Wśród roślin przyprawowych o nietypowym smaku i aromacie znajduje się kolendra. Uprawa jej możliwa jest w ogródku lub w doniczce. Sprawdź, jakie ma wymagania uprawowe i pielęgnacyjne!
Jednym z najpopularniejszych ziół do uprawy w ogródku czy domu jest kolendra. Uprawa jest dość prosta, ale często prowadzona jest głównie dlatego, że liście kolendry mają specyficzny, wręcz zaskakujący smak i są rewelacyjnym dodatkiem do dań – zwłaszcza tych kuchni chińskiej i indyjskiej. Wykorzystywane są również nasiona kolendry o pikantnym smaku. Jednak co trzeba stwierdzić – kolendra nie każdemu przypadnie do gustu. Przeczytaj, jak prezentuje się kolendra i jej poszczególne części!
Kolendra – charakterystyka
Kolendra, a właściwie kolendra siewna (Coriandrum sativum), często nazywana inaczej koprem pluskwianym, czy polskim pieprzem, jest jedną z najstarszych roślin, które uprawia człowiek. Należy do rodziny selerowatych. Ta jednoroczna roślina pochodzi ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu, gdzie do dzisiaj jest popularnym składnikiem wielu dań. W naszym kraju kolendrę uprawia się na skalę przemysłową, a także w przydomowych ogródkach.
Jak wygląda kolendra?
Ta popularna roślina o pokroju wzniesionym dorasta nawet do 70 cm wysokości. Jej łodyga jest prosta i mocno rozgałęziona. Liście kolendry są natomiast pierzaste, mają karbowano-ząbkowane brzegi i rosną na długich ogonkach. Zdaniem niektórych bardzo przypominają natkę pietruszki. Kolendra wytwarza kwiatostan (baldach złożony), na którym można dostrzec niewielkie kwiaty, przybierające kolory od białego do jasnoróżowego. Owocem jest kulista i aromatyczna rozłupnia. Wiedz także, że kolendra kwitnie od czerwca do lipca.
Kolendra – uprawa
Chcesz, aby w twoim ogródku znalazła się kolendra? Uprawa tej rośliny nie powinna sprawić ci problemów. Pamiętaj także, że możesz zdecydować się na jej uprawę w doniczce!
Stanowisko
Jednym z najważniejszych aspektów podczas planowania uprawy kolendry jest zapewnienie najlepszego stanowiska. Kolendrę należy uprawiać w miejscu nasłonecznionym, osłoniętym od wiatru. To bardzo ważne także wtedy, gdy zdecydujesz się sadzić kolendrę w doniczce – wtedy zadbaj o to, aby pojemnik z rośliną znalazł się na parapecie okiennym od strony wschodu lub południa.
Podłoże
Równie ważne jest to, że trzeba zapewnić jej odpowiedni rodzaj gleby – kolendra wymaga, aby była ona przepuszczalna, lekka i próchnicza. Jej odczyn powinien być zasadowy lub obojętny. Jest to roślina, która nie najlepiej radzi sobie na glebach bardzo wilgotnych, kwaśnych i zimnych.
Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga kolendra?
Wśród roślin, które wymagają regularnej pielęgnacji, znajduje się kolendra. Uprawa tej przyprawy będzie efektywna i dostarczy wiele świeżych liści i nasion, jeśli zadbasz m.in. o odpowiednie podlewanie. Jest ono szczególnie ważne w przypadku młodych roślinek, które potrzebują dużych ilości wody. Równie istotne jest systematyczne odchwaszczanie i spulchnianie podłoża w międzyrzędziach. Pamiętaj także, aby ograniczyć podlewanie, gdy zauważysz, że kolendra zaczyna owocować. Ponadto ważne jest to, że należy usuwać na bieżąco kwiatostany, które powodują wolniejszy rozrost liści.
Jak sadzić kolendrę?
Jeśli masz w planach uprawę kolendry w doniczce, to wiedz, że możesz ją wysiać w dowolnej porze roku. Dobrze jest powtarzać wysiew średnio co 6–8 tygodni, dzięki czemu zawsze będziesz mógł się cieszyć dostępem do świeżego, aromatycznego zioła. Z kolei, gdy chcesz uprawiać kolendrę w ogrodzie, to siewu dokonaj bezpośrednio do gruntu – najlepiej wczesną wiosną (masz czas do połowy kwietnia). Nasiona umieść w gruncie, w rowkach o głębokości 1–1,5 cm. Nie zapominaj o zachowaniu odpowiedniej odległości między kolejnymi rzędami – ok. 30 cm. Już zaledwie po 2 tygodniach zauważysz, że nasiona kiełkują!
Kiedy można rozpocząć zbiór kolendry?
Zastanawiasz się, kiedy możesz przystąpić do zbioru owoców kolendry siewnej? Najlepszy czas na to jest na przełomie lipca i sierpnia. Wybierz do tego pogodny dzień (rano lub wieczorem). Zbioru dokonaj poprzez ścinanie łodyg ostrym nożem, a później zwiąż je w snopki i wysusz. Bardzo ważne jest też to, że dojrzewanie owoców kolendry przebiega nierównomiernie, dlatego najlepiej przystąpić do zbierania, gdy zauważysz, że pierwsze owoce stają się jasnobrunatne.
Czy kolendra atakowana jest przez choroby i szkodniki?
Dowiedziałeś się już, jakie wymagania uprawowe i pielęgnacyjne ma kolendra. Uprawa jej nie powinna sprawić problemów nawet początkującym ogrodnikom. Mimo wszystko musisz wiedzieć, że jest to roślina podatna na choroby grzybowe łodyg, kwiatów, korzeni i siewek. Sprzyjają temu m.in. wysoka wilgotność. Do największych zagrożeń należą m.in. chwościk kolendry, mączniak, plamistość liści oraz choroby zgorzelowe.
Jakie właściwości i zastosowanie ma kolendra?
Kolendra to roślina, która znajduje zastosowanie głównie w kuchni. Wykorzystywana jest jako przyprawa i składnik wielu pysznych zup. Bardzo często dodaje się kolendrę m.in. do marynat, alkoholi, czy ciasta chlebowego. Świeże liście kolendry stanowią rewelacyjny dodatek do wielu dań. Nie każdy jednak wie, że nasiona i liście kolendry mają mnóstwo właściwości leczniczych, dlatego często tworzy się z nich m.in. napary, które są pomocne przy rozstroju żołądka. Tego rodzaju wywary świetnie wpływają również na układ nerwowy. Popularne są także lecznicze maści z kolendry.
Jeśli jednym z ziół, które często goszczą w twojej kuchni, jest kolendra, uprawa ogrodowa lub doniczkowa jest świetnym pomysłem. Dodatkowo jest to roślina o wielu właściwościach zdrowotnych, dlatego, nawet jeśli zbytnio za nią nie przepadasz, warto rozważyć wprowadzenie jej do swojej diety i samodzielną, nieskomplikowaną uprawę.