Lilia tygrysia pochodzi z północnej i wschodniej Azji, w naturalnym środowisku występuje także w Japonii. Jest jednym z najpiękniejszych kwiatów azjatyckich. Roślina jest bardzo trująca dla zwierząt, np. kotów.

Tigrinum pięknie wygląda w rabatach kwiatowych, najlepszy efekt można osiągnąć, sadząc po kilkanaście egzemplarzy na jednej rabacie kwiatowej. Lilia tygrysia idealnie nadaje się jako kwiat cięty. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się o niej więcej!

Czym wyróżnia się ta odmiana?

Lilia tygrysia może osiągać od 60 do 150 cm wysokości. Charakteryzuje się grubymi pędami, pokrytymi lancetowatymi liśćmi o długości 10 cm. Kwitnie w okresie od lipca do sierpnia. Pojedynczy kwiat ma średnicę 10 cm, a kwiatostan tworzy od 5 do 20 pojedynczych pąków. Płatki kwiatów mają silnie pomarańczową barwę, stąd też w nazwie występuje porównanie do tygrysa.

Lilia tygrysia w ogrodzie

Należy wybrać dobrze nasłonecznione miejsce, żyzną i dobrze przepuszczalną glebę. Odczyn kwasowości nie może być za wysoki, najlepiej sprawdzi się lekko kwasowa gleba. Ta odmiana nie lubi piaszczystej i żwirowej ziemi. Przystosowana jest do zimowania w gruncie, należy okrywać ją liśćmi lub gałązkami iglaków, aby w okresie letnim lepiej kwitła. Uprawa lilii tygrysiej nie jest trudna ani wymagająca. Ważne, aby pamiętać, że ten gatunek nie lubi przesadzania, bardzo dobrze radzi sobie w jednym miejscu kilka lat. Stanowisko zaciszne dobrze osłonięte przed wiatrem będzie dodatkowym atutem.

Rozmnażanie – lilia tygrysia Tigrinum

Najlepszą porą do powiększenia hodowli jest wrzesień. Istnieją dwa sposoby rozmnażania tej rośliny. Można użyć cebulek kwiatowych lub tzw. cebulek powietrznych. Metoda druga jest czasochłonna, ponieważ roślina rozmnaża się samoistnie i proces ten trwa kilka lat. Trzeba pamiętać, aby cebule lilii sadzić w odstępie co 30 cm, i żeby nie zakłócać prawidłowego wzrostu. Aby ochronić młode egzemplarze przed szkodnikami, zaleca się stosowanie ażurowych koszyczków w momencie wsadzania cebulek do rabaty. Po zasadzeniu warto spryskać preparatem przeciwgrzybiczym glebę, aby uchronić pędy i liście przed chorobą.

Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne, o których nie można zapomnieć

Wbrew pozorom nie trzeba dużej uwagi poświęcać liliom tygrysim. Nie można zapomnieć o podlewaniu zwłaszcza w okresach suszy. Nawozić można minerałami ze zwiększoną ilością fosforu, co zapewni bujniejsze pąki kwiatowe. Można również przeprowadzić zabieg ściółkowania, który wpłynie na zahamowanie rozwoju chwastów, gdyż lilia tygrysia nie lubi obcych towarzyszy obok siebie. Przekwitłe pąki należy usuwać niezwłocznie, aby zapewnić dłuższy okres kwitnienia kolejnych kwiatów lilii. Jeżeli zapragniesz wsadzić Lilium tigrinum do wazonu, nie możesz obcinać łodyg przy samej ziemi. Trzeba zostawić ok. 10 cm.

Lilia tygrysia a zastosowanie medyczne

Kwiat ten może pomóc w wielu chorobach np. kaszlu, zapaleniu błony śluzowej macicy, zapaleniu jajników, migrenie, a także połogu. Lilia znalazła nawet zastosowanie w terapiach biologicznych np. przy skąpym miesiączkowaniu. Pamiętać trzeba, że przed każdym zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem i stosować się do jego poleceń.

Co może zaszkodzić naszej roślinie?

Lilia tygrysia jest odporna na niskie temperatury. Zimę może spędzić w ziemi, a latem będzie znowu cieszyła twoje oko. Nie jest ona podatna na szkodniki ani choroby. Istnieje owad, na którego trzeba uważać, uprawiając rośliny z rodziny liliowatych. Jest to poskrzypka liliowa, chrząszcz długości ok. 7 mm, czarny z charakterystycznymi czerwonymi skrzydłami. Zjada on liście i pąki kwiatowe. Pozbyć się go można poprzez ręczne wyłapywanie i niszczenie dorosłych osobników. Trzeba też sprawdzić dolną stronę liści, gdyż tam mogą znajdować się jaja poskrzypki liliowej.

Poznaj odmiany, które sprawdzą się w twoim ogrodzie

Lilia tygrysia ma ponad 50 odmian. Wiele z nich nadaje się do naszego klimatu, dzięki czemu można bardzo urozmaicić ogród w różne kolory i barwy. Najbardziej popularne odmiany to Yellow tiger, Flore pleno, White tiger i Red tiger. Cebulki lilii tygrysiej są dostępne w wielu sklepach ogrodniczych – w końcu roślina jest bestsellerem sezonów 2017, 2018 i 2019.

Lilia tygrysia – podsumowanie

Lilia tygrysia jest piękną rośliną, ale należy pamiętać, że jest trująca dla ludzi i zwierząt. Nie wolno jej spożywać. Jest idealna do wazonu, pięknie pachnie i długo utrzymuje swój urok. Sprawdzi się w grupach na rabatach kwietnych i stworzy kolorową dekorację domu i ogródka. Pasuje do różnego rodzaju typów ogrodów.

Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022