rośliny. Poznaj właściwości lecznicze innych odmian