Miskant 'Boucle’ przykuł twoją uwagę i chciałbyś go posadzić w ogrodzie? W naszym artykule znajdziesz najpotrzebniejsze informacje o tej ozdobnej trawie. Sprawdź, jakie ma ona wymagania!

Miskant 'Boucle’ to odmiana miskanta chińskiego należąca do rodziny wiechlinowatych. Trawa naturalnie występuje w Afryce i Azji. Coraz częściej jest uprawiana w polskich ogrodach. Czy warto poświęcić jej uwagę?

Miskant 'Boucle’ – charakterystyka

Miskant 'Boucle’ to polska odmiana miskanta chińskiego – wyhodowana przez Artura Maja. Charakteryzuje się ona niepowtarzalnymi kwiatostanami. Na początku jej wiechy są zbite, pokarbowane i mocno skręcone. Z czasem stają się purpurowe, strzeliste i wiechowate. Liście tego miskanta są długie, łukowo wygięte, wąskie, zielone z białym paskiem wzdłuż nerwu. Jest to roślina wieloletnia, która szybko rośnie – osiąga ona do 1,2 m wysokości. Pięknie prezentuje się o każdej porze roku.

Na czym polega uprawa miskanta 'Boucle’?

Miskant 'Boucle’ jest mało wymagającą rośliną, która świetnie radzi sobie w naszym klimacie. Jest odporna na minusowe temperatury, ale w pierwszym roku warto ją zabezpieczyć przed zimą, na przykład obsypując korą, trocinami, słomą lub suchymi liśćmi.

Stanowisko, podłoże i nawożenie

Najlepszym miejscem dla tego miskanta jest ciepłe, słoneczne stanowisko. Dodatkowo powinno być ono osłonięte od wiatru. Ta roślina ozdobna preferuje gleby w miarę żyzne, o lekko kwaśnym lub obojętnym pH, wilgotne oraz dobrze zdrenowane. Roślinę warto nawozić – polecany jest uniwersalny nawóz wieloskładnikowy.

Miskant 'Boucle’ – zastosowanie

Ta odmiana polecana jest przede wszystkim do:

  • uzupełnienia kompozycji ogrodowych (na rabatach);
  • dekoracji miejskiej zieleni (na przykład nasadzenia osiedlowe);
  • ozdoby okolic oczek wodnych;
  • tworzenia nasadzeń w dużych naturalistycznych ogrodach;

Wysokie kępy tej trawy można sadzić pojedynczo lub grupowo, łącząc je z innymi gatunkami traw.

Gdzie kupić sadzonkę miskanta chińskiego 'Boucle’? Ile kosztuje?

Jeśli zdecydowałeś się na posadzenie tej ozdobnej rośliny, będziesz potrzebował sadzonki. Znajdziesz ją w sklepach stacjonarnych typu kwiaciarnie lub centra ogrodnicze. Roślina dostępna jest też w sklepach internetowych. Jej cena to około 22 złote z doniczką.

Czy miskanty są atakowane przez choroby i szkodniki?

Obawiasz się, że nie poradzisz sobie z uprawą tej rośliny, bo może być podatna na choroby i szkodniki? Niepotrzebnie! Miskanty to dość odporne trawy! Rzadko chorują i praktycznie nie przyciągają do siebie insektów. Możesz jednak zauważyć u nich obecność mszyc. Gdy liście zaczną się przebarwiać i deformować, będzie to znak, że szkodnik żeruje na roślinie. Możesz wtedy zastosować odpowiedni oprysk, aby się go pozbyć. Uważaj też na stagnującą wodę, bo może ona doprowadzić do gnicia oraz obumierania trawy.

Uprawa miskanta 'Boucle’ nie jest trudna. Pamiętaj jednak, że może się rozrastać! Możesz temu zaradzić, otaczając go plastikowym obrzeżem trawnikowym.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022