Kiełkownica to, jak łatwo się zorientować, naczynie, w którym można hodować rośliny na kiełki. Jeżeli jesteś fanem tych smacznych i przede wszystkim pożywnych młodych roślin, poniższy tekst jest właśnie dla ciebie!
Kiełkownica jest przedmiotem idealnym dla osób, które lubią pożywne śniadanie, na które składają się bogate w substancje odżywcze młode rośliny. Uprawa kiełków nie jest trudna a okres ich rośnięcia nie trwa zazwyczaj dłużej niż 7 dni. Oznacza to, że przy odrobinie wysiłku, każdy posiłek będzie miał zdrowy i smaczny element. Jeżeli ten opis cię zachęcił, koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, jak hodować kiełki w poszczególnych rodzajach kiełkownic.
Kiełkownica – co to jest?
Jak sama nazwa wskazuje kiełkownica jest naczyniem służącym do hodowli kiełków. Zazwyczaj składa się z kilku poziomów, pokrywki oraz zbiornika na wod. Kiełki wybranych przez nas roślin wysiewa się specjalnych tackach, które z czasem wzrastają coraz bardziej i po upływie odpowiedniego okresu, są gotowe do spożycia.
Najpopularniejsze rośliny hodowane na kiełki
Roślin możliwych do Uprawiania na kiełki jest bardzo wiele. Do tych najpopularniejszych należą m.in.:
- lucerna;
- gorczyca;
- rzeżucha;
- rzodkiewka;
- fasola mung;
- kozieradka;
- soczewica;
- słonecznik
- len;
- burak;
- kapusta;
- soja.
Rodzaje kiełkownic
Kiełkownica słoikowa
Jednym z rodzajów kiełkownicy jest tzw. kiełkownica słoikowa. Chociaż przypomina ona najzwyklejszy słoik, posiada kilka elementów, które pozwalają na odpowiednie wzrastanie roślin. Jedna z jej ścianek jest spłaszczona, przez co możliwe jest ustawianie jej pod kątem. Ponadto kiełkownica słoikowa posiada nakrętkę ze stalowym sitkiem, umożliwiając tym samym opukiwanie kiełków bez ich niepotrzebnego wyciągania. Wilgoć, która skrapla się na ściankach, spływa na samo dno pojemnika. Kiełkownica umożliwia także swobodne parowanie; tworzy to idealne warunki wodno-powietrzne dla większości kiełków. Najczęściej hodowane rośliny w tym typie kiełkownicy to:
- kiełki rzodkiewki;
- kiełki brokuła;
- kiełki lucerny;
- kiełki słonecznika;
- kiełki kapusty;
- kiełki fasoli mung;
- kiełki młodego jęczmienia.
Hodowla kiełków w kiełkownicy słoikowe jest bardzo prosta. Należy wsypać wybrane nasiona do pojemnika i go zakręcić, Następnie należy wlać przez sitko w nakrętce odrobinę wody i odczekać ok. 4 godzin. Po upływie czasu, bez odkręcania pojemnika, trzeba wylać wodę z kiełkownicy. Nasiona przepłukuje się wodą do 3 razy dziennie. Po ok. 7 dniach kiełki powinny wyrosnąć i być gotowe do zjedzenia (choć zależy to od gatunku rośliny).
Kiełkownica miseczkowa
Kiełkownica miseczkowa przyjmuje postać szklanej miseczki, wyposażonej w stalowe sitko. Przypomina to nieco znaną większości miskę wypełnioną watą, w której wiele z nas hodowało rzeżuchę. Jednak w odróżnieniu od szkolnych eksperymentów, taka szklana kiełkownica jest o wiele bardziej higieniczna i umożliwia jedzenie kiełków wraz z korzeniami, czyli bez marnowania żadnej części rośliny.
KIełki odpowiednie do uprawiania w danym pojemniku to:
- kiełki rukoli;
- kiełki rzeżuchy;
- kiełki gorczycy;
- kiełki bazylii.
Kiełkownica miseczkowa, ze względu na brak przykrywki, nadaje się dla roślin, które wymagają swobodnego dostępu do powietrza. Ponadto będzie odpowiednia dla kiełków, które wydzielają podczas rośnięcia kleiste substancje. Uprawa kiełków w szklanej misie jest dosyć prosta; na stalowe sitko należy wysypać ziarna i spryskać je wodą. Czynność należy powtarzać 3-4 razy dziennie, aż do pełnego wzrostu kiełków.
Kiełkownica wykonana ze szkła jest najbardziej odpowiednia do hodowania nasion na kiełki. Wynika to z faktu, że szkło nie chłonie zapachów ani pleśni, a w razie jej przypadkowego powstania, jest czyszczenie i dezynfekcja są bardzo proste. Warto jednak wiedzieć, że na rynku można natknąć się także na inne kiełkownice np. ceramiczne albo z tworzywa sztucznego. Niektóre z nich można myć w zmywarce, to także stanowi pewien atut.
Kiełkownica – podsumowanie
Kiełkownica jest przedmiotem obowiązkowym dla osób, które uwielbiają zdrowo jeść, ale niekoniecznie mają ochotę na bezustanne kupowanie kiełków w sklepie.