Poskrzypka liliowa (Lilioceris lilii) to najczęściej występujący szkodnik lilii. Dlaczego te szkodniki roślin należy zwalczać, jeśli chcesz dbać o wygląd lilii ogrodowych? Dowiedz się więcej o tych chrząszczach i sprawdź, jak je eliminować!

Lilie to wyjątkowo ozdobne kwiaty, które pięknie pachną. Wiele osób, które zdecydowały się na ich uprawę, zetknęło się z czerwonymi żuczkami obsiadającymi liście. To właśnie poskrzypka liliowa, niepozorny owad, który może wyrządzić bardzo duże szkody. Z poniższego artykułu dowiesz się tego jak ją rozpoznać oraz w jaki sposób skutecznie z nią walczyć.

Poskrzypka liliowa – podstawowe informacje

Poskrzypka liliowa to chrząszcz z rodziny stonkowatych, który żeruje przede wszystkim na pąkach i liściach lilii. Można jednak spotkać go także na:

Jak wyglądają kwiaty, którym szkodzi poskrzypka?

W naszym kraju poskrzypka występuje bardzo powszechnie. Owady żerują w okresie od kwietnia do czerwca. Od maja do lipca natomiast samice składają jaja, z których po około dziesięciu dniach wykluwają się larwy. Te żyją w glebie i tam się przepoczwarzają Są pokryte śluzową otoczką. Dorosłe osobniki zimują w ściółce.

Szkody powodowane przez poskrzypkę liliową najczęściej mają formę licznych dziur w liściach i na pąkach kwiatów. Rzadziej można spotkać je na samych kwiatach, chociaż jak najbardziej jest to możliwe.

Poskrzypka liliowa – jak wygląda?

Poskrzypkę liliową bardzo trudno pomylić z innym owadem. To niewielki żuczek, którego długość ciała waha się od 6 do 8 milimetrów. Najbardziej charakterystyczna jest jego jaskrawoczerwona barwa barwa. Odnóża i głowa są natomiast całkiem czarne.

Ewolucja nie bez przyczyny wyposażyła te owady we właśnie takie barwy. Czerwień skutecznie bowiem odstrasza większość potencjalnych drapieżników. Z kolei człowiekowi owada bardzo łatwo jest zauważyć nawet na pierwszy rzut oka.

Co ciekawe poskrzypkę można także usłyszeć. W momencie zagrożenia owad ten pociera nogami o swój odwłok, co skutkuje wydawaniem bardzo specyficznych, skrzypiących dźwięków.

Jaja poskrzypki liliowej

Co ciekawe, jaja tych chrząszczy również mają czerwoną lub jasnobrązową barwę. Samice składają je na wewnętrznej stronie liści. Same jaja są bardzo malutkie, ponieważ rzadko przekraczają milimetr szerokości. Na szczęście jednak są składane w dużych ilościach co sprawia, że zaglądając pod liście można wypatrzyć je gołym okiem.

Larwy poskrzypki liliowej

Larwy poskrzypki żerują na roślinie. Chronią je czarne, stworzone z czarnego śluzu kokony. Są one bardzo dobrze widoczne i zazwyczaj budzą obrzydzenie. Larwy poskrzypki liliowej są bardzo żarłoczne i szkody z ich strony są jeszcze większe niż ze strony dorosłych żuków.

Poskrzypka liliowa – zwalczanie

Jeżeli w swoim ogrodzie albo na działce dostrzegłeś poskrzypkę, musisz zacząć działać jak najszybciej. Oto kilka porad.

  1. Najskuteczniejszym z domowych sposobów jest ręcznie zbieranie larw i dorosłych owadów. Chociaż nie jest to szczególnie przyjemne, to jednak bywa najlepszym ratunkiem dla roślin.
  2. Od początku kwietnia do lipca bardzo dokładnie przeglądaj swoje lilie. Zwracaj szczególną uwagę na spodnią stronę liści, ponieważ to właśnie tam żuki składają swoje czerwone lub jasnobrązowe jaja.
  3. Robaki w każdej formie trzeba mechanicznie zniszczyć. Najmniejszy problem sprawia eksterminacja jaj. Nieco trudniej jest z dorosłymi żukami, które najpierw trzeba złapać, a potem rozdeptać. Larwy również trzeba rozgnieść. Uprzedzamy jednak, że jest to bardzo nieprzyjemne, dlatego lepiej robić to w rękawiczkach.
  4. Regularne przeglądanie lilii jest bardzo ważne, ponieważ poskrzypka liliowa nie ma naturalnych wrogów w świecie owadów. O ile żuk nie zostanie zjedzony przez ptaka, rozmnaża się niemal bez problemów. Kiedy jednak dojdzie do inwazji tych szkodników, domowe sposoby mogą zawieść, ponieważ zwyczajnie nie nadążysz z ich niszczeniem.

Opryski na poskrzypkę liliową

Wykonanie oprysków może okazać się koniecznie w momencie, kiedy owadów jest w ogrodzie bardzo dużo. Trzeba jednak zaznaczyć, że owady te uodporniły się na dużą część preparatów i środków chemicznych, które są dostępne w sklepach ogrodniczych.

Jak i kiedy używać oprysków?

Opryski są skutecznie niemal wyłącznie na dorosłe osobniki. Larwy bytują pod ochronnym kokonem, natomiast jaja są całkowicie odporne na wszelkie trucizny. Opryski trzeba powtarzać kilkukrotnie w odstępie dwóch tygodni. Tylko w ten sposób da się zlikwidować poskrzypkę liliową we wszystkich stadiach jej rozwoju.

Nawet w trakcie chemicznego tępienia tych szkodników konieczne jest przeglądanie roślin. Staraj się na bieżąco niszczyć jaja oraz larwy. Chrząszcze są najbardziej aktywne wieczorem, dlatego właśnie wtedy zaleca się opryskiwanie roślin.

Poskrzypka liliowa – podsumowanie

Poskrzypka liliowa to żuk, który pochodzi z tej samej rodziny co stonka ziemniaczana. Tak samo jak ona jest szkodnikiem, na dodatek wyjątkowo odpornym na środki ochrony roślin. Jeżeli w twoim ogrodzie rosną lilie, konwalie, a nawet szczypiorek, koniecznie dokonuj ich regularnego przeglądu. Niezależnie od formy rozwoju owady te muszą być jak najszybciej tępione.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022