W naturze zbiorniki wodne są często porośnięte roślinnością właściwą dla tego rodzaju środowiska. Możesz spróbować odtworzyć taką scenerię na swojej działce. Popularne rośliny o liściach pływających można spotkać podczas spaceru nad wodą. W uprawie rzadziej widzi się rośliny o egzotycznym kształcie, np. osokę aloesowatą lub pistię, czyli sałatę wodną. Stwórz kompozycję z gatunkami podwodnymi rosnącymi w sadzawce ogrodowej.

Zapamiętaj!

  • Rośliny ogrodowe o pływających liściach mogą stanowić atrakcyjny dodatek do ogrodowych stawów.
  • Popularne odmiany roślin wodnych to żółta lilia wodna, grzybienie wodne (lub nenufary) i żabienice.
  • Powinny być one sadzone na głębokości od 20 do 150 cm i mogą wymagać specjalnych mieszanek glebowych.

Przegląd gatunków roślin pływających: grążel żółty

Rośliny wodne o liściach pływających po powierzchni wody odpowiednie do nasadzeń w sąsiedztwie ogrodowych zbiorników wodnych mogą mieć dekoracyjne kwiaty. Zwykle ich ulistnienie i łodygi są zanurzone w wodzie. Charakterystyczne żółte kwiaty grążeli wystają nad lustro wody na dość grubych sztywnych pędach. Kłącze jest przytwierdzone do podłoża na głębokości do 2 m. Duże owalne liście z charakterystycznym wcięciem to cecha rozpoznawcza tego gatunku.

Grzybień wodny, czyli nenufar lub lilia wodna

Rodzima roślina zanurzona w wodzie, grzybień biały, inaczej nazywana jest nenufarem. Jest to bylina o nerkowatych liściach. Jej kłącze powinno być zakorzenione w dnie zbiornika. W sprzedaży można spotkać wiele barwnych odmian grążeli o okazałych i spektakularnie wyglądających pełnych kwiatach. Nazywa się je liliami wodnymi. Ich płatki mogą mieć kolor łososiowy, różowy, czerwony, morelowy, żółty i biały. Wydzielają przyjemny zapach.

Żabiściek pływający – znana bylina wodna

Żabiściek rośnie w naturze na płytkiej wodzie. Jest rośliną ekspansywną i potrafi dość wytworzyć warstwę liści na tafli stawu. Białe kwiaty wystają kilka cm ponad powierzchnię wody, a liście kładą się na jej powierzchni. Żabiściek lubi zbiorniki z wodą o odczynie zasadowym. Do rodziny żabiściekowatych należy mało popularna osoka aloesowata. Jej liście przypominają rozety aloesu.

Jak sadzić rośliny o liściach pływających?

Jeśli twój zbiornik nie jest wyłożony folią lub wybetonowany, możesz sadzić te rośliny bezpośrednio w podłożu w jego dnie. Głębokość sadzenia powinna wynosić od 20 do 150 cm. Gatunki ekspansywne dobrze jest umieszczać dodatkowo w specjalnych pojemnikach lub workach, aby móc kontrolować ich liczebność. Zwróć uwagę na to, aby pojemniki miały otwory w dnie i na bocznych ściankach oraz na to, aby ich rozmiar był odpowiedni, aby pomieścić kłącze. Z uwagi na to, że rośliny pobierają substancje odżywcze całą powierzchnią, podłoże służy im tylko do przytwierdzenia się. Możesz spróbować zrobić samodzielnie mieszankę ziemi do sadzenia. Składa się ona z piasku i gliny.

Urozmaicisz otoczenie swojej sadzawki, gdy posadzisz w niej wodne rośliny o liściach pływających. Ich kwiaty oraz charakterystyczny kształt liści sprawi, że twoje oczko wodne będzie wyglądać naturalnie i romantycznie.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023