Założenie ogrodu, w którym obok kwiatów będą pasujące dodatki, to kwestia gustu, ale też stylu, na jaki się zdecydujemy. Ogród w stylu boho to opcja dla osób, które lubią urokliwe przestrzenie. Zobacz, jak to zorganizować oraz jakie rośliny i dodatki wybrać.

Na czym polega styl boho?

Sam wyraz „boho” jest pochodną wyrazu „bohema”, która oznaczała grupę artystów niestosujących się do ogólnie przyjętych zasad społecznych. Chodziło o brak ograniczeń, wolność, przestrzeń i wyobraźnię. Dokładnie na tym samym polega ten styl w aranżowaniu wnętrz i ogródków. Najważniejsza jest tu zabawa formą.

Główną zasadą ogródka w tym stylu jest więc po prostu… brak jakichkolwiek zasad. Możesz zdać się na własną wyobraźnię i poczucie estetyki. Nie bój się mieszać ze sobą elementów, które z pozoru do siebie nie pasują, w tym różnych barw, materiałów czy faktur. Dzięki temu uzyskasz orientalny i niepowtarzalny klimat.

Jaki jest ogród w stylu boho?

Z pewnością kojarzysz modę w stylu boho, która nie przemija od dziesiątek lat. Podobnie jest w przypadku wnętrz. Być może jednak nie spotkałeś się wcześniej z ogródkiem czy tarasem w tym stylu. Na czym więc to polega? Przede wszystkim na mieszaniu ze sobą elementów „z różnych bajek”. W ten sposób stworzysz coś, co nie będzie kopią. Oczywiście możesz szukać inspiracji i jest to jak najbardziej dobry pomysł!

Choć w ogrodzie z reguły tematem przewodnim są rośliny, w tym wypadku jest nieco inaczej. Główną rolę odgrywają bowiem dodatki. Kolorystyka powinna być ciepła. Postaw między innymi na kolorowy dywan we wzory – czy to kwiatowe, czy to w ornamenty. Niektórzy wybierają również dywan, który ma imitować zwierzęcą skórę. Jeśli chodzi o meble, tu także bazą są dodatki. Możesz wybrać dowolny materiał mebli, ale koniecznie dodaj do tego barwne poduchy z frędzlami. Nie zapomnij o pledach i kocach, które ogrzeją w chłodny wieczór. Niech dużo się dzieje!

Oprócz tego – w przypadku balkonu czy tarasu – możesz zawiesić wielokolorowe chusty, które stworzą coś na kształt baldachimu. Genialnie będą się prezentować też modne ostatnio makramy. Dodaj do tego sporo źródeł ciepłego światła. Świetną opcją będą lampiony lub lampy w orientalnym stylu. To doda nieco magii i uczyni przestrzeń jeszcze bardziej przyjemną dla oka. Ciekawą opcją są światełka w formie łańcuchów, którymi możesz opleść drzewa czy słupy.

Meble ogrodowe

Choć nie ma tu jednej reguły, na jaki materiał należy postawić przy wyborze mebli, polecamy między innymi wiklinę lub imitujący ją technorattan. A może wygodny, wiszący kosz z poduszkami? Poza tym możesz spokojnie wybrać meble z metalu czy z drewna. Trzeba dodać, że naturalne materiały wizualnie ocieplają całość i sprawiają, że przestrzeń jest przytulna.

Co jeszcze warto mieć w ogrodzie w stylu boho? Na przykład hamak, huśtawkę lub nawet bujany fotel. Jest to w końcu miejsce do relaksu i wyciszenia się, więc meble mają być przede wszystkim wygodne. 

Rośliny w ogródku boho

Mimo że to dodatki są tu kluczem do uzyskania stylu boho, nie zapominaj o roślinach, które dodadzą aranżacji charakteru. Z racji tego, że istotna jest tu intensywna kolorystyka, wybierz kwiaty o ciepłych, wyraźnych kolorach, a także orientalne gatunki roślin. Na balkonie czy tarasie możesz je posadzić w donicach, zaś w ogrodzie – w glebie.

Przykładowymi drzewami, które warto mieć w przypadku ogrodu boho, są wierzby płaczące czy mandżurska. Z krzewów poleca się między innymi jaśminowca, kalinę, bez lilak czy pęcherznicę. Przestrzeń uzupełnij trawami w różnych kolorach i bylinami, takimi jak krwawniki czy lilowce.

Posadź też trochę ziół użytkowych, które mają kilka zalet – pięknie wyglądają, wspaniale pachną, a przy tym są praktyczne, bo możesz je wykorzystać w kuchni. Rośliny nie muszą być posadzone równo niczym od linijki – jest to nawet niepożądane. Wprowadź nieco chaosu, by efekt był jak najbardziej naturalny. 

Ogród w stylu boho to ciekawa propozycja, jeśli chcesz dla dynamiczny, a zarazem modny sposób urozmaicić przestrzeń wokół domu.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022