Nandina domestica coraz częściej uprawiana jest w polskich ogrodach! Jest to ozdobny krzew, który zachwyca swoim wyglądem! Warto przyjrzeć się jej bliżej!

Nandina domestica – występowanie

Nandina domowa (Nandina domestica) to gatunek krzewu, który naturalnie występuje we wschodniej i południowej Azji, między innymi w Japonii, Chinach i Indiach. Jest to roślina ozdobna, która w ciepłym klimacie dziczeje i staje się inwazyjna. Rośnie głównie w lasach, ale spotkać też ją można w dolinach rzek, zwłaszcza na terenach zalewowych. Coraz częściej uprawiana jest w ogródkach. Warto tu dodać, że nandina domowa jest trująca dla zwierząt – ze względu na zawartość toksycznych alkaloidów.

Jak wygląda Nandina domestica?

Nandina domestica to atrakcyjny, nieduży, ale gęsty krzew. Dorasta do około 2,5 m wysokości 1 m szerokości. Charakteryzuje się ozdobnymi, błyszczącymi liśćmi i dekoracyjnymi, kulistymi, czerwonymi owocami (niejadalnymi). Jej pędy pokryte są gładkimi, dużymi, lancetowatymi i zielonymi liśćmi, które przypominają pędy bambusa. Nandina domestic wyróżnia się silnie rozwiniętym, gęstym systemem korzeniowym. Na uwagę zasługują również jej kwiaty, które są bardzo drobne, wonne i zebrane w kwiatostany. Roślina kwitnie w czerwcu.

Odmiany uprawne nandiny domowej

Do popularnych odmian tej rośliny zaliczamy między innymi:

  • ’Harbour Dwarf’ – odmiana o zwartym pokroju, jej liście jesienią i zimą są czerwone i szerokie;
  • ’Alba’ – odmiana o białych owocach, dorasta do 150 cm wysokości;
  • ’Fire Power’ – charakteryzuje się zwartym pokrojem, żółtymi i zielonymi liśćmi w okresie letnim, czerwonymi jesienią i błyszczącymi zimą;
  • ’Nana Purpurea’ – odmiana niska, jej liście są szerokie i przez cały czas purpurowe;
  • ’Pygmaea’ – dorasta tylko do 30 cm wysokości, jej liście zimą są czerwone i błyszczące;
  • ’Richmond’ – to odmiana silnie rosnąca, osiąga wysokość do 2 m.

Nandina domowa – uprawa

Nandina domowa nie sprawia problemów w uprawie. Najlepiej rośnie na próchniczych, lekko wilgotnych, żyznych i przepuszczalnych glebach o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Należy ją podlewać w okresach bezdeszczowych. Na zimę warto ją okryć włókniną, ponieważ nie jest ona w pełni mrozoodporna. Jej stanowisko powinno być ciepłe, słoneczne lub lekko półcieniste.

Nandina domestica – całoroczna roślina ozdobna

Nandina domestica może przez cały rok zdobić ogród:

  • latem – zachwyca ładnym, krzewiastym pokrojem i pięknymi liśćmi;
  • wiosną – przyciąga uwagę drobnymi, licznymi, pachnącymi, białymi kwiatami;
  • jesienią i zimą – imponuje czerwonymi owocami i bordowymi liśćmi.

Nandina domestica to świetny wybór! Sadząc tę roślinę, pamiętaj, że zalicza się ją do gatunków inwazyjnych, ponieważ bardzo szybko się rozrasta. Dlatego zaplanuj dla niej odpowiednią przestrzeń.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022