Oczar wirginijski to roślina powszechnie znana i wykorzystywana w medycynie. Dorasta do kilku metrów wysokości. Zachwyca wyglądem i właściwościami. Sprawdź, w jakich schorzeniach pomaga złoto Ameryki Północnej!

Oczar wirginijski to gatunek, który przybył z Ameryki Północnej. Tamtejsza ludność pierwotna wykorzystywała go do leczenia chorób i urazów. Przekazali tę wiedzę dalej, dzięki czemu do dzisiaj gatunek ten jest powszechnie wykorzystywany. Pozyskiwane z niego substancje stanowią istotne składniki kosmetyków. Dowiedz się, w jakich przypadłościach może ci pomóc oczar!

Oczar wirginijski (łac. Hamamelis virginiana) – roślina z Ameryki Północnej

Oczar wirginijski to roślina, która przybiera formę drzewa lub krzewu. Naturalny obszar występowania obejmuje rejony USA i Kanady. W Europie uprawiana jest głównie jako roślina ozdobna, którą często możesz spotkać w parkach. Powszechnie znane są jej właściwości lecznicze. Wykorzystywana jest zarówno do produkowania leków, jak i kosmetyków. Oczar wirginijski to gatunek od dawna związany mistycyzmem. Z jego drewna wykonywano różdżki do radiestezji, czyli wykrywania promieniowania.

Jak rdzenni mieszkańcy Ameryki rozpoznawali oczar wirginijski?

Oczar wirginijski to w pokroju drzewo lub krzew o żółtych kwiatach, które pojawiają się dopiero jesienią lub nawet zimą. Liście są zielonobrunatne. Kształt liścia jest jajowaty, ma karbowane brzegi. Wzdłuż liścia widnieje około 5 par nerwów, które pod ostrym kątem przebiegają po tkance. Liście oczaru wykorzystywane są do sporządzania wywaru, który Indianie północnoamerykańscy stosowali na zapalenia i obrzęki. Z racji na stosunkowo wysoką skuteczność tej metody praktyka została przejęta przez osadników. W konsekwencji do dziś mieszkańcy USA wykorzystują w ten sposób tę roślinę.

Zastosowanie w kosmetyce

Oczar wirginijski to bardzo często spotykany składnik kosmetyków. Zawiera on substancje, które mają właściwości ściągające. Pozwala zmniejszyć widoczność niedoskonałości skóry. Jego składniki aktywne wykorzystywane są np. w preparatach stosowanych po goleniu. Pozwalają one na zmniejszenie podrażnień oraz skutecznie minimalizują drobne zacięcia. Co ciekawe, destylat wodny z części rośliny wykorzystywany jest przy produkcji farb do tatuażu. Znajduje się tam, ponieważ przedłuża trwałość barwnika w skórze.

Oczar wirginijski – krzew prosty w uprawie

Oczar wirginijski (łac. Hamamelis virginiana) to roślina dorastająca do 4 metrów wysokości. Gatunek rośnie wolno, do maksymalnej wysokości dorasta po kilkunastu latach nieprzerwanego wzrostu. Pokrój rośliny jest zazwyczaj regularny, parasolowaty. Możesz podjąć próbę kształtowania rośliny. W przypadku niepowodzeń osiągające 15 cm liście skutecznie przesłonią niedoskonałości. Gatunek jest wrażliwy na suszę. Nie powinieneś dopuszczać do przesuszenia. W związku z tym, podczas długich okresów bez opadów konieczne jest podlewanie. Należy stosować ściółkowanie korą, które pomoże ograniczyć straty wody.

Uprawa i działanie

Jest to gatunek, który można uprawiać na wiele sposobów. Nadaje się do tworzenia szpalerów. Jest również ciekawie kontrastującym z iglakami elementem aranżacji. Niektórzy hodują go wyłącznie ze względu na jego dużą zielarską wartość. Zawarte w nim olejki eteryczne i garbniki wykazują szereg pozytywnych właściwości. Roślina może być stosowana na różne dolegliwości skóry w tym trądzik, ponieważ działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie.

Złoto Indian – właściwości i zastosowanie oczaru

Rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej doskonale zdawali sobie sprawę z prozdrowotnych właściwości tej rośliny. Był to jeden z filarów tradycyjnej medycyny. Po latach ten gatunek został dokładnie przebadany. Potwierdzono wtedy, że oczar:

  • łagodzi podrażnienia;
  • przyspiesza gojenie się ran;
  • ułatwia tamowanie krwi;
  • pomaga łagodzić skutki poparzeń;
  • wspomaga działanie układu krwionośnego;
  • łagodzi objawy ukąszenia owadów;
  • wspomaga regulację poziomu sebum;
  • działa przeciwzapalnie;
  • ma działanie przeciwbakteryjne;
  • pomaga zwalczyć łupież.

Oczar wirginijski – właściwości dermatologiczne

Kto powinien stosować preparaty na bazie oczaru? Skorzystać z nich może każda osoba, która boryka się z problemami skóry. Jeżeli masz przesuszoną cerę lub nawet bardziej poważne dolegliwości takie jak trądzik, a nawet atopowe zapalenie skóry, to środki zawierające wyciąg z liści lub kory oczaru mogą pomóc. Liczne kwasy tłuszczowe, saponiny, garbniki i flawonoidy zawarte w roślinie stosowane są powszechnie w pielęgnacji skóry naczynkowej.

Hydrolat z oczaru wirginijskiego

Osoby, które cierpią na trądzik lub nadmierne wydzielanie łoju testują wiele różnych środków, szukając tego odpowiedniego. Niestety duża część z nich wyłącznie pogarsza sytuację. Hydrolat z Hamamelisem potrafi skutecznie złagodzić objawy tych przypadłości, poprzez normalizację sebum. W związku z tym cieszy się on bardzo dużą popularnością. Jest również często polecany wśród osób, które mierzą się z łupieżem i przesuszeniem skóry. Poprzez regularne wykorzystywanie hydrolatu można poprawić kondycję cery oraz włosów. Aplikacja jest bardzo łatwa. Wystarczy dodać go do szamponu lub balsamu.

Kosmetyki zawierające oczar wirginijski są bezpieczne dla zdrowia. Nie powodują one dodatkowych niepożądanych działań. Składnik ten dostępny jest w balsamach, kremach oraz maskach. Gatunek występuje w ogrodach, parkach lub skwerach. Ta niesamowita roślina pozwala na zwalczenie problemów ze skórą. Wiedza, którą przekazała rdzenna ludność Ameryki Północnej, jest wciąż bardzo istotna. Pamiętaj jednak, że zawsze w przypadku jakichkolwiek uporczywych dolegliwościach, należy najpierw skontaktować się z lekarzem.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022