Mydlnica bazyliowata (Saponaria ocymoides) to roślina z rodziny goździkowatych. Jakie są wymagania uprawowe? W jakiej części ogrodu sprawdzi się najlepiej? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Ten gatunek mydlnicy naturalnie zarasta tereny Alp. Można spotkać go powszechnie w krajach Europy Południowej, takich jak Włochy, czy Francja. W Polsce przede wszystkim pojawia się w roli rośliny ozdobnej. Wypuszcza piękne i Ładnie pachnące kwiaty dlatego jest częstym gościem w przydomowych ogrodach. Sprawdź, czym wyróżnia się mydlnica bazyliowata.

Mydlnica bazyliowata – opis i charakterystyka

Mydlnica bazyliowata to nieduża bylina która zazwyczaj osiąga od 5 do 25 cm wysokości. Jej łodyga jest mocna rozgałęziona i zdrewniała u podstawy. Rozrastające się i płożące pędy są pokryte meszkiem. Młode pędy są wzniesione, jednak z czasem lekko pochylają się w dół.

Liście rośliny są zielone. Mają kształt owalny, czasami łyżeczkowany. W przeciwieństwie do łodygi ogonek liściowy nie jest owłosiony. W okresie kwitnienia na szczytach pędów pojawiają się kwiatostany w formie wierzchotek. Płatki kwiatów mają barwę od białej do lekko różowej. W każdym kwiatku jest ich pięć

Po przekwitnięciu roślina rodzi owoce, które mają formę torebek o cylindrycznym kształcie.

Mydlnica bazyliowata – uprawa w ogrodzie

Mydlnica bazyliowata to roślina która cechuje się dosyć dużą odpornością. Nie wymaga od ogrodnika szczególnego doświadczenia, dlatego poradzi sobie z jej prawą niemal każdy. Warto jednak pamiętać, że tak jak każda roślina, ma ona swoje specyficzne wymagania. Jeżeli nie zostaną spełnione sadzonki mogą się nie przyjąć lub roślina po prostu nie wykaże pełni swoich możliwości.

Mydlnica bazyliowata – stanowisko

Jeżeli przygotowujesz dla swojej mydlnicy stanowisko w ogrodzie, koniecznie zdecyduj się na takie, które znajduje się w pełnym słońcu. To właśnie tam roślina będzie najbardziej okazale kwitła. W ostateczności może jednak zostać posadzona również w półcieniu.

W naturalnym środowisku gatunek rośnie na skalnych wapiennych powierzchniach. Dlatego z powodzeniem rośliny rośliny te można hodować również na skalniakach, czy murkach.

Wymagania mydlnicy w ogrodzie

Wiesz już, że roślina najlepiej kwitnie na słonecznych stanowiskach. Teraz warto odpowiedzieć sobie na pytanie jakie podłoże będzie dla niej najlepsze. Wybierz glebę o zasadowym odczynie pH. Powinna ona być możliwie jak najlepiej przepuszczalna. Mydlnica dobrze radzi sobie nawet w nieco suchych glebach.

Mydlnica – pielęgnacja

Ten gatunek wymaga dosyć umiarkowanej pielęgnacji. Najważniejsze jest zapewnienie mydlnicy odpowiednich parametrów gleby i słonecznego stanowiska. Jeżeli będzie miała takie warunki zapewne szybko i obficie się rozrośnie. Zazwyczaj roślina wysiewa się sama wykorzystując do tego wiatr. Jeżeli jednak masz taką potrzebę, możesz zastosować standardowe rozmnażanie poprzez podział.

Nawożenie zazwyczaj nie jest potrzebne. Mydlnicę podlewamy wyłącznie w okresie przedłużającej się suszy, ponieważ dosyć dobrze znosi suche podłoża. Istotnym elementem pielęgnacji tej rośliny jest natomiast usuwanie przekwitających kwiatostanów. Dzięki temu prostemu zabiegowi przedłużysz nieznacznie okres kwitnienia. Dlatego rozrośnięte kępy trzeba raz na jakiś czas nieco ściąć. Najlepiej zrobić to latem, kiedy mydlnica przekwitnie.

Mydlnica bazyliowata – problemy i choroby

Mydlnica jest rośliną stosunkowo odporną. Z reguły rośnie bardzo dobrze bez dużej ingerencji ze strony ogrodnika. Trzeba jednak pamiętać, że przedstawiciele tego gatunku nie przepadają za nadmiarem wody. Podlewanie trzeba dozować bardzo umiejętnie. W przeciwnym razie system korzeniowy rośliny może zacząć gnić od nadmiaru wody.

W sezonie wegetatywnym roślina omawianego gatunku jest dosyć mocno narażona na inwazję różnych szkodników. Najczęściej zagrażają jej mszyce i ślimaki, jednak niebezpieczeństwo stanowią również rozmaite choroby grzybowe, przede wszystkim plamistość liści.

Do zwalczania chorób i szkodników mydlicy zawsze najlepiej używać naturalnych i ekologicznych sposobów. Dopiero po tym jak one zawiodą warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty chemiczne. 

Naturalne środki na przykład uważane na bazie czosnku można zrobić samemu lub kupić w jednym z ekologicznych sklepów ogrodniczych.

Saponaria ocymoides – zastosowanie w ogrodzie

W naszych ogrodach mydlnica najczęściej sadzona jest w nasłonecznionych i dobrze wyeksponowanych stanowiskach. Ze względu na to, że dobrze czuję się w suchej ziemi będzie znakomitą ozdobą skalniaków i przestrzeni pod murami. Jego rozłożysty pokrój w sprawia, że omawiamy gatunek doskonale zadarnia gleby.

Modlnica to bardzo wszechstronna rośliny możesz hodować ją zarówno w ogrodzie na rabatach Namów lub na balkonie czy tarasie świetnie bowiem rośnie również w pojemnikach czy donicach

Na rabatach bylinowych będzie prezentowała się wyjątkowo okazale, szczególnie na tle nieco wyższych kwiatów. Bywa również stosowana jako roślina okrywowa, tworząca dywan z kolorowych kwiatów. Duża wszechstronność i łatwość uprawy sprawiają, że mydlnica odnajdzie się bardzo wielu różnych okolicznościach. Omawiany gatunek to dobry wybór do ogrodów naturalistycznych angielskich leśnych kamiennych.

W medycynie ludowej mydlnice często wykorzystywano jako lekarstwo na choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, między innymi nieżytu nosa, zapalenia oskrzeli, czy astmy. Roślina ta odnalazła się również w przemyśle kosmetycznym. Wyciągi z niej można znaleźć w rozmaitych odżywkach do włosów a także szamponach i kremach do twarzy.

Podsumowanie

Mydlnica bazyliowata (Saponaria ocymoides) to ozdobna roślina ogrodowa, którą można hodować także w doniczkach. Jest odporna i dobrze zadarnia glebę. Wyróżnia się luźnym pokrojem i ładnie pachnącymi kwiatami w jasnoróżowym kolorze. W hodowli nie sprawia większych problemów, trzeba jednak zagwarantować jej odpowiednio sprecyzowane parametry gleby.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022