Woda i kamień to te elementy ogrodu, które sprawiają, że jest on wyjątkowy. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że niemal w każdym polskim ogrodzie można znaleźć zarówno skalniak, jak i oczko wodne. Zbiornik wodny może być duży i mały, z fontanną lub bez. Coraz większą popularnością cieszą się te z recyklingu, w tym także oczko wodne z wanny. Jak zaaranżować je w swoim ogrodzie?

Zapamiętaj!

 • Oczko wodne ze starej wanny to popularna ozdoba ogrodu.
 • Oczko wodne powinno być wkopane w ziemię lub wykonane jako konstrukcja wolnostojąca.
 • Dno wanny można wyłożyć specjalną folią lub pomalować, aby zapobiec rdzy.
 • Do filtrowania wody potrzebne są rośliny takie jak nagietek bagienny, lilie wodne, salwinia pływająca, żabienica pływająca i pływacz zwyczajny.

Stara wanna – sposób na oczko wodne z wanny

Oczko wodne z wanny będzie tak duże, jak sama wanna, a te jak wiadomo, mają różne kształty i rozmiary. Klasyczne wanny najlepiej jest wkopać w ziemię. Wybrane miejsce trzeba dobrze oczyścić z chwastów, pamiętając także o brzegach, na których powstanie rabata z roślinami lubiącymi wilgoć, a jednocześnie wpływającymi na ekosystem oczka wodnego.

Porada

Dół można wyłożyć specjalną folią, która zapobiega ewentualnej utracie wody, choć w przypadku oczek wodnych z wanny nie jest to konieczne. Warto pomalować wannę specjalną farbą zapobiegającą rdzy. Małe oczko wodne wymaga filtracji i do tego niezbędne są odpowiednie rośliny. Sadzi się je tarasowo, uwzględniając głębokość samego oczka wodnego – w przypadku wanny będzie ono dość płytkie.

Rośliny do oczka wodnego

Stojąca woda wymaga odpowiedniej filtracji, inaczej staje się mętna, zaczyna śmierdzieć, co związane jest z obecnością glonów. Aby lustro wody pozostawało czyste, w minioczku wodnym potrzebne są rośliny:

 • kaczeńce błotne;
 • lilie wodne;
 • salwinia pływająca;
 • żabiściek pływający;
 • pływacz zwyczajny.

Można pokusić się również o trawy ozdobne, które lubią bagienne podłoże, ale mogą również – jak miskant chiński – stanowić znakomite tło posadzone tuż za oczkiem wodnym. Rośliny wsadza się w donicach jutowych, przygotowując wcześniej specjalną mieszankę gliny i piasku, która ułatwia ukorzenienie się rośliny.

jakie rośliny do oczka wodnego

Oczko wodne z wanny – wkopać czy nie?

Wykopanie dołu w przypadku starej wanny nie zawsze jest konieczne do budowy oczka wodnego. Jeśli posiadasz ocynkowaną balię lub zabytkową, żeliwną wannę na nóżkach, zdecydowanie lepiej prezentować się będzie jako oczko wodne wolno stojące, nadając twojemu ogrodowi nieco tajemniczości. W takim wypadku pamiętaj o zabezpieczeniu dna wanny przed rdzą.

Klasyczne i współczesne wanny można obłożyć mozaiką z ozdobnego szkła lub tradycyjnie wkopać. Wkopanie wanny jest proste, a niecka z wodą, jaką stworzy, znakomicie wygląda w otoczeniu roślin ceniących wilgoć i żwir, który zabezpiecza brzegi. Ostateczne wykonanie oczka zależy od twojej własnej wizji!

wykorzystanie wanny w ogrodzie - zdjęcia

Oczko wodne z wanny, czyli minifontanna w ogrodzie

Oczko wodne w ogrodzie to miejsce, w którym schronienie i wytchnienie znajdują także zwierzęta. Z pewnością nieraz zobaczysz wróble czy sikorki, które w upalny dzień przylecą napić się wody, jak i żaby i ropuchy, które wchodzą do niej, aby się ochłodzić. Minioczko wodne nie jest miejscem dedykowanym rybom, dlatego nie wolno ich do niego wpuszczać.

Fontanna solarna w oczku wodnym z wanny

Oprócz roślin ważną funkcję w oczku wodnym może pełnić kaskada lub fontanna – także ta solarna. Przepływ wody napowietrza ją, co z kolei prowadzi do zmniejszenia ilości glonów, a zatem woda nie śmierdzi i nie staje się siedliskiem wylęgu komarów. Dodatkowym atutem jest delikatny szum, który niesie ukojenie. Proste, solarne fontanny napędzane są promieniami słonecznymi i działają dokładnie tak, jak lampy solarne. Choć nie są w stanie zasilić dużego oczka, z pewnością dadzą radę w oczku wodnym z wanny i zastąpią kosztowną pompę.

Oczko wodne z wanny to świetna dekoracja ogrodu, która pasuje zarówno do tych nowoczesnych i minimalistycznych działek, jak i do tych rustykalnych, w których pełno jest miododajnych kwiatów. Oczko wodne można stworzyć także ze starej balii, mocując w niej fontannę solarną i zapewniając okolicznym ptakom znakomity przystanek.

jak wykorzystać starą wannę w ogrodzie

Często zadawane pytania

Do czego wykorzystać starą wannę?

Wykorzystanie starej wanny:

 • Można przekształcić ją w doniczkę na kwiaty lub warzywa. Wystarczy wywiercić kilka otworów na dnie, dodać ziemię i posadzić rośliny.
 • Można ją przemalować i przekształcić w element dekoracyjny na podwórku lub tarasie.
 • Można zamienić ją w karmnik dla ptaków, dodając podstawę i wysypując ziarna.

Jak tanio zrobić oczko wodne?

Jeśli szukasz sposobu na tanie oczko wodne, możesz wykorzystać naturalne elementy, takie jak kamienie, rośliny wodne i folia ochronna. Możesz wykopać dziurę w kształcie oczka wodnego w ogrodzie i wyłożyć ją folią ochronną przed przeciekaniem wody. Następnie dodaj kamienie, rośliny wodne i wodę. To proste i niedrogie rozwiązanie, które doda piękna twojemu ogrodowi.

Jak wykorzystać stare wiadra w ogrodzie?

Wykorzystanie starych wiader w ogrodzie:

 • Stare wiadro można przemalować i przekształcić w doniczkę na kwiaty.
 • Wiadro można wykorzystać jako podstawę dla małego stolika ogrodowego lub jako podstawę pod lampę ogrodową.
 • Można je zamienić w mini-ogródek ziołowy lub warzywny, dodając ziemię i sadząc rośliny.
Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2023