Niecierpek balsamina (Impatiens balsamina) to pochodząca z Azji roślina ozdobna, jedna z najpopularniejszych tego rodzaju. Hodowana jest w wielu odmianach zarówno w donicach, jak i na rabatach. Poznaj ją bliżej!
Nieciepek balsamina to gatunek, który najczęściej wykorzystywany jest w przydomowych ogrodach i na działkach. Może jednak rosnąć niemalże wszędzie. Jego piękny i ma bardzo ciekawy pokrój, dlatego często wybierają go miłośnicy oryginalnych roślin.
Niecierpek balsamina – charakterystyka
Niecierpek balsamina jest rośliną jednoroczną, której wysokość rzadko przekracza 70 cm. Często można spotkać odmiany karłowate, które mierzą zaledwie 20-30 cm. Lancetowate liście osadzone są na mięsistych i stosunkowo grubych łodygach.
Najbardziej okazale roślina prezentuje się w okresie kwitnienia, który trwa wyjątkowo długo – od czerwca aż do października. Na szczycie pędów pojawiają się wtedy pełne i duże kwiaty o motylkowatym kształcie. W zależności od odmiany występują w bardzo różnych kolorach – od bieli, przez róż aż po intensywną czerwień i fiolety.
Odmiany niecierpka balsamina
Poszczególne odmiany niecierpka różnią sie od siebie zarówno barwą płatków, jak i wysokością. Najpopularniejsze z nich to na przykład:
- Sandra – kwitnie na różowo a jej kwiaty są dobrze widoczne spomiędzy liści.
- Karla – jej kwiaty czerwone i duże.
- Carambole – posiada bardzo duże kwiaty o różnych barwach.
Niecierpek balsamina – uprawa
Niecierpek balsamina to gatunek o niskich wymaganiach. Świetnie radzi sobie zarówno w doniczkach, jak i na ogrodowych rabatach. Przy jego uprawie trzeba jednak trzymać się kilku istotnych zasad.
Sadzenie niecierpków
Zarówno w donicach, jak i w gruncie niecierpek najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach. W uprawie doniczkowej możesz ograniczyć się do zwykłej ziemi do kwiatów z warstwą drenażu na dnie zbiornika.
Rodzaj podłoża ma większe znacznie w przypadku sadzenia tych kwiatów w ogrodzie. Tutaj najlepiej sprawdzi się lekkie i żyzne podłoże o dużej ilości składników mineralnych. Na samym początku glebę warto zasilić kompostem. Przed posadzeniem niecierpka pozbądź się ze stanowiska wszystkich chwastów. Zadbaj także, aby ziemia była dobrze napowietrzona.
Pielęgnacja niecierpków
Jeżeli chcesz, aby roślina rosła szybko i rodziła piękne kwiaty, konieczne będzie jej regularne podlewanie. Nawadnianie nie powinno być jednak zbyt obfite. Staraj się unikać gromadzenia wody. Może to doprowadzić do rozwinięcia się chorób grzybiczych a nawet do gnicia korzeni.
Jeżeli przed zasadzeniem rośliny wzbogaciłeś glebę kompostem, to jej dalsze nawożenie nie jest konieczne. Możesz jednak zastosować wieloskładnikowy nawóz mineralny, który wzbogaci roślinę i przyspieszy jej rozwój.
Niecierpek balsamina – choroby i pasożyty
Niecierpek balsamina może cierpień na szarą pleśń lub inne choroby grzybicze. Najlepszą profilaktykę stanowi rozsądne gospodarowanie nawadnianiem. Jeżeli nie będziesz go przelewał, niecierpek nie powinien chorować.
Pewnym zagrożeniem są jednak pasożyty. Najczęściej pojawiają się mszyce i przędziorki, które prowadzą do poważnego osłabienia rośliny. Warto uważnie przyglądać się liściom, aby w razie czego szybko rozpoznać problem.
Niecierpek balsamina to piękna roślina jednoroczna, która nie lubi przymrozków. Najlepiej czuje się na ciepłym i słonecznym stanowisku. Rodzi piękne kolorowe kwiaty i zachwyca swoim wyglądem.